baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanınızı SAÇ KURUTMA MAKİNASIYLA KURUTMAMALISINIZ! Saç kurutma makinası banyonun bütün mantığını yok eder. Cildinin kurumasına neden olur. Ayrıca hava akımı kuşunuza zararlı olabilir. Bunun yerine, kuşunuzu havluya alıştırınve kış aylarında kalorifer yanında, güneşli günlerde güneşle kurumasını sağlayın.

BANYO

amazon_bathPapağanların derisinin neme ihtiyacı vardır. Bazı türler kuru cilde, bazı papağanlarsa yağlı cilde sahiptir. Kuru ciltli olanlar kaşıntı oluşmaması ve düzgün tüy çıkarma dönemi geçirmek için neme ihtiyaç duyarken, yağlı cildi olan papağanlar da, yağ bezelerinin sağlığı için neme ihtiyaç duyar. Afrika griler, kakadular ve sultan papağanları kuru cilde sahiptir (daha doğrusu tüylerini yağlamaz, tozlarlar, bu yüzden daha döküntülüdürler). Amazon, muhabbet, cennet, ara gibi diğer papağanlarsa yağlı cilde sahiptir (daha doğrusu tüylerini yağ bezeleriyle yağlarlar) Yağ bezesiyle tüylerine bakım yapan papağanları çok sık yıkamak yağ bezesine zarar verir, dolayısıyla kuşta deri kuruluğu dolayısıyla kaşıntı hatta tüy yolma problemleri görülebilir. Tozlu kuşlar banyoya daha sık ihtiyaç duyar. Fakat banyo yaptırmanın da bir adabı vardır. Görelim:

- Papağanlarımıza banyoyu "ciltlerinin ihtiyaç duyması" dolayısıyla yaptırıyoruz. Daha temiz olsunlar diye değil. Önce bu yanlış anlaşılmayı düzeltelim.

- Papağanlar musluk altına sokulup çamaşır yıkar gibi çitilenmez.

- PAPAĞANLARIN KULAĞINA SU KAÇMAMASI GEREKİR. Bu nedenle musluk altına sokup yada elde leğende falan kuşu yıkamak çok tehlikelidir! Kulağa su kaçması ölümlerine neden olur!

- Şampuan, saç kremi papağanlara sürülmez, ciltlerine çok zararlıdır hatta zehirlenmeye neden olabilir. Ayrıca toz ve yağ bezelerine hasar verir. Papağanların "temiz" olmak için ekstra birşeye ihtiyacı yoktur! Kendi toz ve yağ bezeleri temizlenmeleri için yeterlidir.

- Biz insanlar gibi iğrenç terli ve kokulu canlılar değildir papağanlar, onları biz insanlarla aynı kefeye koymayın. Tüyleri herhangi bir sebepten kirlendiyse, ılık suyla ıslatılmış pamukla kirli bölgeyi ıslatarak silmek yeterlidir! Kendisi geri kalan işi halleder.

- Her papağanın tüylerinde kendine has bir koku vardır. (Kuş kokusu diyorum bu kokuya ve hastasıyım.:) Arada papağanlarımı sapık gibi koklarken görülebiliyorum bu yüzden haha) Bu kokuyu "aa kirlenmiş kokuyor" diye bir yorum yapıp gidermeye çalışmayın, boşa uğraşırsınız.

- Papağanların çoğu bilhassa kuru ciltli olanlar banyo yapmayı çok sever. Ancak banyo konusu da aşamalı bir eğitim sürecinden geçilmeyi gerektirir. Bir papağanı suyla çok hızlı tanıştırırsanız, sudan kaçan, banyodan korkan bir papağanınız olabilir. Eğitimin aşamaları aşağıda ele alınacak.

- Eğer papağanınızı musluk altında yıkadıysanız ve papağanınız bu tecrübe sırasında sessizce durduysa, bunu "yaşadığı deneyim hoşuna gitti" diye yormayın. Papağanınız sessiz durarak sadece şunu diyor: "bundan nefret etsem de elimden birşey gelmiyor, kaderime razı oluyorum şimdi ama bunu unutmayacağım." Birşeyden hoşlanan papağan "sessizce" durmaz! Aşağıda vereceğim linklerde göreceğiniz gibi, banyodan hoşlanan papağan hareketli ve neşeli olur! Sessizce duran papağan mutsuz papağandır!

- Banyo sonrasında papağanınızın dışkısında sulanma görürseniz bilin ki "yanlış bir şey yaptınız." Dışkıda sulanma genelde kendi rızası dışında, musluk altında yada leğende yıkanan papağanlarda görülür ve iki sebebi vardır: fazla ıslanma dolayısıyla üşüme, ikincisi ve en önemli olanı KORKU! Kendi rızasıyla banyo yapan papağanın "dışkısında sulanma olmaz!!"

banyo5- Papağanlar AKŞAM VAKTİ YIKANMAZ! Eviniz isterse cehennem gibi sıcak olsun, bu kaide değişmez. Banyo ile uyku saati arasında en azından 4 saat olmalıdır! Bir papağan, cildi nem taşırken uykuya yatarsa hastalanma riski yüzde bilmem kaç artar!

- Papağanlar için en uygun banyo saati sabah ve öğlendir. Bilhassa güneşli günlerde banyo yapılmalıdır. Kuş banyodan sonra güneşlenmeye çıkarılmalıdır. Yaz zamanıysa rüzgarsız ve güneşli bir yere dışarı konulabilir. Ancak hava yeterince sıcak değilse, evin içinde güneşli bir yere kuşu dinlenmeye bırakmak gerekir. Fazla güneşte kalmaları da iyi değildir, onu da belirtelim.

- Papağanlar yazları hergün, kışları haftada iki kez yıkanmalıdır.

Banyo seçenekleri nelerdir?

Üç tip banyo çeşidi papağanlar için sağlıklıdır:

- Fısfıslama

- Buhar banyosu

- Kendi kendine banyo yapması

Bu üçünü de aşamalı olarak papağanınıza öğretmeniz gerekmekte. Başlangıcımız fısfıslamadır. Bu banyo türü, ileride kendi kendine banyo yapmayı öğrendiğinde dahi kullanılır. Çünkü fısfıslama papağanınız için sadece banyo anlamına gelmez; bu aynı zamanda evcil insanıyla oynadığı bir oyundur. Buhar banyosu papağanların cildine çok faydalıdır aynı zamanla sizinle iletişiminin sağlamlaşmasını destekler. Kendi kendine banyo yapmayı öğretmek ise, kuşunuz diğer ikisine iyice alıştığında öğreteceğimiz aşamadır. Şimdi en baştan, kuşunuzun vahşi olduğunu ve hayatında su görmemiş olduğunu farz ederek işe başlayalım:

FISFISLAMA

banyoİhtiyacımız olanlar şunlar: bir çiçek sulama fısfısı, sıcak su, isteğe bağlı elma sirkesi, bir papağan.

Sıcak suyu fısfıs içine koyduğunuzda önce 20 cm mesafeden elinize sıkın. Suyun sıcaklığı fısfıs mekanizması dolayısıyla ılınmış olacaktır ama ne olur ne olmaz diye elinize sıkıp kontrol etmenizde fayda vardır. Elma sirkesi kuşunuzu dış parazitlere ve hastalıklara karşı koruyacağı ve tüylerini besleyeceği için faydalı bir eklentidir. Ayrıca sirkeli su gözlerdeki olası enfeksiyonları da iyileştirecek, gözleri dezenfekte edecektir. Yarım litre suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi koymak yeterlidir. Bunun dışında bazı zamanlarda elma sirkeli su yerine, "aynısefa çayı", papatya çayı" gibi çaylarla da kuşunuzu fısfıslayabilirsiniz. Bilhassa göz ve yüzünde enfeksiyon taşıma ihtimali olan kuşların aynısefa çayıyla fısfıslanması bir çok fayda verir. Ayrıca fısfıs suyuna arada bir kaç damla susam yağı yada hindistan cevizi yağı gibi besleyici ve toksin olmayan yağlar da katabilirsiniz. Bu yağlar kuşun tüylerini besler ve cildini rahatlatır. Ancak yağlar haftada bir defadan fazla kullanılmaz. Saç bakımı gibi, arada destekleyici olarak kullanılmalıdır.

Şimdi kuşunuzu fısfıslamaya nasıl alıştırmanız gerektiğine geçelim: Kuşunuz hırlamayı kestiği yada hırlamasını hafiflettiği günden itibaren banyo yapabilir. Banyo yapmaya alıştırmak için ele alıştırmak gerekmez. Papağan daha vahşiyken eğitime başlanabilir.

1. gün: Önce Papağanın kafesi içindeki yemler çıkarılır. Sonra kafesin yakınına oturulur ve fısfıs aleti çok yaklaştırılmadan gösterilir. Papağan merak edip uzanırsa, ucunu hafifçe ona uzatıp dokunmasına izin verin. Dokunmak istemezse, fısfısı kendinize çevirip kendinizi bir kaç defa ıslatın ve çok eğlenmiş görünün! "A bıcıbıcı!!" türü ilgi çekici bir nida da işe yarar. Sonra fısfısı ona çevirin ve "doğrudan papağanın üzerine gelmeyecek şekilde", yakınları bir yeri bir iki defa fısfıslayın. Ve yine çok eğlenmiş görünün ve belli bir repliği tekrarlayın "aa bıcı bıcı!" gibi. Kuşunuza fısfıs aletinin ne olduğunu, işlevini öğretmeye çalışıyorsunuz. Eğer korkmadıysa, bu defa da kuşunuzun üzerine bir iki defa fısfıs yapın ve tantana çıkarıp gülün. Bugünün eğitimi sadece bu kadar.
2. gün: Aynı şekilde kuş kafesin içindeyken fısfısla yaklaşın, kendi üzerinize su sıkın, sonra, onun üzerine. Bunu üç beş defa tekrar edin. Bir kendinize, bir ona. Eğer korkmuş görünmüyorsa, bir kaç defa üst üste sadece ona sıkın ve eğitime son verin. Bu arada aynı repliği kullanmayı ihmal etmeyin "aa bıcı bıcı!" gibi.
3. gün: Kafes içindeki kuşunuza "bıcı bıcı vakti" olduğunu söyleyin ve hafifçe fısfıslamaya başlayın. Kabarıyor ve memnun görünüyorsa devam edin. rahatsız olduysa üç beş defa fısfıslayıp bırakın.
4. gün: Eğer kuşunuz ele alıştıysa ve dışarı çıkıyorsa, onu T sopasına koyun ve önce kendi üzerinize sonra onun üzerine fısfıs yapın. Merak ediyorsa, fısfıs aletinin ucunu ona uzatın, gagasıyla yoklamasına izin verin. Keyifliyse devam edin. Rahatsız olmaya başladığı (tüylerini söndürdüğü) andan itibaren fısfısı kesin ve bol alkış, tanatanayla banyoya son verin. Onu rahatlayıp kuruması için rahat bırakın.
5. gün: Bundan böyle onu T sopasına koyup orada fısfıslayacaksınız. Mümkünse T sopayı güneş alan bir yere koyun ve fısfıslama işini orada yapın. Zaman içinde kuşunuz banyoyu daha çok sevecek vekanatlarını çırparak ve hareketlenerek banyoya tepki verecek. Ancak bu zamanla olur. Önceleri sadece öylece bekleyip fısfıslanacaktır.

-Bir iki tiyo: Banyo sırasında, spreyi aşağıdan fıslarsanız, yani su kuşun üzerine yağmur/çisenti gibi gelirse, kuşunuzun çok daha hoşuna gider. Yaz aylarında kuşların serin suyu tercih ettiğini unutmayın. Ayrıca yine yazları, kuşunuz sıcaklandığında (kanatlarını aralar ve nefes alış verişi hızlanır) tüylerini beş altı fısfıslamayla sık sık ıslatırsanız, rahatlamasını sağlarsınız. Fısfıslamanın yararı, kuşun kulağına doğrudan su gelmemesidir, kulak tüyleri çisentinin kulağa kaçmasını engeller. Böylece rahatça kuşunuza banyo yaptırırsınız. Kuşların tüyleri yarı su geçirmez olduğu için bizim saçlarımız gibi sırılsıklam olmalarını beklemeyin. Kuş sudan çıkmış balık gibi ıslatılmamalıdır. Aşağıda Rika'yı banyo yaparken izleyebilirsiniz.

BUHAR BANYOSU

banyo3Buhar banyosu yapmak bilhassa tozlu papağanlar açısından çok faydalıdır. Tüyleri ıslanmamasına rağmen ciltleri nemlenir ve rahatlar. E ben buhar banyosunu nasıl yaptırıcam? diye düşünmeyin. Çok kolay: siz banyo yaparken, o da sizinle birlikte banyoya girecek :) Ancak bir kuşla birlikte banyoya girmenin de bir yolu yordamı var. Yani hayvanı pat diye banyoya tıkarsanız hüsrana uğrarsınız :) Bu yüzden aşağıdaki şu yöntemi takip etmeniz lazım. Aşağıdaki çizelgede günden kastım, her banyo yapışınız. Yani İki günde bir banyo yapıyorsanız, her banyoya girişiniz bir gün sayılacak. Ayrıca şunu da önceden belirteyim, afrika gri ve eclectus gibi zeki papağanlarla birlikte banyo yapmak başlarda "son derece utanç verici" olabilir :) Çünkü vücudunuzu büyük bir merakla baştan aşağı incelemeye almaları mümkündür (hatta öyle olacak) :) Sonradan hem siz hem onlar alışıyor, bu yüzden biraz açık görüşlü olmaya çalışın heheh.

 

 

1. gün: T sopayı ve kuşunuzu banyoya, siz banyo yaparken kuşunuzun sizi görebileceği, suyun ona ulaşamayacağı bir yere yerleştirin. Eline de mümkünse sevdiği bir oyuncak verin. (oyuncak onları rahatlatır) Eğer banyodan gerçekten çekiniyorsa, aynada kendini görebileceği bir yer daha uygun olabilir. Korkusu yoksa, sadece su ona ulaşamasın yeter. Sonra normal bir şekilde banyonuzu yapın. O da orada sizi izlesin, sizi utandırsın :)
2. gün: Aynı şekilde T sopayı ve kuşunuzu banyoya, suyun ona ulaşamayacağı bir mesafeye koyun, eline/sopasına bir oyuncak tutuşturun ve banyoya girin. Banyo sırasında ara verip parmaklarınızla ona hafifçe su sıçratın ama sadece bir kaç defa. Bu arada fısfıslama sırasında öğrettiğiniz aynı kelimeyi tekrarlamayı unutmayın. "aa bıcı bıcı" gibi. Banyo sonrasında sizi havluyla kurulanırken izlesin.Hepsi bu.
3. gün: T sopayı ve kuşunuzu biraz daha yakına yerleştirin. Banyo sırasında ona beş on defa parmaklarınızla su sıçratın. Hepsi bu.
4. gün T sopa ve kuşunuz daha yakına yaklaşsın (hatta duşa kabininiz varsa, kuşunuzu duşa kabinin üstüne koymayı deneyin.) Sizi bu defa da oradan izlesin. Banyo sırasında yanınızda fısfıs olsun. Siz yıkanırken arada onada fısfıs yapın. Ancak çok fazla ıslatmayın kuşu. Banyodan çıkınca, havluyla kurulanırken havlunun ucunu ona da uzatın. Gagasıyla dokunsun, ısırsın. Sonra havluyla gayet neşeli bir şekilde kurulanın.
5. gün Kuşunuz 4. gündeki gibi yakında olsun ve bu defa, banyo yaparken ona da fısfıs yapın. Fısfıs yapmamızın nedeni ona birlikte banyo yapma mantığını kavratmak. Banyodan sonra kurulanırken onuda havlunuzla hafifçe kurulamaya çalışın. Havluyu aşağıdan yaklaştırmayı ve bir onu, bir kendinizi kurulamayı unutmayın. Örnek model olarak kendinizi kullanıyorsunuz.

6. gün ve sonrası:

Bundan sonrasında bir kaç defa daha 5. gün eğitimini tekrarlayacaksınız. Kuşunuz havluyla kendisini kurulamanıza izin verene kadar devam edeceksiniz. Havlu kavramına iyice alıştığında fısfıslamayı kesiyoruz. Çünkü esas amacımız ona banyo yapma kavramını tanıtmak, bu arada onu havluyla tanıştırmaktı. Fısfıslamayı güneşli bir pencere önünde yapabilirsiniz. Siz banyo yaparkense, kuşunuz sadece buhar banyosu yapacak. Ancak zamanla kendisini parmaklarınızla ıslatmanızı isteyebilir :) Ayrıca banyoyu güzel güzel öten bir kuş eşliğinde yapmak da ayrı bir zevktir :)

banyo4

PAPAĞANIN KENDİ KENDİNE BANYO YAPMASI

banyo2Kuşunuz fısfıslanmaya ve buhar banyosuna iyice alıştıktan sonra, onu kendi kendine banyo yapması için teşvik etmeye başlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey, kuşunuza özel, mümkünse en sevdiği renkte, yarı şeffaf, kuşunuzun rahatça içine sığacağı genişlikte yayvan bir kap ayarlamak. Ancak şunu unutmamak gerek; bazı kuşlar kendi başına banyo yapmayı pek sevmez. Fısfıslanmayı tercih eder. Siz yine de, onu kendi kendine bıcı bıcı yapmaya alıştırmaya çalışın. İlk bir kaç sene istemeyebilir, ancak sonraki senelerde fikri değişip kendisi yıkanmayı tercih edebilir. Bazı kuşlar kapta yıkanmak yerine (daha önceden banyoda sizi yıkanırken gördüğü ve işin mantığını öğrendiği için) kendiliğinden akan musluk altına girip yıkanmaya kalkabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, kuşunuzun bulaşık suyunda yada akvaryumda yıkanmaya çalışmasına engel olmaktır. Kuşlar bir suyun pis olup olmadığını bilemez. O bir çocuk, çocuklar pisten anlamaz. Bir kuş kendiliğinden musluk altına girip yıkanmaya kalkıyorsa buna izin verebilirsiniz. Çünkü kuşlar kendi kulaklarına su kaçırmaz. Yani sizin onu musluk altına sokmanızla, kendisinin musluk altına girmesi arasında fark vardır.

banyo1
1. aşama: Belirlediğiniz banyo kabını kuşunuzun görebileceği ve ilgileneceği bir yakınlığa koyun. Kuşunuz bu kaba iyice alışana kadar bu kap burada kalacak.
2. aşama: Kabın içine en sevdiği yiyecekleri ve oyuncakları doldurun ve kuşunuza kabı gösterin. Kuşunuz oyuncak ve mamaları bulmak için kaba rahatça girip çıkmaya başlayana kadar bu aşamada kalın.
3. aşama: Kuşunuz kaba girip çıkmaya iyice alışınca, kabın içine azıcık su koyun. İçinde yine mama ve oyuncak olsun. Kuş kabın içine girdiğinde tantana çıkararak aferin deyin ve "bıcı bıcı" demeye başlayın. Unutmayın daha önce "bıcıbıcı"yı (yada her ne dediyseniz onu, sadece fısfıslama ve buhar banyosu sırasında kullanmıştınız. Bu nedenle kuşunuz bıcı bıcı= banyo yapma denklemini kurmuş olmalı.
4.aşama: Kuş kaba içinde hafif su varken de alıştıysa, kaptaki suyu biraz fazlalaştırın. Ve elinizle ona "bıcı bıcı" diyerek hafifçe su sıçratın. Kuşunuz bu olaya iyice alışana kadar bu aşamada kalın. Zaten alışması, zaman içinde kendi kendine banyo yapmaya başlayacağı anlamına gelir. Eğer kendisi yıkanmak için kabarırsa, "bıcı bıcı" diyerek gülmeyi ve aferin demeyi unutmayın. Bu dört aşama çok uzun zaman alabilir, çok kısa zaman da. Kuştan kuşa değişir. Bazı kuşlar yıkanmaya daha düşkün olur, dolayısıyla teşviği çok daha kolay kabul ederler. Bazısı da ne kadar uğraşırsanız uğraşın kendisi yıkanmayı reddeder.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim