baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>>Kuşunuzu elinize aldığınızda uçmaması mesajı vermek için, baş parmağınızla hafifçe ayağını tutun ve “kal burada” deyin. Zamanla papağanınız uçmasını istemediğinizi bu tutma davranışından çıkaracak ve elinizdeyken kaçmaya çalışmayacaktır.

BİR YERDEN BAŞKA BİR YERE GÖTÜRME


Nasıl yani bir yerden bir yere götürme? Sadece yolculuğa çıkma olayından bahsetmiyorum burada. Gerektiğinde evin içinde bir yerden bir yere götürmeden, yada kuşunuzu gerektiğinde korumaya almadan da bahsediyorum. Ancak bunun da bir yolu yordamı var. Öyle kuşu omzunuza koyup dolaşmak değil bahsettiğim. Bahsettiğim şey bir çeşit eğitim, güven bağı geliştirme ve güvenlik meselesi. Çevrede bir kedi-köpek mi var? Yada tehlike kuşunuzun kendisi mi? (çocuğa kediye falan mı saldırıyor?) 2 dakikalığına pencere açılacak ve siz kuşu kafesine koyamayacak durumdasınız. Veyahutta kuşunuzu ürkütmesi muhtemel bir durum var. İşte tüm bu zamanlarda kuşunuzu koruyarak onu elinizde tutabileceğiniz bir eğitim bu. Elbette tutarım olur biter diyebilirsiniz ancak kuşunuzu zorla zaptetmeye çalışmak yerine (ve belki ısırılmak) onun size kendiliğinden güvenmesi ve elinizde durmaya razı olması daha iyi değil midir?

Eğitimin birinci aşaması, kuşunuzun sizin elinizde durmaya razı olması, sizin korumacı dokunuşlarınızı kabullenmesi. Siz onu korumacı bir şekilde tutarken güvende olduğunu, uçup kaçmasına, panik olmasına gerek olmadığını öğrenmesini istiyoruz. Evet, artık papağanınız elinize “çık” komutuyla çıkıyor, in deyince iniyor, ancak elinizde dururken yürümeye başladığınızda garip bir tedirginlik içine giriyor. Belki dengesini sağlamada zorlanıyor, belki düşme korkusuyla aşırı sıkı tutunuyor, belki de en ufak hareketinizde, yada çevredeki en ufak hareketlenmede uçup kaçıveriyor. Ayrıca siz de, hele ki tecrübesiz bir ebeveynseniz, kuşunuz elinizdeyken farkında olmadan kasılmış bir halde dolanıyorsunuz. Yoo demeyin :) Kuşunuz omzunuza tırmandığında farkında olmadan başınızı yana doğru eğiyor musunuz eğmiyor musunuz? Bence eğiyorsunuzdur :) Kuşunuzun size neden hala güvenmediği konusunda şikayetçi olmayın o halde, “siz de ona güvenmiyorsunuz”. Peki kuşumuzun bu tedirginliğini aşmak için ne yapacağız? Herşeyin bir yolu vardır: birlikte dolaşacaksınız, ama anlatacağım şekilde.

Papağanınızı elinize/kolunuza alın ve birlikte (kafesin bulunmadığı) bir odanın içinde dolaşmaya çıkın ancak onu göğsünüze yakın tutun. Çok aşağıda değil. Kuşun başının üstü çeneniz hizasında falan olmalı. Bir iki dolaşın, sonra işi çok uzatmadan onu T sopasına götürün ve ödül verin (yada alkışlayın, pohpohlayın). Bu konuda bir sorun çıkarmamaya başladığında, odada dolaşırken bir elinizi kanatları civarında tutun ancak dokunmayın. Sesli olarak sayın: 1, 2, 3. Ve elinizi çekin. Bir süre sonra tekrarlayın bunu, 1,2,3 çekin elinizi ve aferin. Bu olayı birkaç defa yaptıktan sonra T sopasına koyun ve aferin deyin. Bu arada onunla konuşmayı ihmal etmeyin, bilhassa hem düşünceleriniz hem sözlerinizle, onu koruyacağınızı, sizinle birlikte güvende olduğunu ona söyleyin. Bu konuda da sorun kalmadığında, odada dolaşırken kuşunuzun gagasını göğsünüze yaslayın ve bir elinizle sırtını ve kanatlarını hafifçe tutun ve 1,2,3 sayın, bırakın. Aferin deyin. Bu olayı birkaç defa daha tekrarlayın. Sonra T sopasına ve ödül. Aşağıdaki videoda Arya'yı eğitim görürken izleyebilirsiniz. Ardından Rika'yı da göreceksiniz. O bu işi biliyor. İstediğimiz davranış ve usluluk düzeyi Rika'nın ki.

Sonraki günlerde yaptığınız çalışmalarda evin içinde dolaşmaya çıkacağız. Ve sayma işini biraz daha uzatacağız. Evin içinde dolaşırken papağanınızın gagasını göğsünüze yaslayın yine ve elinizle kanatlarını sırtını hafifçe tutarken bir odadan başka bir odaya doğru yola çıkın. Mesela banyoya. Bu tutma olayını 10a kadar sürdürün. Ona sayıncaya kadar banyoya varmış olun ve kuşu aynanın önüne yada herhangi bir yere koyun, aferin ve ödül. Zamanla papağanınız bu şekilde dolaşmaya o kadar alışacak ki, siz yürürken dengesini kaybederse, ya da herhangi birşeyden korkarsa, kaçmak, uçmakyerine, sizin onu bu şekilde tutmanız ve korumanız için gagasını omzunuza yaslamaya, koynunuza sokulmaya başlayacak :) Rika öyle yapıyor. Böylece papağanınıza güven verme yolunda bir adım daha atmış oldunuz. Dolayısıyla bu kafessizi de etkileyecektir.

Yolculuk Kafesine Alıştırma

Bu eğitim için papağanınıza bir yolculuk kafesi almanız gerek. Ben yolculuk kafesi olarak kedi taşıma kafesi kullanıyorum. Arya'nın da Rika'nın da ayrı taşıma kafesi var. Yandaki resimde görüyorsunuz :) Her ikisi de bu kafesin içine girmenin "yolculuk" anlamına geldiğini biliyor. Tabii bu resim sadece olayı göstermek amacıyla çekildi dolayısıyla gerçek bir yolculukta kafeste bulunan malzemeler yok. Yani mama ve su kabı (kapılara monte ediliyor) ve çeşit çeşit oyuncak. Taşıma çantası olarak yurtdışında şöyle ürünlerde var:

 

kafeskafeskafeskafes

kafesAma çoğu kişi kedi köpekler için satılan taşıma çantalarını kullanr. Bu çantalarda dikkat edilmesi gereken tek şey, kapılarının metal olması. İçine bir ağaç dalı, oyuncak ve yemlik yerleştirirsiniz, alın size mükemmel bir taşıma çantası.. Papağanınızı veterinere götürürken, tatile giderken, gezmeye götürürken bu kafesi kullanırsanız hem hayatınız kolaylaşır, hem de kuşunuz kendisini daha güvenli hisseder. Ancak papağanınıza önceden bu kafesi ve anlamını öğretmezseniz çok zorluk çekebilirsiniz ve papağanınızı korkutabilirsiniz.

Peki normal bir kafes alsak da onu taşıma çantası olarak kullansak olmaz mı? diye soranlarınız olursa şöyle diyeyim: ben "taşıma çantası olarak" normal kafesleri tavsiye etmiyorum. Birincisi her yanları açık olduğu için kuşa daha az güvenlik hissi veriyorlar, ikincisi gerçekten de yeterince güvenli olmuyorlar bir kedi rahatlıkla patisini uzatabilir. Bir kedinin pati atması belki büyük papağanlarda çok sorun değil, papağandan ziyade kediye acırım öyle bir durumda :) Ama küçük papağanlar için bu durum çok tehlikeli. Bunun yanı sıra, normal kafesler, taşıma çantalarına kıyasla daha hafif, devrilmeye daha yatkın oluyor. Ayrıca altlarının kendiliğinden ya da yanlışlıkla açılma riski de var. Yukarıda bordo renkli her yanı açık bir taşıma kafesi resmi var. Ecnebiler bu kafesi sırf taşıma kafesi oalrak üretmiş. Kafesin ne kadar dengeli olduğunu görebiliyorsunuzdur.

Kuşunuzu taşıma çantasına alıştırma eğitimi çok basit. Öncelikle yolculuk kafesini papağanınızın gözü önünde hazırlayın, içine sevdiği mamalardan koyun. Sonra papağanınızı kafesin üzerine koyun ve dıştan, kafesi tanıması için vakit verin. Kafesi "dıştan" görmeye alışınca, elinizi kafesin içine sokun ve "içeri gir, gidiyoruz hadi" yada "hadi attaya gidiyoruz" vs. deyip kuşu içeri sokun. (bundan sonrta hep aynı komutu kullanacaksınız, ona göre birşey söyleyin) İçerisini tanımaya çalışacak, mamayı bulup yiyecek vs. Eğer sorun çıkmadıysa kafesin kapısını kapatın, gülerek konuşun onunla. İlk yolculuk çok kısa olmalı. Güle oynaya bir odadan başka bir odaya götürün kafesi ve kapıyı açın, dışarı çıkarın. Rika taşıma kafesini o kadar beğenmişti ki, yarım saat içinden çıkmak istememişti :D Bu eğitimi haftada bir kaç kez yapın ve her seferinde yolculuk mesafesini uzatın. Odaları dolaştırın önceleri, sonraki aşamalarda hava güzelse balkona çıkın ve geri dönün. Daha sonra ise, şöyle kısa bir gezintiye çıkıp eve dönün. Mesela birlikte bakkala çakkala gidin ve eve dönün. Kafesten çıkınca da bol bol aferin deyip ödül verin. Bu şekilde uzun yolda bile papağanınız mutlu bir şekilde yolculuk yapmaya başlayacak.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim