baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanınızın suyuna bir kaç damla elma sirkesi yada limon sıkarsanız, hem iç sistemini temiz tutarsınız, hem de kuşunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirirsiniz.

1.Sınıf - 6. Ders

BESLENME

mamaŞimdi papağanlarımız için en önemli konulardan birine geldi sıra. Kötü beslenen bir papağana, dünyanın en güzel oyun bahçesini verseniz, en büyük kafesini alsanız, en bol ve güzel oyuncakları temin etseniz bile boşunadır. Çünkü kötü beslenen bir papağan hastalıklara karşı dirençsizdir, ve yaşam ömrü yarı yarıya azalır. Ayrıca kötü beslenme bir çok başka sorunu da beraberinde getirir; tüy yolmadan tutun, iç organ yağlanmasına, solunum yolu enfeksiyonlarına kadar. İşin aslı size önereceğim her tür yiyecekten önce, Harrison's Food gibi papağanlar için özel ve doğal imal edilmiş pellet mamaları tavsiye ederdim ancak bunları bulabilmenizin tek yolu yurtdışından sipariş etmek. (yapabiliyorsanız tavsiye ederim, ben Rika'ya yurtdışından alıyorum) Yada tüm papağan severler birlik olun ve petshoplara hiçbir işe yaramayan saçma sapan çekirdek mamaları ithal edeceklerine gidip harrison's food türü doğal pelletleri ithal etmeleri için baskı yapın. Elbette pellet mamalar sadece bir yan besindir, çünkü pellet mamalar da tek başına yeterli değil. Papağanınızın taze meyve ve sebzeye, bazı tohumlara ihtiyacı var. Eh, yurtdışında ülkemizdeki kadar ucuz ve bol meyve sebze bulmak çok zor. Dolayısıyla onların papağanlarını düzgün beslemek için pelletlere bizden daha çok ihtiyaçları var. Pelletlerin tek bir artısı var, papağanların ihtiyacı olan "doğru vitamin ve mineralleri" sağlamak. Ve bu, inanın, tahmin ettiğinizden daha zor bir iş.

Evet. Papağanım her vitaminden almalı, şunu da yesin bunu da yesin diye düşünebilirsiniz. Yok aslında öyle bir şey. Her papağan farklı tür vitamin ve minerallere farklı miktarda ihtiyaç duyar. Bu konuyu türler kısmı aktif hale geldiğinde türler üzerinden tekrar ele alacağım. Ancak şimdilik, şöyle bir örnek verelim. Örneğin C vitamini. C vitamini nelerde bulunur? En çok portakalda. C vitamini iyidir, biz insanları hastalıklardan korur, binbir faydası vardır falan. Üzgünüm, ama papağanlar için değil. Papağanların c vitaminine olan ihtiyaçları hiç almasalar da olur düzeyinde azdır. Diğer vitaminlerle birlikte C vitamini de almaları normal ve gereklidir ancak C vitamini yüklemesi yapmanın, "bol bol C vitaminli gıda" vermenin alemi yoktur. Bunu yanısıra Afrika griler için A vitamini kritik bir öneme sahipken, Amazon papağanları en çok kalsiyuma ihtiyaç duyar. Ancak ne kadar kalsiyuma, ne kadar A vitaminine? Aşırı vitamin yüklemesi de papağanları ölüme ve çok kötü hastalıklara sürükleyebileceği gibi, vitamin azlığı da aynı şekilde büyük sorunlara davetiyedir. Bu nedenle hangi besinin hangi vitaminleri, ne kadar içerdiğini, hangi minerallerin hangi yiyecekte olduğunu bilmemiz şarttır, ki aynı vitamini fazlasıyla içeren besinleri üstüste yedirmeyelim.

NOT: Müsrif kuşlar için :)

Bizim Mâşuk yemek konusunda bayağı müsrif bir kuş. Kendisi, her verilen meyve sebzeden biraz yiyip gerisini atıyor. Dolayısıyla biz de yeterli vitamini alabilmesi için ona olması gerekenden fazla meyve sebze veriyoruz. Bu Maşuk’un bir öğünü.
masukogun
Bu öğün üç erik dilimi, üç elma dilimi, iki muz parçası, iki ceviz ve bir bademden oluşuyor. Eğer kuşunuz müsrifse, ona gereğinden fazla vererek yeterli yemesini sağlayabilirsiniz. Kuşumuz müsrif diye ona kızıp “Bana ne ya, ben veriyorum, yerse yer yemezse yemez.” yaklaşımı doğru bir yaklaşım değil. Aynı zamanda kuşunuz verilen her yiyeceği sonuna kadar yiyorsa, günde böyle üç öğün verirseniz, kuşunuzu fazla beslemiş olursunuz, aman obez olmasın. :)

Begüm

Papağanınıza verebileceğiniz her tür sebze meyvenin üstüne güzel bir tohum diyeti sağlıyorsunuz. Ölçüsünü bilemediğiniz için belki E vitaminini belki B vitaminini ihtiyaç duyduğundan fazla veriyorsunuz. Ancak farkında olmadan, A vitamini ihtiyacının hepsi karşılanıyor. Ancak kendinizden emin olamadığınız için papağanınıza eksik vitaminlerini karşılasın diye bir vitamin damlası da aldınız. Hani şu petshoplarda satılanlardan. Düşüncenize göre papağanınızın tüm vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmakta. Hmm, bence değil. Bence, vitamin desteğiyle işleri berbat ettiniz. Çünkü yapay vitamin katkısı "hiçbir zaman" papağanının ihtiyaç duyduğu miktarda vitamin/minerali sağlamaz. Vitamin desteği kullanarak eksik kalmış B ve E vitaminlerini normal seviyeye çıkardınız belki, ancak bu defa da papağanınıza aşırı derecede A vitamini yüklemiş oldunuz. Ve A vitamin fazlalığı, papağanlarda ağır hasara yol açar, ve papağanınız "ağır ağır" A vitamini fazlalığı sorunlarını göstermeye başlar. Sorunlar birden ortaya çıkmadığı içinde, papağanınızın sorunun ne olduğunu hiç bir zaman anlayamazsınız. "Neden bilmiyorum, papağanımın gagasında falan oldu, neden bilmiyorum, papağanım uçamamaya başladı vs." Benim tavsiyem, papağanınıza düzgün, sağlıklı ve çeşitli gıdalar verin, ve verdiğiniz gıdaların içeriğinde ne olduğuna dikkat edin yeterli. Yapay vitamin desteği ancak size bağlı olmayan nedenlerle henüz "iyi beslenmemekte olan" papağanlara haftada bir defadan fazla olmamak kaydıyla kullanılır. Lütfen, her gün değil! Ancak en kısa zamanda beslenme düzeninin değiştirilmesi gerekir, ve yapay vitamin/mineral damlaları sadece geçici olarak kullanılmalıdır.

Her yiyecek papağanlarımıza uygun değildir. Onlara yediğimiz herşeyi veremeyiz. Papağanların hazmedemeyeceği yada bize yararlı, onlara toksin gelecek yiyeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazen de, bir parçası yararlı bir parçası zararlı yiyecekler vardır. Portakal gibi. Portakal suyu bilhassa küçük papağanlara zararlıdır! Bu meyvelerin suyu küçük papağancıkların midesine hiç de iyi gelmeyecek asitlerle doludur. Ancak portakalın dış kabuğuyla içi arasında bulunan beyaz zar, her tür papağan için son derece faydalıdır. Muzun kendisi yararlıdır, ancak muzun kabuğu papağanlara verilmemelidir. vb.

Papağanların neyden ne kadar yemeleri gerektiği türe göre değişmektedir. Bu konu daha ayrıntılı olarak türler kısmında papağanın cinsine göre ele alınacak. Ancak şimdi çok genel bir bilgi verelim. Papağanları beslenme ihtiyaçlarına göre (genel olarak) ikiye ayırabiliriz.

 1. Tohum/çekirdek ağırlıklı beslenen papağanlar:

  Sultan papağanları, muhabbet kuşları, sevda papağanları, hindistan papağanları vs. Bu papağanların besinlerinin %70'ini çeşitli tohumlar, çekirdekler, tahıl ürünleri ve nut türleri (fındık, ceviz, kaju vs.) oluşturmalıdır. Geriye kalan %30 meyve ve sebzeye ayrılmalıdır.
  Eğer papağanınızı pellet mamayla besliyorsanız, besininin %25'ini pellet, % 30 meyve sebze, %45 tohum, çekirdek, tahıl ve nut oluşturmalı.

 2. Meyve/sebze ağırlıklı beslenen papağanlar:
  Afrika Griler, Kakadular, Eclectuslar, Aralar, Konurlar, Senegal papağanları vs. Bu papağanların besinlerinin %70'ini meyve sebze, %25 tohum, çekirdek(ay çekirdeğinden bahsetmiyorum) ve tahıllar, %5'ini nut türü fındık, ceviz, kaju, şam fıstığı türünde gıdalar oluşturmalıdır.
  Eğer papağanınızı pellet mamayla besliyorsanız, besininin %25'i pellet, %10'u tohum, çekirdek, tahıl, % 5 nut ve % 60'ını meyve sebze oluşturmalıdır.

Şimdi güzel bir yemek listesi yapalım. En başa zararlı olanları koyacağım. Ardından yararlı olanlara geçeceğiz; meyveler, sebzeler, tohum ve çekirdekler.

ZARARLI YİYECEKLER

Avakado

İçi dışı her şeyiyle avakado kuşlar için toksindir, kalp iflasına neden olur.
Kafein Kola, kahve, soda gibi kafein içeren HER TÜR ÜRÜN papağanlara verilmez. Yüksek toksindir.
Süt Papağanlar sütü hazmedemez. Bebek bisküvileri de dahil olmak üzere içeriğinde süt olan HİÇBİR GIDA papağanlara VERİLMEZ.
Tütün Papağanlara toksindir. Lütfen, tütün, doğanın çöpçü bitkisidir, elbette zararlı.
Kiraz Çekirdeği toksindir
Elma Çekirdeği toksindir
Şeftali çekirdeği toksindir
Kayısı Çekirdeği toksindir
Erik çekirdeği toksindir
Yeni dünya çekirdeği toksindir
Çikolata sindirim sistemini iflas ettirir, kusma, ishal ve sonunda papağanı krize sokarak ölümüne neden olur. ASLA verilmez.
Mantar mantar papağanlara toksindir, karaciğer iflasına neden olur.
Soğan Toksin etkisi vardır ve kan değerini düşürür, çiğ yada pişirilmiş, soğan verilmez.
Şeker Papağanlara zararlıdır körlüğe neden olabilir
Tuz Papağanlara zararlıdır ancak "doğal deniz yada kaya tuzu" çok çok çok az miktarda verilebilir.
Alkol Papağanlara zehirlidir ASLA verilmez.
Çiğ Patates pişmişi faydalı olmakla birlikte çiğ halde verilmemelidir.
Siyah Çay Siyah çay kan koyulaştırır ve damarlara zararlı gelir. Papağanlara SİYAH ÇAY İÇİRİLMEZ.
Patlıcan Papağanlara toksin etkisi yapar.
Tereyağı zararlıdır
Yerfıstığının kabuğu Bilhassa çiğ yer fıstığı kabuğu zararlıdır. Kabuğunda mantar rahatsızlıklarına neden olacak bakteriler bulunmaktadır.
Domates yaprağı/sapı Domatesin kendisi yararlıdır, ancak sap ve yaprağı kuşlara toksittir.
Kuşkonmaz toksindir

Pişmemiş fasülye/
bezelye türü gıdaların tümü

Pişmiş fasülye ve bezelye gıdaları çok faydalı olmakla birlikte çiğ ve kuru olanları kesinlikle verilmemelidir. Hemaglutin adlı bir zehir içerir.
Abur cubur yiyecekler Her tür cips, bisküvi, şekerleme papağanlara ASLA verilmemelidir. Sindirim sistemlerini çökertir, karaciğer ve böbrek iflasına yol açar.
Ticari içecekler (asitli/asitsiz) Marketlerde satılan meyve suları, kola, gazoz, ayran, şalgam vs. türü her tür içecek papağanlara ASLA verilmemelidir.
Trabzon Hurması Papağanlar için toksit olup olmadığı hala net değildir. Ancak çok az miktarda verilebilir. Potasyum, Fosfor, Demir ve C vitamini içerir.
meyve
 • Papağanlarınıza taze meyve sebze vermeye çalışın. Ancak kurutulmuş meyve verecekseniz de, "işlemden geçmemiş", şeker eklenmemiş", "boya katılmamış", güveniriliğinden emin olduğunuz kuru meyveleri almaya dikkat edin.
 • Papağanlarınıza meyve/sebze verirken, "mevsime uygun" olanları seçin. Hormonlu, serada yetişmiş ürünler papağanınıza size verdiğinden daha fazla zarar verir.
 • Sizin sevmediğiniz bir şeyi papağanınız sevebilir. Siz bamya yemiyorsunuz diye o da yemeyecek diye bir şey yok. Gerekirse sürekli gittiğiniz manava, pazarcıya vs. papağanınıza bir iki tane bamya hediye etmesini rica edin. İki bamyayla iflas edecek hali yok. :)
 • Sebzeleri suda değil buharda haşlamaya çalışın. Suda haşlandığında sebzeler vitaminlerin bir kısmını suda bırakır.
MEYVELER
Muz B1, B2 vit., C vit., E vit. A vit. potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, iyot
Elma Karaciğer ve sindirim sistemini sağlıklı tutar, antioksidan, A vit., zengin lif
Kivi C vit., E vit., Potasyum, protein
Kavun A vit., beta-karoten, C vit. Kalsiyum, potasyum, fosfor, niyasin
Karpuz A vit., C vit., potasyum, fosfor, tiamin
Çilek A vit., B vit., C vit., Kalsiyum, demir, fosfor, Potasyum
Kiraz Antioksidan içerir, A vit. C vit. Magnezyum, Kalsiyum
Vişne A vit.
Armut A vit., B1, B2 vit. C vit., Potasyum
Ayva A vit. C vit. Mineral tuzları
Mango A vit., niyasin, C vit. Potasyum, papağanlar için önemli bir meyvedir.
Yenidünya A vit., potasyum, Demir, fosfor, kalsiyum
Mandalina C vit. Beta-karoten, B1, B2, B3 vit., Magnezyum, Potasyum
Portakal Yüksek C vit. içerir, kalsiyum, potasyum
Ananas C vit. B1 Vit, Manganez, papağanlar için önemli bir meyvedir. Elmayla birlikte verilmesi ekstra yarar sağlar.
Şeftali A vit., Riboflavin, potasyum
Kayısı A vit, B vit., C vit., Kalsiyum, demir, kükürt, bakır, krom, manganez
Limon Antioksidan, C vit.
Üzüm Böbreklere iyi gelir, C vit., tiamin, potasyum, B6 vit., antioksidan
Dağ çileği (kocayemiş) C vit.
Yabanmersini C vit., E vit., Manganez, Antioksidan
Böğürtlen

Manganez, C vit. K vit.,

Dut B1 vit. B2 vit. C vit. Kalsiyum, Demir
Ahududu C vit., A vit.
İncir Kalsiyum, Demir, Potasyum
Hindistan cevizi Demir, Fosfor, çinko, Protein
Papaya Sindirimi kolaylaştırıcı papain içerir, C vit.
Erik C vit. Potasyum, antioksidan
Greyfurt C vit.
Nar Böbreklere iyi gelir, C vit., B vit., Potasyum
Hurma A vit., B1,B2, B3, B6 vit.,Folik asit, Kalsiyum, Protein, Potasyum, Fosfor, demir..
Nektarin A vit.,Niyasin
Guava A vit., B vit.,C vit. Kalsiyum
Çarkıfelek meyvası C vit., A vit., Demir, Kalsiyum
Kızılcık Böbreklere iyi gelir, C vit. Manganez, Antioksidan
Kuşburnu C vit., B1, B2 vit., E vit, K vit. P vit. karoten,/ çekirdekleri de verilebilir.

sebze

 • Yazları karpuz kavun yedikçe, kış için çekirdeklerini kurutup biriktirmeyi ihmal etmeyin.
 • Papağanlar yemek alışkanlıklarını zor değiştirir. Sabırlı olun. Bazen bir mamaya alıştırmak için onu boş yere mama kabına 6 ay boyunca koymak zorunda kalabilirsiniz. Ama bir gün bakarsınız, hiç dokunmadığı mamaya gaga atmaya başlamış, daha sonra en sevdiği şey haline gelmiş. Beslenme başlığı altında yemek alışkanlığını değiştirme konusunda öneriler olacak.
 • Papağanınıza konserve mısır vermezseniz daha iyi olur. Hem yararsız, hemde genelde içine tuz sinmiş oluyor. Ayrıca hormonlu mısır vermemeye de dikkat edin. En iyisi, papağanınıza mısırı mevsiminde, pişmiş yada çiğ olarak koçanıyla birlikte vermek.
 • Papates, fasülye ve bezelye türlerinin papağanlara sadece PİŞMİŞ verilebileceğini unutmayın. Karahindiba gibi pişince vitaminlerini kaybeden bitkileri de çiğ vermeye çalışın.


SEBZELER/YEŞİLLİKLER
Brokoli A vit., E vit.,B1, B2 vit., C vit., sodyum, potasyum, protein
Havuç

A vit., folik asit, demir, sodyum, potasyum, fosfor

Domates C vit., E vit.,potasyum, sodyum, fosfor
Turp

B vit, C vit.,kükürt, iyot

Ispanak A vit., C vit., K vit., kalsiyum, fosfor. Papağanlar için önemli bir besindir.
Semizotu Fosfor, potasyum, lif
Dereotu Kalsiyum, E vit. C vit. tiroid bezini normalleştirir. Papağanlar için önemli bir besindir.
Pancar A vit. B vit. C vit. P vit. kalsiyum
Biber C vit. P vit. K vit.
Taze/Kuru Fasülye Kalsiyum, fosfor, E vit, B1,B2,B3 vit.,protein, K vit., /ancak pişmiş verişlir
Barbunya demir, magnezyum, potasyum, lif/ancak pişmiş verilir
Bezelye lif, protein, sodyum, vitaminler, /ancak pişmiş verilir
Soya fasülyesi ancak pişmiş verilir
Kabak B1 vit. C vit. protein,lif, K vit.
Balkabağı Betakaroten, demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, lif
Nane kalsiyum, A vit. protein, demir.
Tere C vit., rahatlatıcı, hazmı kolaylaştırıcı
Roka

K vit., karaciğere iyi gelir.

Kırmızı Havuç betakaroten, antioksidan
Karnıbahar A vit, B vit.,E vit., protein, fosfor, demir, potasyum
Reyhan hazmı kolaylaştırır.
Maydanoz A vitamini, kalsiyum, potasyum, kükürt, demir /küçük papağanlara sadece sapı verilmelidir. Büyük ve orta boy papağanlar yaprak kısmını da yiyebilir.
Enginar Kalsiyum, A vit. Potasyum
Yerelması A vit. C vit. Kalsiyum, demir, fosfat
Patates Protein, kalsiyum, B vitaminleri /ancak pişmiş verilir ÇİĞ VERİLMEZ
Mısır B1 vit., B3 vit. C vit. protein Ölçülü verilmelidir. Konserve mısır, besin değeri düştüğünden ve tuz/şeker içerebildiğinden tercih edilmemelidir.
Pırasa C vit. Potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor
Salatalık A vit., Potasyum, kalsiyum, folik asit, küçük papağanlara ölçülü verilmelidir.
Kırmızı lahana B vit. C vit. E vit. potasyum, kalsiyum, kükürt, demir
Bamya A vit., B1, B2 vit., magnezyum, demir
Taze Kekik bakteri, virüs, mikrop öldürücü
Kereviz Protein, demir, sodyum, folik asit, demir
Brüksel Lahanası Kalsiyum, demir, betakaroten, E vit.
Karahindiba/Radika A vit. B vit. C vit. D vit. papağanlar için önemli bir besindir, çiğ verilmelidir.
Ebegümeci A vit. C vit. E vit. demir, kalsiyum
Lahana C vit., E vit. K vit.
Marul A vit., C vit. Kalsiyum. Ölçülü verilmelidir, fazlası ishale yol açar.
Bakla B1, B2, B6 vit. K vit. Protein, potasyum
Pazı A vit. K vit. C vit. E vit. demir kalsiyum, magnezyum
Şeker kamışı Çok sık olmamak kaydıyla papağanlara ödül olarak verilebilir.

sebze

 • Papağanınıza tohum ve çekirdekleri filizlendirerek verirseniz, onlara çok daha zengin bir mama sunmuş olursunuz. Bilhassa papağanınız meyve sebze ağırlı beslenmesi gereken bir papağansa ama meyve sebzeyi henüz reddediyorsa, tohum ve çekirdekler mutlaka fiilizlendirilerek verilmelidir. Filizlendirme işlemi basittir:
  Bir avuç tohum/çekirdek bir kap suda bir gün bekletilir. Ertesi gün su süzülür ve ıslak ıslak, üzeri bir bezle sıkıca kapatılmış bir kabın içine konur ve güneşte/aydınlıkta bekletilir. Ertesi gün filizlenmiş olanlar papağanınıza verilmeye hazırdır.
 • Papağanınıza meyve sebze verirken iyice yıkamayı unutmayın. İyi yıkanmamış besinlerden her türlü hastalık, iç parazit kapılabilir.

 

TOHUM, ÇEKİRDEK ve NUTLAR

Ceviz

A vit. Omega 3/6, protein, kalsiyum, fosfor, Çiğ olarak daha faydalıdır. Kuru da verilebilir. Papağanların zeka gelişimini destekler.
Badem Kalsiyum, A vit. B vit. C vit. E vit. demir, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko. Papağanlar için önemli bir besindir.
Fındık E vit. Protein, Tuzsuz ve çiğ olarak verilmelidir.
Şamfıstığı Protein, B1 vit., fosfor, E vit. Tuzsuz ve çiğ olarak verilmelidir.
Çam fıstığı Protein, B1, B2 vit. C vit., Omega 3/6
Kaju D vit., selenyum, bakır, magnezyum, Tuzsuz ve çiğ olarak verilmelidir.
Kabak Çekirdeği K vit., magnezyum, manganez /Tuzsuz ve çiğ olarak verilmelidir.
Kavun Çekirdeği A vit. C vit. E vit. B vit. kalsiyum
Karpuz Çekirdeği B vit, C vit. beta karoten.
Limon çekirdeği İnsanlara yararlı olmasa da, papağanınıza limon çekirdeklerini vermenizde bir mahsur yoktur. Ağrı kesici etkisi vardır.
Portakal çekirdeği Ayrıca greyfurt ve mandalina çekirdeklerini de verebilirsiniz.
Nar çekirdeği C vit., B vit. demir, fosfor
Üzüm çekirdeği kuvvetli bir antioksidan
Böğürtlen çekirdeği Böğürtlen, dut, yabanmersini gibi meyvelerin çekirdekleri gayet faydalıdır.
İncir çekirdeği İncir çekirdeği de faydalıdır.
Aspir Tohumu vücuttaki gereksiz yağları erittiği için papağanalrda dengeleyici bir besindir. Tenya düşürür. Çimlendirilerek taze verilirse daha faydalıdır.
Keten Tohumu B12 vit. Omega3/6. Papağanların B12 vit. alabilecekleri tek besindir.
Susam A vit. Kalsiyum, potasyum, fosfor. çiğ verilmelidir.
Kenevir tohumu protein, albumin, omega 3/6, yağ oranı yüksektir, ölçülü verilmelidir.
Buğday/Karabuğday B2, B6 vit., E vit., niyasin, folik asit. Buğday yemeyen papağanlara buğday unundan çeşitli mamalar yapılabilir. Çimlendirilerek taze verilirse daha faydalıdır.
Yulaf B vit. kalsiyum, magnezyum, fosfor. Papağanlara tüm tahıllardan daha faydalıdır. Yulaf unu mama yapımında kullanılabilir. Çimlendirilerek taze verilirse daha faydalıdır.
Arpa protein, B1, B3,B6 vit. Arpa unu mama yapımında da kullanılabilir. Çimlendirilerek taze verilirse daha faydalıdır.
Pirinç/esmer pirinç E vit., B1 vit., potasyum, kalsiyum, demir. Esmer pirinç daha faydalıdır. Mama yapımında pirinç unu iyi bir temel malzemedir.
Nohut/leblebi SADECE PİŞMİŞ OLARAK VERİLİR. Leblebi halinde verilirken tuzsuz olmasına dikkat edilmelidir.
Mercimek Protein, nişasta içerir/ pişmiş olarak verilir.
Kestane potasyum, kalsiyum. Kalorisi yüksek olduğu için çok sık vermemek gerekir.
Ay çekirdeği E vit. Kalsiyum. Yağ oranı yüksektir ve AZ MİKTARDA VERİLMESİ GEREKİR. Ana besin kaynağı olamaz. Tuzsuz ve çiğ olarak verilmelidir. Çimlendirilerek taze verilirse daha faydalıdır.
Yerfıstığı Protein. Yağ oranı çok yüksektir. ANCAK HAFTADA BİR, tuzsuz olarak verilmelidir. KABUKLU VERİLMEMELİDİR. Kabuğu iç mantar rahatsızlıklarına yol açabilir.

Tohum, çekirdek ve nut gıdalar, eğer papağanınız sebze-meyveye henüz alışmadıysa, gerekli vitamin ve minerallerin karşılanması için önemli olacaktır. Ancak bu durumda ay çekirdeği ve yerfıstığı gibi gereksiz besinler yerine, kabak çekirdeği, badem, fındık ve diğerlerine ağırlık vermeniz daha doğru olur. Yine de unutmayın, bu besinler "normalde" papağanların beslenme yüzdesinin bir kısmını oluşturur ancak. Ne kadar uğraştırırsa uğraştırsın, papağanınızı meyve sebzeye geçirin.

Aşağıdakileri ayrı ayrı verebileceğiniz gibi, ileride anlatılacak "LAPA MAMA"larının içine katık olarak da kullanılabilirler.

DİĞER SAĞLIKLI GIDALAR
Arı Poleni Her papağana bir kaç günde bir verilmesi gerekir. Bir amazon için bir çay kaşığı yeterlidir. Muhabbet kuşlarına günde üç beş tane verilmelidir.
Bal Orta boy bir papağana haftada bir, bir kaç damla yeterlidir. Papağanın büyüklüğüne göre arttırılmalı, yada azaltılmalıdır.
Yoğurt Orta boy bir papağana haftada bir çay kaşığı verilmeli. Kalsiyum desteği için gereklidir. Yarım yağlı yoğurt verilmeli.
Beyaz peynir Kalsiyum için gereklidir. Suyun içinde bekletip tuzunu almayı unutmayın.
Yumurta Haftada bir yumurtanın sarısı ve kabuğu kalsiyum desteği için verilmelidir. Yumurta ve kabuğunu aşırı vermek midenin bozulmasına neden olur. Ölçülü olunmalıdır.
Zencefil Mide rahatlatıcıdır. Toz halinde mamaya katılabilir.
Tarçın İç mantar sorunlarına iyi gelir, mamaya katılabilir, yada çaya
Tavuk ve Balık eti 15 günde bir, minik bir böcek kadar verilmeli.
Makarna Protein desteği için çiğ yada pişmiş verilebilir.
Ruşeym Buğdayın en değerli kısmıdır.
İrmik buğdaydan üretilir ve çok faydalıdır.
Tahin Katkısız olmasına dikkat edilmelidir. müthiş bir kalsiyum kaynağıdır. Verirken aşırıya kaçılmamalıdır. Tadı papağanlar tarafından çok beğenilir. Pekmez verilmez, sadece tahin.
Patlamış mısır Ödül olarak verilebilir. Tuzsuz ve yağsız olmasına dikkat edilmelidir.
Red Palm Oil Afrika gri papağanlarının gerçek ve ana besin kaynağı Red palm'dan üretilen yağdır. Meyve ve yağı ancak yurtdışından temin edilebilir.
Papatya rahatlatıcıdır
Devedikeni tohumu/çiçeği karaciğere iyi gelir.
Gül Gülün yaprakları ve tohumları papağanlar tarafından sevilir.
Hanımeli Çiçekleri papağanlarca sevilir.
Karanfil Taze karanfil çiçekleri papağanalrın çiğnemekten hoşlandığı bir besindir.
Japon Gülü Papağanlar japon gülünün polenlerini ve çiçeklerini çok beğenir.
Leylak Çiğnemekten çok hoşlanırlar.

Nehir

 

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim