baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>>Gaga uzunluğu kuşa göre değişir, ortak bir uzunluk değeri yoktur. Muhabbet kuşlarının üst gagasının fazla uzun olması sağlıklı değilken, araların üst gagasının uzun olması, onlar için daha avantajlıdır.

PAPAĞANLARDA AGRESYON

Papağancıklarımız, bir şeyi isteyip istemediklerini, korkularını, öfkelerini, mutluluklarını, heyecanlarını aslında bize anlatıyorlar, ancak bazen verdikleri işaretleri kaçırabiliyoruz. Bunun sonucunda ısırılabiliyoruz, kuşlarımızda güven fobisi yaratabiliyoruz. Bizim işaretleri okumayı bilmememiz iki taraf için de kayıp oluyor. Ama, inanın ki kuşunuzu biraz tanıdıktan sonra işaretleri okumak çok kolay. Bu mini-rehberin de yardımıyla, sorunlarınızı kısa sürede aşacağınızı umuyorum. Bu rehberde, bize sevimli modelimiz Maşuk eşlik edecek.

Öncelikle, kuşumuzun işaret vermek için kullandığı bazı tüyleri görelim.

Boyun Tüyleri,

1

Sırt ve Kanat Tüyleri,

2

Yanak Tüyleri,

3

Ve elbette, gaga.

4

Yukarıdaki resimde, Maşuk ısırmıyor. Sadece gagasını açıp kapatarak, “Bak, ısırırım ha, uzak dur,” tehdidinde bulunuyor. Eğer bu anda ona yaklaşırsam, anında ısırılırım. Bu çok açık bir tehdittir. Ancak, bazen o kadar da belirgin olmayabiliyor. Nasıl mı?

Kuşlarımız, heyecanlandıkları veya rahatladıkları zaman tüylerini kabartabilirler. Heyecansa üç türlüdür : korku, öfke, mutluluk. Kuşunuzun heyecanının ne yönde olduğunu anlamak içinse onu biraz tanımanız gerekiyor. =) Genelde, bunu yüz ifadeleriyle çok güzel belli ediyorlar. Korktuklarında genellikle tüylerini iyice yapıştırıyorlar. Gözler hızlı hızlı büyüyüp küçülüyor, nefes alışı hızlanıyor. Korku anında üzerine giderseniz öfkeye dönüşüyor ve tüyler kabarıyor, bazen gaga açılıyor, tabi ki ısırılıyorsunuz. Mutluluk zamanlarında ise yüzlerinde çok huzurlu, rahat bir ifade oluyor. Hatta bir yandan da gagasının hafif hafif çıtırdatıyorsa değmeyin keyfine =) Alttaki resimler, sayın Maşuk’un öğle uykusundan önce çekilmiş fotoları, kendisi saat 2 - 2,5 ta kestirmeyi seviyor. Eğer kuşunuz bu fotoğraflardaki gibi duruyorsa, gayet rahat ve mutludur. Gidip izin verirse sevin hatta bol bol. Uykudan önce çok hoşlarına gidiyor özellikle.

5

6

Gördüğünüz gibi, gayet sakin, mutlu, rahat bir ifadesi var. Tüyler kabarık ama, bu korku veya öfke göstergesi değil. Kuşunuzu tanıdıkça daha kolay yorumlayacaksınız.

Şimdi ekleyeceğim fotoğraflar, özellikle kuşunuz tarafından sürekli ısırılıyorsanız size çok tanıdık gelecek. Bu haldeki bir kuşa asla ama asla gereğinden fazla yaklaşmayın, ele gelmeye ya da dokunmaya zorlamayın. Ona kendi alanını verin, “İstemiyorsan, istediğin zaman oynarız.” deyin. Ona saygı duyun, ki siz kendi alanınıza ihtiyaç duyduğunuzda kuşunuzdan aynı saygıyı görün.

BU KUŞA YAKLAŞMAYINIZ!!

7

8

   Bir de, hafif gerginlikteki Maşuk’u göstereceğim sizlere. Bu fotoğraftaki gerginliğinin tüm sebebi fotoğraf makinesi. Sayın Maşuk fotoğraflarının çekilmesinden hiç hoşlanmıyor ve eğer fotoğraf çekimi uzarsa, fotoğraf makinesine, “Yok ol!” gagası atmayı da ihmal etmiyor =)

Gördüğünüz gibi, gergin biraz, ama ısıracak kadar da değil. Elimi ısırmıyor, sadece yine de tüylerine dokunmam için izin de vermeyecek. Burada, elimi yaklaştırırken her ihtimale karşı bileğimin gergin derisini kullanıyorum ki, bir anda modunu değiştirip ısırıverirse çok canım acımasın =)

9

Bir de, eğer kuşunuz sizi sevdirmeye davet ediyorsa, fazla nazlanmayın. =) Gidip sevin. Kuşunuz sizi kendisini sevmeniz için davet ettiğinde, başını önüne doğru eğecek, büyük olasılıkla boyun tüylerini de hafif kabartacaktır. Benimki, eğer o ister de ben sevmezsem, gelip kafasını elime sürtüyor.

10

Bir de, aşırı mutlu Maşuk fotoğrafımız var =) Burada kendisi terasa çıkıp üzüm yedikten sonra, bir mutluluk dansı yapıyor. Fotoğraftaki gibi tüneğinde gidip geliyor. Gülmekten ölüyoruz =)

11

Önemli Not : Kuşunuzun gözlerinin büyüyüp küçülmesini her zaman korkuya yormayın. Işığın yüksek olduğu durumlarda, bizim göz bebeklerimizin küçülüşü gibi, onlarınki de küçülüyor, karanlıkta büyüyor. Korku ya da endişeye yormanız için, hızlı hızlı büyüyüp küçüldüğünü gözlemleyin. =)

Begüm

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim