baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Yaptığınız herşeyin bir mantığı olmalı. Neyi neden yaptığınızı ona “davranışlarınızla” anlatmalısınız. Yaşı ne olursa olsun, eğer plansız, öylesine yaklaşıyorsanız kuşunuza, onu eğitemezsiniz yada kendinizi ona ifade edemezsiniz.

Derslere Başlamadan Önce!!

papaganPapağanlar çok güzeller, rengarenkler, ya da çok akıllılar. Tanıdığınızın papağanı çok acayip numaralar yaptı ve sizi hayrete düşürdü. Üstelik muhteşem bir konuşma kabiliyeti var. Ve bir papağan almaya karar verdiniz. Belki daha öncesinde kanarya falan beslemiştiniz yada güvercin. Belki de kedi köpek balık. Papağan beslemek ne kadar zor olabilir ki?

Pekala, bu yazıda size bir dakika durmanızı ve düşünmenizi isteyeceğim. Çünkü bu düşünme sürecinde maddeleyeceklerim, insanların papağan aldıktan sonra deneyimledikleri ve “bunu bilmiyordum, besleyemem bu hayvanı” diyerek, kuşunu geri vermeye çalışmasına ya da satmasına neden olan şeyler. Düşünmenizi istememin sebebi, kuşunuzu aldıktan bir süre sonra herhangi bir nedenle geri vermemeniz, gerekirse hiç almamanız, ya da aldıktan sonra karşılaşacaklarınıza hazırlıklı olmanız. Unutmayın, her hayvan her insana göre değildir. Bu çok normaldir; papağan evlat edinmek bazı insanlara uygun değildir. Çabuk öfkelenme, otoriterlik/dediğim dediklik, titizlik, sabırsızlık, aşırı hassasiyet, sıkıntıya gelememe, ilgisizlik vb. özelliklerden birine sahipseniz, ve bu özelliğinizi papağanınıza yansıtırsanız (ki genelde yansıtılır) papağanınızı hiçbir zaman tam olarak mutlu edemezsiniz. Örneğin otoriter bir kişiliğiniz var ve kuşunuzu alışması için eğitmeye çalışıyorsunuz. Farkında olmadan kuşun üzerinde psikolojik bir baskı oluşturmanız onu bunalıma sokmaya ve sizden nefret etmesine yeterli olabilir. Ya da aşırı hassassınız, canınız çok tatlı. Kuşunuzun hafif ısırıkları bile sizi korkutmaya yeterli olabiliyor. İşte, tam da bu karakter özelliğiniz nedeniyle ısırmaya bayılan bir kuşunuz olabilir. Papağanlar garip hayvanlardır :)


Üç aşaması var düşünme sürecimizin:

1 Papağan almadan ÖNCE neleri bilmeliyim?

2 Papağanla BİRLİKTE neler değişecek?

3 Papağan aldıktan SONRA nelere dikkat etmeliyim?

Bu bilgilerden sonra, devam edip etmeme üzerine kritik bir karar vermelisiniz. Yok bu bana fazla, bu kadarını bilmiyordum diyorsanız, yoldan yakınken ayrılmak iki taraf için de en sağlıklısı. Eğer herşey size uygunsa, ben böyle bir hayvancağızla aynı evi paylaşabilirim, onu evlat edinebilirim diyorsanız, buyrun derslerimize devam edin. Ya da biraz daha düşünmeliyim diyorsanız yine okumaya devam edin ve tam bir karar verin. Kararınız ne olursa olsun, tavsiyem, sakın ola yarım gönülle ya da bir hevesle papağan evlat edinmeyin, ikinizin de burnundan gelir, benden söylemesi :)

Kuş evlat edinirken düşünülen yanlış nedenler:

Avian Medicine: Principles and Application, table 1.1., USA:Wingers publ., 1994, s.27

Eğlence için
Şaşırtıcı olduğu için
Hayranlık    
Kazanç elde etme  
Kendine-hayranlık (Papağanım adımı söylüyor!!) 
Oyuncak niyetiyle
Çocuklara oyuncak olsun diye
Pet shopta acı çeksin istemedim.

Ben bu listeye şunları da ekleyeceğim:

Özenme
Doğum günü/okul bitirme vs. hediyesi olsun diye
Hava atma
Konuşan bir kuş sahibi olmak için
Gösteriş/sergileme

Bu sebeplerden kaynaklı kuş evlat edinen ve sonu hüsranla bitmeyen çok az vak'a gördüm. Çok az olan o kısmı da, tesadüfen, "papağan beslemeye uygun ama kendinin farkında olmayan" insanlar. Bir hayvanı iyi tanımadan, onu gerçekten besleyebileceğinizden emin olmadan o hayvanı ALMAYIN!

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim