baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Kuşunuzun sıkıldığı anlarda nasıl bir vücut dili kullandığını iyi gözlemleyin. Eğitim kuş sıkılmadan yada ilk sıkılma alametleri gösterdiği anda bırakılmalı, konu değiştirilerek ufak bir oyun oynayıp eğitim sonlandırılmalıdır. Bu kaide kuşunuz ele alışırken de, alıştıktan sonra da değişmez.

3. SINIF - 7. DERS

DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

1Davranış bozukluklarını kuşlar doğalarından getirmezler. Yani kuşunuz doğuştan inatçı, doğuştan ısırgan değildir. Onu davranış bozukluğuna iten sebep her zaman dıştan gelir ve genelde, papağanın birlikte yaşadığı insan ve hayvanlardan kaynaklanır. Bu nedenle "ben ona kitap veriyorum şunu kemir diye, onunla ilgilenmiyor, gıcıklığına gidiyor benim en değer verdiğim kitapları kemiriyor" derken burada odaklanılması gereken şey papağanınızın gıcık oluşu değil, "sizin yaptığınız kritik hatalardır". Evet, papağan ebeveynleri bazen öyle kritik hatalar yaparlar ki, kuşlarını davranış sorunlarına kendileri götürürler. Kritik diyorum, çünkü bir çok ebevyn nerede hata yaptığının farkında dahi olmaz.

Sebepler çeşitlidir, ancak papağanlar genelde belli davranış sorunlarıyla tepki verirler. Bu bölümde bu belli başlı davranış sorunları ele alınacak. Isırma, eşya parçalama, inat, sürekli bağırma gibi. Tüy yolmayı bir davranış problemi oalrak burada ele almıyorum. Çünkü tüy yolma, bir davranış sorunundan çok psikolojik ve fiziksel durumlara papağanın verdiği bir tepki yada yardım isteğidir. Ancak kötü alışkanlıklar linkinde bu konuya da biraz değineceğim, çünkü bazen, kuşlar sorunlardan kurtulduktan sonra da, alışkanlık olarak tüy yolma ve çıtlatmaya devam edebiliyorlar.

Davranış bozuklukluğu konusu hayvan psikolojisinden çok iyi anlamayı gerektirir. Bu sorunlara odaklanmak için yapmanız gereken ilk şey, papağanınızın vücut dilini çözmektir! Papağanınızın vücut dilini anlamadığınız sürece "hiçbir ilerleme kaydedemezsiniz."

Bu nedenle konuya geçmeden önce, şu makaledeyi iyice hatmedip, hatta üstüne çalışıp kuşunuzu gözlemlemenizi tavsiye ediyorum: anlam
Ve Begüm'ün yazdığı agresyon makalesi de işinize yarayabilir.

Ayrıca kuşunuzun "neye nasıl" tepki verdiğini ve doğasının nasıl olduğunu da çok iyi bilmeniz gerekir. Kuşunuzun gagası boşuna değildir, kuşunuzun tüyleri sadece süs değildir, kuşunuz bir av hayvanıdır ve doğası gereği ürkek bir hayvandır. Papağanınız "özgürlüğüne önem veren", geniş alanlara yayılan bir kuş türüdür. Papağanınız çok zeki bir hayvan türüne mensupur. Her papağanın kendine göre tercihleri vardır, kendine göre bir damak tadı, kendine göre bir eğlence anlayışı, kendine göre bir zevki vardır. Papağanınız bir sürü hayvanıdır ama "tek eşlidir". Dolayısıyla hayatında bir yada iki kişi dışında kimseye "fazla yakın" davranmaz. Papağanınız dağınık, yıkıcı ve gürültücü bir kuş türüdür. Herşey bir yana, papağanınız kibar ve duygusal bir kuştur; kibar ve duygusal yaklaşımlar dışındaki hiçbir davranışa "olumlu" tepki vermezler.

Unutmayın herhangi bir davranış sorununa odaklanmadan önce kuşunuzu ve kuşunuzun "vücut dilini çözün!"

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim