baslik

baslik02

baslik01

 

 


AFRİKA GRİ PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

AMAZON PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ARA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ECLECTUS PAPAĞANI
Sorunlar

KAKADULAR
Alt Türler
Sorunlar

QUAKERLAR
Sorunlar

SENEGAL PAPAĞANI
Sorunlar

AFRİKA GRİ PAPAĞANLARI - ALT TÜRLER

Afrika Gri papağanları, genel olarak 2 alt türde inceleniyorlar. Bazı sınıflandırma uzmanları bunu 4 alt türe kadar çıkarabiliyor. Bu alt türler :

  • Congo Afrika Gri Papağanı
  • Cameroon Afrika Gri Papağanı
  • Ghana Afrika Gri Papağanı
  • Timneh Afrika Gri Papağanı

Congo, Cameroon ve Ghana bu papağanların yetiştikleri bölgeleri ifade eden isimlerdir. Yetiştikleri bölgelerin şartlarına göre, bu kuşlar SADECE boyut olarak farklı. Boyut sıralamasını ise Ghana < Congo < Cameroon olarak verebiliriz. Ghana ve Cameroon alt türleri de bildiğimiz Congo Grileriyle aynı yani. O yüzden onların ayrıntısına girmeyeceğiz, ama Timneh ve Congo türlerini inceleyelim.

Congo Afrika Gri Papağanı

1Congo Afrika Grilerinin en belirleyici özellikleri parlak kırmızı renkte kuyrukları. Tamamen siyah renkli bir gagaları ve gümüşi gri tüyleri var. 2


Boyları geldikleri bölgeye göre 30 ila 40 cm arasında değişiyor. Ağırlıkları ise yine türlerine göre 400 ila 650 gr arasında değişebilir. 
Timneh Afrika Gri Papağanı


34
Timneh Afrika Grilerinin belirleyici özellikleri ise bordo, gri tonlu kuyrukları. Üst kısmı kahverengi tonlu bir gagaları var ve Congo’lara göre daha koyu renkli tüyleri var.

Boyları geldikleri bölgeye göre 20-30 cm arasında değişiyor. Ağırlıkları ise 275-350 gr arasında.
Karşılaştırmaya gidersek, Timneh Grileri Congolara daha güvenli bir bölgede yaşıyorlar. Dolayısıyla Congolara göre biraz daha sosyal oluyorlar. Tüy yolma problemleri daha nadir görülüyor. Congolar fobi geliştirmeye daha yatkın oluyorlar.
Konuşma olayına gelirsek, Timnehler konuşurken kelimenin anlamını öğrenip söylemeyi tercih ediyorlar. Timnehler daha kız çocuğumsu bir ses tonu kullanırken, Congolar ise ses tonunu taklide odaklanıyor.  Congo da Timneh de mükemmel derecede konuşmayı öğrenebilirler. Petshopçular Timnehler konuşmaz diye kestirip atıyorlar veya Timnehleri Congoların yavrusu olarak satmaya çalışıyorlar. Hahah. Bunlardan papağan efsaneleri sayfamızda da bahsettik ama yine de hatırlatmak istedim, petshopçuların dediklerini dikkate almayın.
Bu bölümü iki konuşma videosuyla sonlandıralım.

Alttaki video çok tatlı bir Timneh’in konuşması, diğeri de bir Congo’nun işaret üzerine konuşma eğitimi. :)


 

Begüm

 

KONUR PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

SEVDA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

LORİ/LORİKEET
Alt Türler
Sorunlar

SULTAN PAPAĞANI
Sorunlar

ROSELLA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

RİNGNECK PAPAĞANLARI
Alt Türler
Sorunlar

MUHABBET KUŞU
Sorunlar

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva| dersler | türler | okulun haylazları| iletişim