baslik

baslik02

baslik01

 

 


AFRİKA GRİ PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

AMAZON PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ARA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ECLECTUS PAPAĞANI
Sorunlar

KAKADULAR
Alt Türler
Sorunlar

QUAKERLAR
Sorunlar

SENEGAL PAPAĞANI
Sorunlar

ECLECTUS PAPAĞANI - Genel

Açıklama: C:\Users\Casper\Pictures\Eclectus-Parrot-1024x640.jpgEclectus papağanları ülkemizde son zamanlarda yavaş yavaş popüler oluyor ve gerçekten düşünmeniz gereken bir papağan ırkı. Pek çok insan için doğru papağan olabilecek nitelikte. Bir bakın derim. :)

Genel
Eclectuslar 30-35 cm uzunluğunda, 380-520 gr ağırlığında orta boy papağanlar. 8 adet alt türleri var. (Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyen olursa bana mail atabilir. ) 30 yıldan 50 yıla kadar uzayabilen bir yaşam süreleri var.


Açıklama: C:\Users\Casper\Pictures\975-×-553-Eclectus-Parrot-Wallpaper.jpg

Cinsiyet Ayrımı
Eclectusların en önemli özelliği diğer papağanlardan farklı olarak dış görünüşlerinden cinsiyet ayrımı yapılabilmesi. Erkekler yeşil renkli olurken dişiler kırmızı-lacivert renkli oluyorlar. Ayrıca erkeklerin üst gagaları turuncu olurken, dişilerin siyah oluyor. Tabi mutasyonlar hariç. Altta dişi bir mutasyon Eclectus görüyorsunuz.Karakterleri
Dışadönük, meraklı, çok zeki, oyuncu, aktif, değişikliklere kolay uyum sağlayabilen papağanlardır. Diğer orta boy-büyük papağanlarla karşılaştırdığımızda ortalığı daha az dağıtan, daha temiz papağanlar olduklarını söyleyebiliriz. Eclectus’lar genellikle mıncıklanacak kuşlar olarak tanımlanmazlar, ama ben daha çok kediler gibi olduklarını söylemeyi tercih ederim, çok sevecen olabilirler ama istedikleri zamanlarda. :) Özellikle ergenlik dönemine girdikten sonra (3-10 yaş arası) ruh halleri sık sık değişir. Çok kolay ısırma alışkanlığı kazanabilen kuşlardır,  o yüzden eve ilk geldiği andan itibaren ısırdığında tepki vermemeye, bağırıp elinizi çekmemeye dikkat edin.

Eclectus Donuşu
Eclectuslar tanıdıkları, sevdikleri insanların yanında çok hareketli, oyuncu olmalarına rağmen, tanımadıkları insanlarla, korktukları durumlarla karşılaştıklarında uçup kaçmak, ısırmak, uzaklaşmak yerine donarlar. Hareketsiz kalırlar. Bu sizi şaşırtmasın. :)

Konuşma Yeteneği ve Ses Düzeyi
En iyi konuşan papağanlardandır. (Afrika Gri, Amazon, Eclectus) Çok kolay kelime öğrenirler. Genellikle Eclectuslar en az birkaç kelime öğreniyorlar ama, tabi konuşma işinin şansa bağlı olduğunu tekrarlayalım. Bir Eclectus hiç konuşamazken, biri hiç susmayabilir :) Size çok tatlı bir konuşan ve şarkı söyleyen Eclectus videosu da ekleyelim :


Eclectuslar genellikle sessiz kuşlardır, konuşmayı bağırmaya tercih ederler. Ama tabi ki istisnalar olacaktır. Sadece, kendilerini tehdit altında hissettiklerinde çok yüksek sesle bağırabildikleri gözlenmiş. Orta boy ve büyük papağanlar arasında, apartmana en uygun papağanlardan.

Bakım, Beslenme, Banyo
Eclectuslar çok hareketli, aktif kuşlardır, oyun oynamayı, tırmanmayı çok severler. O yüzden de büyüüük bir kafese ve elbette oyun alanlarına ihtiyaç duyarlar. Eclectus kafesi alırken, insanlar genellikle Macaw kafeslerinden alıp bir kenarına da tırmanma oyuncaklarından koyuyorlar. Yanda iyi tasarlanmış bir Eclectus kafesi görüyorsunuz. 

Banyo konusuna gelirsek, bütün Avustralyalı kuşlar gibi, Eclectuslar’ın da ciddi bir banyo ihtiyacı var. Yazları her gün, kışları da 2-3 günde bir banyo yaptırmak lazım. Özellikle kışın, evlerimizin havası çöl kadar kuru oluyor ve onların çok neme ihtiyaçları var.


Eclectusların normale göre çok uzun bir sindirim sistemi var ve bu yüzden lifli gıdalara (baklagiller, brokoli, elma, armut vs.) çok ihtiyaç duyuyorlar.  Yağlı yiyeceklere karşı çok hassaslar, Eclectuslar’da yağ tümörleri çok çabuk oluşur ve bu da karaciğer rahatsızlıklarına, ani kalp krizlerine sebep olur. Doğada Eclectuslar nar, papaya, incir, mango, kavun-karpuz, kayısı, şeftali, muz gibi yiyecekleri çok tüketirler. Hayvansal değil, bitkisel kalsiyuma ve proteine ihtiyaç duyarlar. Yumurta ayda bir-iki kereden sık verilmemeli. Eclectuslar aynı zamanda, vitamin fazlasından da çok çabuk zarar görebilen kuşlar. O yüzden Eclectuslar için pelletler pek tavsiye edilmez. (Yedikleri meyve-sebzeyle birleşince, çok fazla vitamin-mineral alıyorlar pellet diyetinde.) Yine de, yabancılar Eclectuslara özel pelletler üretmişler, bunu dikkate alarak. Onlardan alabilirsiniz.
Ayrıca, filizlendirme de Eclectusların diyetinde çok kullanacağınız bir yöntem. Çünkü, biliyorsunuz çekirdek-tohum-nut türü gıdalar yağlı oluyor ve Eclectus’unuzun diyetinde buna dikkat etmek zorundasınız. Filizlendirmeyle bu gıdalar en yüksek besin değerine ulaşır.

Günlük olarak, bir Eclectus’un diyetinde bol bol meyve sebze (koyu yeşil yapraklı sebzeler de bulunmak üzere), nut türü gıdalar (az olmak kaydıyla) ve çekirdek-tohum karışımı (ay çekirdeğinden bahsetmiyorum) olmalı.
Eclectuslar için genellikle önlerine ne konsa yiyecekleri söylenir, o yüzden obeziteye karşı da dikkatli olun ve papağancığınızın yeterince egzersiz yaptığından emin olun.

Begüm

 

KONUR PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

SEVDA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

LORİ/LORİKEET
Alt Türler
Sorunlar

SULTAN PAPAĞANI
Sorunlar

ROSELLA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

RİNGNECK PAPAĞANLARI
Alt Türler
Sorunlar

MUHABBET KUŞU
Sorunlar

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva| dersler | türler | okulun haylazları| iletişim