baslik

baslik02

baslik01

 

 


AFRİKA GRİ PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

AMAZON PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ARA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ECLECTUS PAPAĞANI
Sorunlar

KAKADULAR
Alt Türler
Sorunlar

QUAKERLAR
Sorunlar

SENEGAL PAPAĞANI
Sorunlar

AFRİKA GRİ PAPAĞANLARI


1Türkiye’de belki de en çok satılan papağan türü Afrika Griler, ya da sık kullanılan ve bizim dışımızda da hiçbir ülkede kullanıldığını görmediğim isimleriyle Jakolar. Anavatanları isimlerinden de anlaşılacağı üzere Afrika. Ortalama 60 yıllık bir ömürleri var.
Papağan dünyasının en zeki kuşları, haliyle kelime taklidi yetenekleri diğer türlere göre daha yüksek ve bu yüzden çok tercih ediliyorlar. Bu ÇOK YANLIŞ bir tercih sebebi. Afrika Griler, papağan dünyasının en zeki türü olarak 2 yaşındaki bir çocuğun duygusal zekasına ve 5 yaşındaki bir çocuğun analitik zekasına sahipler. Yani eve aldığınız canlı basit bir kuş değil, ortalama 3,5 yaşlarında bir çocuk. Konuşmayı öğrenmekte olan bir çocuğu kafese koyup, karşısına geçip sabahtan akşama anlamsız bir kelimeyi tekrarlayıp sizi taklit etmesini bekleyemezsiniz. Bu sadece eziyet olur. Çocuğuna böyle bir muamelede bulunan birini görseniz çok ayıplarsınız ve çocuk için çok üzülürsünüz. Peki karşımızdaki aynı zihinsel yeterliliklere sahip olan bir kuş olunca neden normal karşılanıyor? Neden bu çocuğa ses kayıt cihazı muamelesi yapılıyor? Kesinlikle konuşsun diye papağan alınmaz. Afrika Gri hiç alınmaz.
Bir Afrika Gri alacaksanız, mutlaka onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek olmalısınız. Nasıl çocuk sahibi olmadan önce aylarca yıllarca düşünüp bütün hayatınızı ona göre ayarlıyorsunuz, aynen o şekilde. Bir hayvan ne kadar zekiyse bakımı o kadar zordur. Çünkü yüksek bir zeka seviyesi, sürekli meşgul edilmek ister. Öğrenmek, yeni şeylerle karşılaşmak, yeni ortamlara girmek ister. Eğer ona yeterli ilgiyi gösteremeyecekseniz kesinlikle bir Afrika Gri almamalısınız. Etraf anlaşılamamış, ilişki kurulamamış, onlarca ev değiştirmiş, tüylerini yolmuş papağanlarla dolu. Hepsinde bir sürü davranış bozukluğu, fobi.
Eğer diyorsanız ki, ben bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdayım, sitedeki “Derslere Başlamadan Önce” bölümündeki yazıları okudum ve bir papağan insanı olmaya hazırım diyorsanız, canınızı sıkacak bu girişten sonra daha neşeli bir şekilde Afrika Gri bakımının ayrıntılarını öğrenmeye başlayalım.:)

KARAKTER
Afrika Griler çok zeki kuşlar. Bunu zaten biliyoruz. :D Ama aynı zamanda utangaç, fobi geliştirmeye çok yatkın ve sürüleri içerisinde genellikle baskın olan kuşlar. (Eğer evde ikinci bir papağan olacaksa, bu ya başka bir Afrika Gri ya da aynı zeka seviyesine sahip Eclectus gibi türler olmalı.) Genellikle ev içerisinde tek kişiye bağlanıyorlar ve aynı zamanda tek eşliler. Tüy yolma/kırpma/makaslamaya yatkın kuşlar. Çok zeki oldukları için, sürekli meşgul edilmeleri gerek. Sürekli yeni oyuncaklar ve numara eğitimine ayrılması gereken geniş bir zamandan bahsediyoruz. Meşgul kuş mutlu kuştur her zaman. Günde en az dört beş saat kafes dışında, oyun alanında zaman geçirmeliler. En az iki üç saat de aktif olarak sizinle oyun oynamalılar, numaralar öğrenmeliler. Bir Afrika Griyle yaşamak kesinlikle çok eğlenceli bir şey. Temkinli yapılarına rağmen, insanlarına bağlandıktan sonra çok neşeli, oyuncu kuşlar oluyorlar.

KAFES VE OYUN ALANI
Afrika Grinizin kafesi, en azından kanatlarını çırptığında kafese çarpmayacağı kadar büyük olmalı. Genişliği en az 60 cm, derinliği en az 45 cm, boyu ise en az 60-70 cm olmalı. Ki bu ölçüler ancak bir seyahat kafesinin ölçüleridir, kuşunuzun içine sığabileceği en küçük kafesin yani.  Maşuk’un kafesini örnek verirsek, 82x77x165 cm ölçülerinde. Elbette çok daha büyük olabilir. Ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Teller arası genişlik ise 1,8-2 cm civarı olmalı. Kafesiniz mutlaka dövme demir veya paslanmaz çelikten (diğer metaller papağanlar için öldürücüdür!)  imal edilmiş olmalı ve papağanlara zararsız bir boya ile kaplı olmalı. Tahta tünekler kullanmalısınız. En iyisi doğal ağaç dallarını kullanmaktır. Zararsız ağaç türlerine buradan bakabilirsiniz.  Kafesin içinde kafesle birlikte gelen tek bir tahta tünek kuşunuzun ayak sağlığı için yeterli değil. Farklı eğimli, farklı kalınlıklarda tünekler bulundurmalısınız.

2

Kafesiniz oyuncaklarla DOLU olmalı ve papağanınızın en az bir tane oyun bahçesi olmalı. Yazının başında da söylediğim gibi, Afrika Griler en zeki papağanlar. Bu yüzden zekalarının sürekli bir şeylerle meşgul edilmesi gerekiyor. Oyuncaklar haftada bir değiştirilmeli. (Oyun bahçesindekilerle dönüşümlü kullanılabilir.) Sürekli yeni şeylerle tanışması sağlanmalı. Yeni ortamlara sokulmalı. Evde uzun süre yalnız kalmamalılar, yalnız kaldıkları süre boyunca da mümkünse oyun bahçesinde bırakılmalılar. Müzik açık bırakılmalı. Elinizden geldiği ölçüde canının sıkılmamasına uğraşmalısınız. Afrika Griler, özellikle de Congolar tüy yolmaya eğilimlidir. Bunun önüne geçmek durumundasınız. Eğer halihazırda tüylerini yolan/makaslayan/kırpan bir papağan sahiplendiyseniz veya papağanınız tüylerini yolmaya başladıysa buraya bakabilirsiniz.


BESLENME

3

Afrika Griler meyve/sebze ağırlıklı olarak beslenmesi gereken kuşlardır. Yani %70 meyve-sebze, %20 tohum ve tahıllardan, %10 nut türü gıdalardan oluşan bir diyet sağlamalısınız.
Ama ben Grimi ayçiçeği çekirdeği ve yer fıstığıyla besliyorum. Senelerdir bir şey olmadı?
Papağanınızın ömrü 60 yıl. Dört beş sene boyunca ölmemiş olması çok büyük bir şey değil yani. Şu an kuşunuzu sadece yağdan oluşan bir diyetle besliyorsunuz. Siz sadece katı yağ yiyerek nasıl yaşayabilirsiniz? Ne kadar yaşayabilirsiniz? Papağanınız böyle bir diyetle beslendikçe, er ya da geç ya karaciğer yağlanmasından, ya vitamin eksikliğinden, ya protein-kalsiyum eksikliğinden hayatını kaybedecek. Şu an “Eh, on sene yaşasa bana yeter.” diyorsunuz belki ama on sene sonra ona o kadar bağlanmış olacaksınız ki, bir dakika fazla yaşaması sizin için dünyalara bedel olacak. O yüzden en kısa zamanda onu meyve sebzeye alıştırmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için beslenme sayfalarına bakabilirsiniz.
Ah, ayrıca, yer fıstığı ayda yılda bir ödül olarak verilse bile mutlaka kabuksuz verilmeli. Çünkü, kabuğu mantar hastalıklarına sebep olabiliyor.
Afrika Grilerin türe özel beslenme ihtiyaçlarına gelirsek. A vitamini/beta-karoten ve kalsiyuma özel ihtiyaç duyarlar.  Beslenme bölümünde ayrıntılı olarak hangi sebzede ne bulunur bilgileri var ama yine birkaç tane saymak gerekirse; havuç, brokoli, ıspanak, kayısı, domates, ceviz, biber, yeşil bezelye, kekik, badem, işlenmemiş keten tohumu (rafine edilmiş olanları kalsiyum içermez), semizotu, dereotu, karnabahar gibi besinler papağanınızın mutlaka yemesi gereken besinlerden. Ancak, dengeli ve ölçülü olmayı unutmamak lazım. A vitamininin de, kalsiyumun da fazlası zehirlenmeye, böbrek hastalıklarına yol açabilir.

YAŞ VE CİNSİYET

Afrika Grilerin cinsiyeti ancak DNA testiyle öğrenilebilir. Yani petshoptaki adamın bu erkek demesiyle erkek olmuyor. Ben zaten muhabbet kuşları haricinde dişi dedikleri tek bir papağana rastlamadım. Öyle de ataerkil bir toplumuz. DNA testi yaptırmak istiyorsanız 3. sınıf derslerinde makalesi mevcut.
Yaş tahmini ise ancak 3 yaşına kadar yapılabilir. 3 yaşından sonra bir papağanın 10 yaşında mı, 50 yaşında mı olduğu kesinlikle tahmin edilemez. Belki en fazla, tecrübeli biri tarafından ergenlik döneminde (3-10 yaş) olup olmadığı tahmin edilebilir. Ve hayır, DNA testiyle yaşını öğrenemezsiniz. Peki bu ilk üç sene yaşını nasıl anlayacağız, görelim.

4567
BEBEK       -- 1 YAŞ      -- 2 YAŞ      --3+ YAŞ

Yani, bebekken gözleri siyah veya çok koyu gri oluyor. 1 yaşlarına doğru rengi açılıyor ve beyazlıyor. 2 yaşlarına doğru hafif hafif sararmaya başlıyor. 3 yaşındaysa tamamen sarılaşıyor ve 3 yaşından sonra hep aynı kalıyor.

Eğitebilmek için yavru bir Afrika Gri almalıyım, değil mi?

9Hayır. Her yaştaki kuşu eğitmek, alıştırmak mümkündür. Yeter ki doğru eğitimi uygulayın. Evet, tecrübesiz biri bebek bir papağanı daha rahat alıştıracaktır, çünkü bebek papağanlar daha sakin, daha uyumlu ve yeni şeylere daha açıktır. Büyük olasılıkla henüz davranış bozuklukları geliştirmeye başlamamışlardır. Ancak, önemli olan bu papağanlara ele çıkmayı, dokunmayı, elden yemek yemeyi öğretmektense onları doğru şekilde sosyalleştirebilmektir. Davranış bozuklukları kazanmasını engellemektir ve tecrübesiz biri yeterli dikkati göstermezse bebekken can ciğer kuzu sarması olduğu kuşuyla kuş 5 yaşına geldiğinde iletişim kuramamaya ve ben nerde yanlış yaptım, demeye başlar. Yetişkin papağanlara temel ele çıkma, hırlamama, elden yem yeme, dokunma gibi eğitimleri vermek biraz daha uzun sürebilir. Ancak bir defa ilişki kurduktan sonra geri kalan eğitimlerde çok daha rahat edersiniz. Var olan davranış bozukluklarını daha kolay çözersiniz.
Şunu da ekleyelim, 3 yaşına kadar papağanların bağışıklık sistemleri oturmaz. Dolayısıyla bebek bir papağan, en küçük şeyden hastalanabilir. Gerçekten çok dikkatli bakılması, çok iyi bir diyet sağlanması, sağlığına çok dikkat edilmesi lazım.
Papağan alırken yaşındansa, sağlıklı olup olmadığına ve sizinle iletişimine dikkat edin.

BAKIM VE BANYO

11Afrika Griler tozlu papağanlar. Dolayısıyla çok ciddi bir banyo ihtiyaçları var. Yazları her gün, kışları ise üç dört günde bir banyo yapmaları sağlanmalı. (Hayır, kışları kırk yılda bir değil. Kışları evlerimizin havası çok kuru oluyor ve Grilerin neme çok ihtiyaçları var.) Yetersiz banyo yaptırılması, cilt kuruluğuna, kaşıntıya ve sonucunda tüy yolmaya sebep olabilir. Papağanınızı nasıl banyo yapmaya alıştıracağınızı öğrenmek için ilgili linke bakabilirsiniz.
Elbette kanat ayarından bahsetmekte de yarar var. Nedense toplumumuzda kanatları kesilerek eziyet edilmiş papağanların çok daha kolay eğitileceğine dair saçma bir şehir efsanesi var. Aksine, uçabilen bir papağan bir tehlikeyle (ki bu siz oluyorsunuz :D ) karşılaştığında uçarak kaçmayı tercih ederken, uçamayan bir papağan kendini kapana kıstırılmış hissedeceği için tek savunma silahı olan gagasına güvenecektir. Size güven kazanması çok daha uzun sürecektir. Kanat ayarı ancak ciddi bir sağlık problemi veya ileri düzeyde bir davranış bozukluğu olan kuşlarda onların sağlığını korumak için yapılabilir. Bununla ilgili makalemizi okumadan kuşunuzun tek varlığını elinden almayın.

KONUŞMA VE SES SEVİYESİ

Yazının başında da değindiğim gibi, Afrika Griler çok zekiler ve en iyi ses taklidi yapabilen türler arasındalar. Papağanınızın konuşması elbette çok eğlenceli bir şey. Onlara sorulara cevap vermeyi, belirli nesnelerin ve durumların adlarını öğretebilirsiniz, şarkılarını dinleyebilirsiniz.
Ama bu bir tercih sebebi olmamalı. Öncelikle bir papağanın Afrika Gri olması konuşacağının garantisi değildir. Petshoplarda sahibinin konuşturamadım diye geri verdiği zavallı papağanlar görüyorum. Papağanın konuşması tamamen karakterine ve sizinle iletişimine bağlıdır. Nehir’in papağanları Rika ve Arya da konuşmuyorlar mesela. Ayrıca, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre en çok kelime taklidi yapan papağan da bir Afrika Gri değil,  muhabbet kuşudur. 
Alex’i çoğunuz biliyorsunuz. Papağanların sözcüklerin anlamlarını öğrenip öğrenemeyeceğini, konuşma yeteneğinin ne kadar ilerleyebileceğini görmek için yapılan bir araştırmanın baş kahramanı. Belki de Afrika Grilerin konuşmayla ünlenmesinin en büyük sebeplerinden biri. Nesneleri renklerine, boyutlarına ve materyallerine göre ayırabilecek kadar ileri seviyede konuşma öğrenmiş bir papağan. Hakkında bir çok video (hatta bir DVD) bulabilirsiniz. Alex çok tatlı bir papağandı ve insanlara papağanların sadece kelimeleri anlamsızca tekrar etmekten çok fazlasını yapabileceğini gösterdi. Ama şunu da eklemek istiyorum ki, Alex öldükten sonra bu araştırma farklı papağanlarla ve farklı türlerle tekrar edildi ve tek örneğin Alex olmadığı kanıtlandı. Muhabbet kuşları dahil olmak üzere, pek çok papağan türü bu şekilde konuşmayı öğrenebiliyor. Tek gereken, onlara bunları öğretecek bir ebeveyn. Bir Alex videosuyla bitirelim.Bu arada, Timneh Griler konuşamaz şeklindeki şehir efsanesini dile getiren petshopçunun karşısında da kahkahalarla gülebilirsiniz.
Ses seviyesine gelirsek, Afrika Griler kolay bağırma alışkanlığı kazanabilen papağanlar. Sadece bağırırken değil, ötüşlerde de ses seviyeleri de çok yüksek. Dolayısıyla bu açıdan da zor kuşlar. Alttaki videoyu hoparlörlerinizi sonuna kadar açarak dinleyebilirsiniz.Sonuç olarak, lütfen Afrika Grilerin ses kayıt cihazı olmadıklarını, 3,5 yaşında bir çocuktan hiçbir şekilde farklı olmadıklarını ve bakımı en zor papağan türlerinden biri olduklarını anlayarak bir Afrika Gri sahiplenin. Afrika Griler, kesinlikle herkese uygun bir papağan türü değil ama onların ihtiyaçlarını karşılayabilecek ailelerde, çok mutlu kuşlar olabilirler ve kesinlikle dünyanın en tatlı papağan türlerinden biriler.

Begüm

 

KONUR PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

SEVDA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

LORİ/LORİKEET
Alt Türler
Sorunlar

SULTAN PAPAĞANI
Sorunlar

ROSELLA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

RİNGNECK PAPAĞANLARI
Alt Türler
Sorunlar

MUHABBET KUŞU
Sorunlar

2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva| dersler | türler | okulun haylazları| iletişim