baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağan doğası gereği kendisine neyin ne olduğunu gösterecek bir sürü liderine ihtiyaç duyar. Eğer sürekli onun tepkilerine, isteklerine göre hareketlerinizi belirliyorsanız, “onu sürü lideri” yaparsınız ve bu kuş için ağır bir yük. Sürü lideri olmak zorbalık yapmak değildir, ona karşı anlayışlı, sevecen fakat hafif ısrarcı/yol gösterici olmak durumundasınız.

PAPAĞANLA BİRLİKTE NELER DEĞİŞECEK?

Planlarınız!

Yurtdışına temelli çıkmayı mı düşünüyorsunuz ya da beş altı aylığına? Papağanınızı da yanınızda götürmek için gerekli evrakları toparlamanız gerekecek. Tatile çıkmak üzeresiniz ama kuşunuz hastalandı, tatili gerekirse ertelemelisiniz, çünkü o sizin yokluğunuzda hele ki hastayken yaşayamaz. Falanca süs bitkisini almaya niyetlendiniz ama bu bitki papağanınıza zehirli, eh, vazgeçeceksiniz. Yine, tatile çıkıyorsanız, mümkünse onu da götürebileceğiniz bir otel bulmalısınız. Yanınızda götüremeyecekseniz, onunla çok iyi ilgilenecek, papağanınızın da tanıdığı birini ayarlamalısınız. Papağanlar ayrılıkları kedi köpekler kadar anlayışla karşılamaz. Üç günlük bir ayrılık bile onun bunalıma girmesine ve tüylerini yolmasına sebebiyet verebilir. Papağanlar tek eşlidir ve eşlerine, sürülerine ölümüne bağlıdır. Hayatınıza bir aile ferdi olarak girer papağanlar; bu yüzden hayatınızı planlarken, eşinizi çocuğunuzu düşündüğünüz gibi, onu da düşünmelisiniz.

pratikEvde yeni bir pratik yaşam!

Yukarıda bahsettiğim gibi papağanların bazı özelliklerini değiştiremezsiniz. Bu nedenle ona alan tanımak zorundasınız. Oyun alanını hem aydınlık, hem de evde sık kullanılan bir yere kurmalısınız. Dolayısıyla o odanın düzenini değiştirmeniz gerekir. Yan tarafta bir ecnebinin evini görüyorsunuz.

Yazları kuşunuz dışarıdayken pencereleri sonuna kadar açık bırakıp gidemezsiniz. Eğer pencere açmanız gerekiyorsa, pencerelerinize tel taktırmayı ihmal etmemelisiniz. Kuşunuzun kaçıp kaybolması sizin için bir üzüntü/kayıp olarak nitelendirilebilir, ancak papağanınız açısından bu hayatının tramvası hatta ölüm demektir. Elbette kazalar olur ancak bu kazaları minimal düzeye indirmek için çevresel faktörlere "çok dikkat etmeli" ve kuşunuza recall eğitimini vermelisiniz.

Kuşunuza, geceleri rahatça uyuyabileceği sessiz ve karanlık bir mekan ayarlamak zorundasınız.
Sağa sola dantel serpiştirme alışkanlığınız varsa, kuşların tırnaklarının dantellere kolayca takılabileceğini, ortaya bir sakatlık ya da dantelin üzerindeki herşeyin devrilmesi durumuyla karşılabileceğinizi hesaba katmalısınız. Hele ki kuşunuzun bir oyun alanı ve oyuncağı da yoksa, kapıları, pencere pervazlarını, dolapların üzerini, masa kenarlarını, rafların kenarlarını vs. unutun.

Evde papağanınıza zehirli gelecek bitkilerden varsa onları zehirsiz olanlarla değiştirmelisiniz.

Papağanınıza her odada, sizinle birlikte takılacağı bir ortam ayarlamalı ve bu ortama oyuncaklar serpiştirmelisiniz. Masanın üstü, duşa kabinin üzeri, pencere kenarı vb. Aksi taktirde kendi kafasına göre etraftan oyuncak bulacaktır ve bu çok sevdiğiniz bir biblonuz da olabilir. Mutfakta ocağa yakın bir yerde durmamasına da dikkat etmelisiniz.

Bu tip şeyler. Unutmayın, papağan beslemek diye bir şey yoktur, bir papağanla aynı evi paylaşma durumu vardır ve gerekli önlemler alınmadığı taktirde sürekli zararlı çıkarsınız.

Alışkanlıklarınız!

Papağanlara bazı yiyecek içecekler son derece zararlıdır, birşey olmaz diye düşünülse de, ve hakikaten birşey olmuyor gibi görünse de, yanlış beslenme papağanların ömründen en az 10-15 yıl götürür. Ortalıkta bırakılmış kola, bira, cips kalıntıları, masaya dökülmüş ama temizlenmemiş bir kahve kırıntısı, sigara izmaritleri... Eğer ki papağanınız bunların izini bulur ve yalarsa, büyük sağlık problemlerine davetiye çıkarırsınız. Ayrıca SİGARA DUMANI PAPAĞANLAR İÇİN ÖLDÜRÜCÜDÜR! Sigara içiyorsanız iki seçeneğiniz var; ya sigarayı bırakıp öyle kuş alacaksınız, ya da evde sigara içmeyeceksiniz. Perdeye sinmiş sigara kokusu bile papağanların ciğerlerinde zehir birikmesine neden olur. Böylece kuşunuzun ortalama yaşam ömrünün en az üçte birini yok etmiş olursunuz. Kendinizi zehirleyin istediğiniz kadar ama bir hayvanı kendi kaderinizi paylaşmaya zorlamayın.

Vakitleriniz ve İş hayatınız!

Papağanlar "sürekli" evcil insanıyla birlikte olmayı arzulayan "çok fazla talepte bulunan" kuşlardır. Yemini suyunu koyup kafesini temizlemekle işin içinden sıyrılamazsınız. (elbette sıyrılabilirsiniz; kendinizi "ne yapayım vaktim yok" diye aldatarak ve papağanınıza mutsuz bir hapis hayatı verdiğinizi düşünmemek için haklılığınızı savunarak.) Bilhassa yalnız yaşıyorsanız ve sabahtan akşama çalışıyorsanız, papağanınızı bütün gün evde tek başına bırakmamanız gerekir. Mümkünse onu da iş yerine götürmelisiniz. Eğer bunu hiçbir şekilde yapamıyorsanız, papağanınıza yaşına ve zekasına uygun başka bir papağan arkadaş almak mecburiyetindesiniz. Aksi taktirde psikolojik sorunları olan, mutsuz ve kendini yolmaya meyilli bir papağanınız olur. Elbette iki büyük papağanı birbiriyle geçindirmek de ayrı bir bilgi ve birikim gerektirir. Ayrı kafeslere ihtiyaç duyarlar ve petshoplardaki mecburi bir aradalıkları "evdekinden" FARKLIDIR. Kolay değildir! Papağanınızı/papağanlarınızı bütün gün kafeste tutacaksanız, "çok geniş bir kafes" almalısınız (piyasada eğitim kafesi diye satılan vıttırık, küçük kafeslerden bahsetmiyorum, lütfen) ve içine yokluğunuzda oyalanabileceği "bol miktarda" oyuncak koymalısınız. Yanlız yaşamıyorsanız, ev ahalisinin onunla ilgilendiğinden, onu sevdiğinden ve ona eziyet etmeyeceklerinden emin olun. Bu sözlerimi yabana atmayın; anneniz gidip bencil bir şekilde kuşa sussun diye terlik fırlatırsa ya da çocuğunuz siz yokken kuşun kuyruğunu yolmaya çalışırsa, davranış bozukluklarıyla dolu bir papağanınız olabilir. Ev ahalisinin, çoluk çocuk, annanne vs. papağanınızla ilgili en az sizin kadar bilgili olması şarttır. "Ay ne yapayım, bilemedim" sözü bir bahane değildir, iyi niyetli bir şekilde cahilce hareket etmek hiç değildir. Sorun bakalım, o papağanın yerinde kendi çocuğu olsaydı ve çocuğu yıkayacağım diye suda boğarak öldürseydi ne hissederdi. (ne yazık ki bu şekilde öldürülen bir papağan biliyorum) Kızdım şimdi. >:|

isyeriElimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak durumundayız. Elbette bu demek değil ki, papağanınızla göbeğinizi bitiştirmek zorundasınız. Kendimden örnek vereyim. Rika benimle birlikte gezer, tabii sadece onu yanımda götürebileceksem; arkadaş ziyaretleri, piknik, araba yolculukları, tatiller, uygun kafeler vs. Elbette onu sinemaya götüremem, yada kar topu oynamaya Rika'yla birlikte çıkamam. Yada akşam Rika'yı bara falan götürecek de değilim. Bazen Rika günde 4 saat de yanlız kaldı, 6 saat de. Sadece "düzenli olarak hergün" onu sabahtan akşama yalnız bırakamam o kadar.

Eğer papağanınızı iş yerine götürebiliyorsanız, ona orada küçük bir takılma alanı yada T sopası ayarlamalı, kafesinden hiç olmazsa arada bir dışarı çıkarmalısınız. Mümkünse sürekli dışarıda durabilir. Ayrıca iş arkadaşlarınızın aptal şakalarla kuşunuza izinsiz yaklaşmasına ve ona sigara dumanı üflemek gibi hödüklükler yapmasına da engel olmalısınız. Unutmayın, o sizin sorumluluğunuzda.

Ben ve Rika bu konuda hoş bir ilişki kurduk. Rika hafta içi hergün benimle işe gidip geliyor. Kendisine, kadrolu papağan olarak, çalışma ortamına ses katma görevi verdik. Orada küçük bir kafesi ve minik bir oyun alanı bile var. Yanda. İnanın onun mutlu olduğunu görmek kadar güzel bir şey yok. Eğer gün gelir onu işe götüremezsem, mecburen yaşına, zekasına uygun bir arkadaş bulacağım. Hayatımı ona göre düzenlemek durumundayım ve bunu severek yapıyorum. (ben sorumluluklarımın bilincinde bir evcil insanım) Dünyada benim gibi binlerce insan var, bunun bilmek, hayvansever bir açıdan, rahatlatıcı :) Aramıza bekleriz. :)

 

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim