baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TİYO KÖŞESİ

>> Papağanlarınızı suyla spreyleyerek yıkadıktan sonra "saç kurutma makinası" türü bir kurutucuyla "kurutmayın". Bırakın kendi kendine gölgede yada güneşte kurusun. Saç kurutma makinası kuşların neme ihtiyacı olan cildini, gözlerini kurutur. Cildin kuruması tüy yolma nedenlerinden biridir!


ASOSYALLİĞİN TEDAVİSİ

Asosyal tepkiler gösteren bir papağanı rahat bırakmak, ona zaman vermek çözüm değildir.
Asosyal bir kuştan uzak durmak, onun dilediğini yapmasına izin vermek, onun kendiliğinden, zamanla size güvenmesini, gelmesi beklemek, papağanınızın fobilerini kalıcılaştırır, fobiler zamanla alışkanlığa dönüşür. Yani anlayış ve sabır gösterdiğinizi düşünürken, onun davranış bozukluklarını, korkularını sağlamlaştırırsınız. Aynı insanlar gibidir papağanlar; insanlar korkularını, korkularının üzerine giderek aşar, ya da depresyondaki bir insanı kurtarmanın yolu onu yalnız bırakmak değildir, aksine onu sosyalleştirmek gerekir.

1. İşe, papağanınızın kafesinin yerini arada bir değiştirerek başlayabilirsiniz. Ta ki papağanınız mekan değişikliklerini olağan kabul edene kadar. Geceleri kafesi başka bir odaya almak da işe yarar bir yöntemdir. Sosyal fobisini aştıktan sonra kafesin yerini düzenli olarak değiştirmeniz gerekmez çünkü zaten papağanınız kafes dışında sosyal etkileşimde olacaktır.

2. Papağanınıza "dokun" komutunu öğretmelisiniz. Ve bu komutu öğretirken önce "hiçbir şekilde korkmadığı alışık olduğu bir nesneyi" yada direk parmağınızı elinizi kullanmalısınız. Elinizi yada nesneyi uzattığınızda kuşunuza "dokun" deyin ve kuşunuz uzanıp gagasıyla dokunsun. Dokununca aferin deyip gülün ve biraz uzaklaşın. Bir süre sonra bunu bir oyun gibi görmeye başlayacak ve her ona "dokun" dediğinizde elinizdeki şeye dokunması gerektiğini, dokunduğunda sizin ve elinizdeki şeyin kendisinden uzaklaşacağını anlayacak. Bu olaya alıştıktan sonra farklı nesnelerle olayı sürdürmelisiniz. Değişik eşyalara çekingen yaklaşacaktır ama hiçbir zaman eşyayı kaldırabileceğinin ötesinde ona yaklaştırmayın. Zaten sınırlarını uçup kaçarak kendisi size gösterecektir. Burada kuşumuza özgüven vermeye çalışıyoruz sınırlarını haddinden fazla zorlayıp ödünü patlatmak değil amacımız. Değişik nesneyi uçup kaçmayacağı bir mesafede tutup "dokun" deyin. Bir süre sonra korka sıkıla nesneye dokunacaktır. Dokunduğu anda geri çekilin ve aferin deyin. Bu çalışmayı hergün yapmalısınız. Önce bir kaç faklı nesneyle deneyin, zaman geçtikçe nesnelerin sayısı ve çeşitliliği artacak. Kuşunuz bu nesnelere dokundukça eşyalara, oyuncaklara karşı olan korkusu azalacak.

Aşağıda Arthur isimli asosyal çocuğun benden aldığı ufak bir eğitim videosu var:

 

3. Papağanınızı elinize alın (gerekirse parmağınızla ayağından tutun ki kafasına göre uçup kaçmasın, sizinle birlikte takılsın) ve evin içinde gezmeye çıkın. Birlikte kitap raflarını inceleyin, biblolara bakının, pencereden dışarıyı izleyin, mutfak eşyalarını tek tek elinize alıp ona gösterin. Ona evin altını üstünü gezdirin tanıtın. Herşeye önce siz dokunun, sonra ona dokunması için uzatın. Bu şekilde ona "bak burası evimiz ve burada korkacağın hiçbir şey yok, burda hiç avcı hükmünde bir düşman yok" demiş oluyorsunuz.

4. Papağanınız dışarıdayken, kendi başına gezip tozma isteğine kapılırsa ona sakın karışmayın ve onu rahat bırakın. Açık bir gardrop, açık çekmece, ıvır zıvır sandığı gayet onun merakını cezbedecek şeylerdir. Eğer kendiliğinden bu tip bir meraka kapılıyorsa bu çok çok önemli bir gelişme olur. Çünkü ancak kendini güvende hisseden, sosyal bir kuş meraklı olur.

5. Birlikte oyun oynayın. Asosyal kuşlar genelde kendi kendilerine oyun oynamazlar yada ellerine oyuncak alıp kemirmeye ilgi duymazlar. Onu kendi başına oyun oynamaya teşvik etmek için oyuncak oynamaya özendirilmesi gerekir. Bunun için en güzel başlangıç oyuncağı bence karton parçası yada tuvalet kağıdı. Karton parçasını bir siz ısırın bir ona uzatın. Gerekirse gagasına gagasına uzatıp sinirlendirin ve ısırmasını sağlayın. Kartonu ısırınca gülün tepki gösterin. Bir süre sonra kartonu her uzattığınızda hevesle ısırmaya başlar. Aynı şekilde tuvalet kağıdı rulosunu birlikte parçalama oynayın. Biraz ona uzatın, biraz siz parçalayın. Aynı mantıkla her gagalama teşebbüsünde gülüp tantana yapmalısınız. Unutmayın, kuşlar sizin gülmenizden cıvıldayarak garip sesler çıkarmanızdan çok hoşlanır. :) Bir süre sonra oyun oynama isteğinin arttığını göreceksiniz. Zaman geçtikçe oyuncak çeşitleri artabilir.

6. Arabanız varsa papağanınızı arabayla tanıştırın. Ona arabada dolaşma imkanı verin. Arabaya alışınca birlikte kısa araba gezintilerine çıkın.

7. Misafirler geldiğinde kuşunuzu misafirlerle tanıştırmayı ihmal etmeyin. Bol bol farklı insan görsün, alışsın. Ama yabancıların durduk yere tüylerine dokunmasına izin vermeyin. Unutmayın tüyler onların mahremleri, ancak alıştıkları sevdikleri yada sempati besledikleri kişilere tüye dokunma izni verirler (genelde kafa açarak -gel sosyalleşelim demek bu)

8. Kuşunuz bütün bu gezip tozmalara alıştıktan sonra, birlikte bir arkadaşınıza misafirliğe gidebilirsiniz. Önce yakınlarda oturan bir arkadaş, belki bir komşu, sonraları arabayla hatta toplu taşıma araçlarıyla daha uzak bir arkadaşa. Yol gitmek ona çok ilginç gelecek (tabi taşıma kafesi içinde), çok uzarsa sıkılacak, fakat arkadaşınızın evine vardığınızda ve onu bu yeni mekanda serbest bıraktığınızda tüm merak duyguları kabarmış olacak. Önce güvenli bir yer bulup otursun, sonra zaten kendiliğinden keşif gezileri yapmaya başlayacaktır. Arkadaşınızla birlikte onu şımartmak için elinizden geleni yapın. Bir süre sonra topluluk içinde gösteri yapmayı ne kadar sevdiklerine hayret edeceksiniz.

Yurtdışındaki bazı papağan uzmanları papağanların arkadaş ortamlarına sokulmasını hatta sizin gittiğiniz sosyal mekanlara (örn kafe, restorant gibi) götürülmesini teşvik ediyor. Ancak bana göre papağanı böyle sosyal mekanlara sokarken bazı şeylere dikkat edilmeli. Öncelikle papağanınız gerçekten insanları tanıyor olmalı, size tam güven duymalı, gel komutunu öğrenmiş olmalı ve arkadaşlarınızla papağanınız önceden uygun bir şekilde tanıştırılmış olmalı. En önemlisi de, arkadaşlarınızın papağanınıza nasıl yaklaşması ve davranması gerektiği hususunda bilgilendirilmiş olması şart. Çünkü bazı insanlar hagala hügele “aa kuş!” diye atılıveriyorlar hayvana. Yada yanında sigara içemeyeceklerini, ona aptal şakalar yapılamayacağını bilmeleri gerek.

9. Sabah kahvaltılarında ve akşam yemeklerinde masada papağanınız için de bir yer ayarlayabilirsiniz. Masadaki eşyalara, birlikte yemek yeme olayına alıştıkça sosyalleşmesi de artacaktır. Sadece masada kuşunuz için tehlikeli şeyler (ağzı açık çorba tenceresi gibi) olmadığına dikkat edin. Ayrıca zararlı besinlerle beslenmesine engel olun o kendi mamasını yemeli, sizinkine sulanmamalı.

10. Son aşama olarak papağanınıza çeşitli numaralar öğretebilirsiniz, selam ver, dön, gel gibi. Bunlar papağanın kafasını meşgul eder ve sizinle sosyalleşmesine ve içine kapanıklığından kurtulmasına yardımcı olur. Numara eğitimiyle ilgili dersin içeriği daha sonra yayınlanacak.

Evet, sonuçta amacımız kuşlarımızın mutlu ve olması gerektiği gibi sosyal olmasını sağlamak. Unutmayın, sosyal ve mutlu kuş, kendisini karakterini size olduğu gibi gösterir ve yakınlık kurmada sıkıntı yaşamaz. Bu dolaylı olarak sizin de mutlu olmanızı sağlar. Özgüveni olan mutlu ve sosyal bir kuş çok daha eğlencelidir, yeni besinlere, oyuncaklara çok daha açık davranır. Sosyal olarak sağlıklı bir kuşun psikolojik sorun kaynaklı tüy yolma sıkıntısıyla karşılaşması çok çok düşük bir ihtimaldir.


Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim