efPAPAĞAN EFSANELERİ

Pekala, burada papağanlarla ilgili söylenen, duyulan efsaneleri cevaplayacağız. Ve gerektiğinde, bu efsaneleri ortalığa yayanları nasıl tokatlayabileceğiniz üzere önerilerde bulunacağız. Buyrunuz.

- Kuş kumu kuşların sindirim yapabilmesi için gereklidir.

Bu ilginç bir efsane. Olayın aslını anlatabilmek için öncelikle bu söylentinin nereden geldiğini açıklamak gerek. Kuş kumu olayı, bazı papağanların doğal hayatlarında yerlerdeki ıvır kıvırla beslenirken, arada sırada çamur, kum vb. şeyler yuttuklarının keşfedilmesiyle ortaya çıktı. Araştırmalara göre, papağanlar bu tip çamur yutma olayını bilhassa besinin azaldığı yada katı gıdaların daha çok bulunduğu dönemlerde gerçekleştirmekteydi. Olayın özü, kuşun kum aracılığıyla vücudundaki eksik mineralleri tamamlamak istemesidir. AMA evde beslenen, hele meyve sebze yiyen papağanların "kuma ihtiyacı yoktur!" Avian vetlere göre kum verilmesi yarardan çok zarara neden olur ve sindirimi kolaylaştırmak şöyle dursun, bağırsaklara yavaş yavaş hasar verir. Tabii avian vetler bunu papağanların düzenli meyve sebze yediğini varsayarak söylüyor. Ne yazık ki ülkemizde papağanlar (ister muhabbet kuşu ister afrika gri), darı, çekirdek, tohum gibi katı gıdalara mahkum bırakılıyor. Dolayısıyla kuşların vücudunda mineral ve vitamin eksikliği oluyor. Meyve sebze yiyen, meyve sebze dışındaki diğer faydalı besinleri yiyen (arı poleni, bal, yoğurt, yumurta gibi) yani iyi beslenen kuşların "kuş kumuna ihtiyacı yoktur! verilmesi iyi değildir!" Eğer kuşunuz verdiğiniz kuş kumunu güzel güzel yiyorsa, bilin ki onu yeterince iyi besleyemiyorsunuz. Vücudunda mineral ve vitamin eksiklikleri var ve kuş bu nedenle doğal hayatında kıtlık dönemlerinde yaptığı şeyi yapıyor ve kum yiyor!

- Pet shoplarda satılan parazit spreyleri haftada bir (yada on beş günde bir) kuşa sıkılmalıdır.

Hayır, bir papağanın ihtiyaç duyduğu şey sık sık "su spreylenmesidir" parazit ilacı sıkılması değil. Fesleğen değil bu hayvanlar, bitlenmesin diye on beş günde bir ilaç sıkılsın. Papağanınızı tavukların ve güvercinlerin arasında beslemediğiniz ve gerçekten çok ama çok pis bakmadığınız sürece kuşunuz bitlenmez, pirelenmez. Gerçekten gözünüzle bit pire görmediğiniz, kuşunuzun tüyleri dökülüp derisinde kızarıklıklar (mite) görmediğiniz sürece böyle bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Gerek olmamasının ötesinde, durup dururken kafanıza göre yada petshopun tavsiyesiyle parazit ilacı "kullanmamalısınız". Papağanınızın her gün yada kışları birkaç günde bir "suyla spreylenmeye" ihtiyacı vardır. Bunun nedeni de "kuşun temizliği değildir", derisinin ve tüylerinin neme duyduğu ihtiyaçtır. Papağanlar yağmur ormanı, savanna kuşlarıdır, bunu unutmayalım.

- Papağanı aç bırakarak daha kolay alıştırabilirsiniz/ yada papağanı aç bırakarak yemek alışkanlığını değiştirebilirsiniz.

Papağanı aç bırakma yöntemi diyor buna bazıları. Aç papağan korkmuş ve güvensizlik hisseden papağandır. Aç bırakılmış bir papağana "eğitim yöntemi" uygulamış olmazsınız, "eziyet etmiş" olursunuz. Cahilce ve zavallıca bir "yöntem" bu. Papağanınız kendisini kimin aç bıraktığını iyi bilir. Açlığın verdiği halsizliği sakın "yola geldi" diye yormayın. Bu şekilde yalnızca papağanınızı sindirmiş olursunuz, eğitmiş değil. Ve bu da ilerleyen zamanda davranış problemlerine yol açar. Doğadaki kuşlar için açlık ölüm demektir, esaret altında da bu kod değişmez. Fiziksel olarak uzun müddet dayanamazlar çünkü aç kalmaya. Aç kaldığında kuş, otomatik olarak ölüm korkusuna kapılır. Bulunduğu ortamın, kendisine kafesin ardından bakan insanın ölümüne sebep olacağını "anlar" ve size karşı güvensizliği artar. Onun kafasında oluşmasını kesinlikle istenmeyeceğiniz düşünceler bunlar. Her zaman diyorum, eğitim onlar için eğlenceli, oyun havasında bir deneyim olmalı diye. İster ele alıştırma, ister yemek alışkanlığı değiştirme olsun, işin püf noktası "eğlence"dir. Aç kalmanın eğlenceli bir yanını gören varsa haber versin lütfen. Size "aç bırakma" yöntemini öneren kişilere direk tokat atabilirsiniz, açıklama yapmanıza gerek yok.

- DNA testi yapılarak bir papağanın yaşı, cinsiyeti öğrenilebilir.

DNA testi yapılırsa bir papağanın "cinsiyeti" öğrenilebilir, daha doğrusu çoğu papağanın cinsiyetinden emin olmanın tek yolu budur. Ancak, "YAŞ" DNA testiyle öğrenilemez. Bir papağanın kaç yaşında olduğu çocukluk dönemine girdiği andan itibaren "öğrenilemez".

- Vahşi bir papağanı eve getirdiğinizde kafesine yaklaşmamak, rahat bırakmak gerekli, sabırla onun size yaklaşmasını beklemelisiniz.

Ve böylece karşılıklı bekleşmiş olursunuz. Papağanlar bekleyerek size alışmaz. Eğitime ilk günden başlayabilirsiniz. Bu bekleme ve sabıra dayalı "eğitim yöntemini" kim, hangi akla hizmet "geliştirdi" bilmiyorum ama, bekleyerek daha çok papağanınızın yaşadığı stresi arttırırsınız. Ona bir an önce yaşadığı ortamın güvenli olduğunu, sizin iyi ve öğretici bir yaşam formu olduğunuzu ona anlatmanız gereklidir. Eğitim için derslere bakınız.

- Bebek papağanlar yetişkin papağanlardan daha kolay eğitilir.

İkisinin de ayrı ayrı kolaylıkları ve zorlukları vardır. Bebek papağanların eğitilmesi değil, iyi yetiştirilmesi gerekir ve bu en az 3-4 senelik, "sürekli bir eğitim süreci" demektir. Bebek ve genç papağanlar daha çabuk güvendiği için göze daha kolay görünmektedir. Ancak yıllar boyu sürmesi gereken eğitim süreci hafife alınırsa "çok çabuk" davranış bozukluğu geliştirirler. Yetişkin papağanlar ise yeni ebeveynlerine ve yeni ortamına daha güvensiz yaklaşır, bu nedenle eğitimleri daha zor gibi görünür ancak eğitim süreci çok daha kısadır. Bir defa güven bağı sağlandı mı davranış bozukluklarının gelişmesi çok daha zor gerçekleşir.

- Timneh papağanları jako değildir. Konuşamazlar.

Timnehler bütün dünyada "Afrika Gri papağanı" olarak geçen, ama nedense Türkiye'de "jako" denilen papağan türüne dahildir. Kongo afrika gri (CAG) ve Timneh afrika gri (TAG) diye iki ana kol vardır. Kimisi Ghana ve Cameroon Afrika grileri de kollardan biri olarak sayar. Ancak bu ayırım sadece papağanların geldikleri bölgelere göre verilmiş isimlerdir. Timnehler yaşadıkları bölgenin daha güvenli olması dolayısıyla daha sosyal ve cüsse olarak daha küçük kuşlardır. Kongolarda tek kişiye bağlanma özelliği öne çıkarken Timnehler küçük kalplerine birden fazla kişiyi bu yüzden sığdırabilir. Timnehler Kongolar kadar iyi konuşur. Konuşma konusunda iki fark vardır: Kongolar ses tonuna göre kelimeleri seçip ses tonunu taklit etmeye daha yatkınken, Timnehler kelimenin anlamına daha hızlı odaklanır, tonu önemsemez (araştırmacılar bunun nedenini timnehlerin daha sosyal olmasına bağlıyor). Genelde kız çocuğumsu bir ses tonunu tercih ederler. Timnehler bir kelimeyi anlamıyla tam olarak öğrendikten "sonra" konuşmayı tercih eder. Kongolar önce ses tonunu taklit ederek kelimeyi öğrenir, anlamını öğrenmeyi sonraya bırakır. Dolayısıyla ses tonuna odaklandığı için yetişkin bir Kongo afrika gri, yetişkin bir Timneh afrika griden daha çabuk konuşur. Ancak bebek afrika grilerde yapılan incelemelerde (2-3 aylık olanlardan bahsediyorum) Timneh bebeklerinin Kongo bebeklerinden 6 ay önce konuşmaya başladığı gözlenmiştir. Bunun nedeni timneh bebeklerinin anne baba olarak gördüğü insanların kullandığı kelimelere ve anlamlarına odaklanmasıdır. Dolayısıyla Timnehler de papağan mı, jako değil onlar, konuşmaz vs. diyen çok bilmiş insan evladına öyle değil böyle diyerek gönül rahatlıyla tokat atabilir ve onu susturabilirsiniz. :)

- Büyük papağanlar ay çekirdeğini ve fıstığı çok sever.

Büyük papağanlar ay çekirdeğini ve fıstığı "mecburiyetten" yer. Hapis ortamında, sürü liderinin olmadığı bir yerde güvenli bildiği tek yiyecek ay çekirdeği ve fıstık olduğu için bunları yer, esas yemesi gereken meyve sebzeleri reddeder. Meyve sebzenin "güvenli" olduğunu öğrenen, ebeveyninin sürü liderliğini kabul edip onun gösterdiği yiyeceklerin tadına bakan, meyve sebze yemeye alışan papağanlar, bir süre sonra ay çekirdeği ve fıstığı önüne koysanız dahi yememeye başlayacaktır. Bu besinler onlara ancak ve ancak "ödül olarak" arada verilmelidir. Büyük papağanların ana besin kaynağı ay çekirdeğidir, diye direten iddia sahibine ödül olarak bir tokat atabilirsiniz yani.

- Bir papağan habire kaşınıyorsa, bu parazit sorunu olduğunu gösterir.

Birincisi büyük ihtimalle "kaşınma" diye gördüğünüz şey kaşınma değil, "tüy tarama", ikincisi parazit sorunu olan kuş sürekli kaşınmaz. Papağanlar günlerinin büyük çoğunluğunu tüy tarayak geçirir ve bu onlar için bir sağlık göstergesidir. Bir papağanın dış parazit sorunu olduğundan ancak şu durumda şüphelenilir: Papağanınız öylece sabit bir şekilde duruyorken, birden acil bir hamleyle "belli bir bölgesini" kaşır ve durur, hatta bu sırada memnuniyetsiz bir mırıltıda çıkarabilir. Sonra yine, başka bir belli bölgesini birden kaşır ve yine durur. Ayrıca dış parazit sorunu olan kuşlarda tüy yolmada görülebilir. Kuşunuzun günlük tüy taramalarına onu suyla spreyleyerek destek olabilirsiniz. Parazit spreyleri sadece gerçekten parazit teşhisi konulduysa kullanılmalıdır. Kafanıza göre ilaç kullanmamalısınız.

- Bu Jako bebek, karanlığa götürürsen gözleri siyah olur, aydınlıkta hepsinin gözü sarıdır.

Ya.. tabii.. Afrika grilerin gözleri 6 aylık olana kadar siyahtır. Tamamen siyah. Sarı kırmızı mavi hiçbir renk göremezsiniz. Karanlıkta yada aydınlıkta, her daim siyahtır. 1 yaşına doğru grileşmeye başlar. 1,5 yaşında gümüş grisidir. En ufak bir sarıya çalma durumu yoktur. 2 yaşına doğru gözlerde hafif sararma başlar. 2- 2,5 yaşlarında buğday sarısıdır. 3 yaşına doğru sarılık belirginleşir. 4 yaşında gözleri artık tamamen sarıdır. Bu yaştan sonra bir papağanın 30 yaşında mı yoksa 5 yaşında mı olduğunu anlamak mümkün değildir. Ancak karakterine ve davranışlarına bakılarak ergenlik çağında mı yani 8-10 yaşının altında mı, yoksa yetişkin mi yani 8-10 yaşının üstünde mi olduğu, ancak tecrübeli bir kişi tarafından "tahmin edilebilir".

- Papağan dediğin kuş işte, nerden anlayacak ne dediğimi, çocuk zekası falan hikaye bunlar..

Bu kişiye, konuşmadan direk tokat da atabilirsiniz ama ben yine de bir açıklama yazayım: Bütün papağanlar, 2 yaşındaki bir çocuğun "duygusal zekasına" sahiptir. Analitik zeka konusu ise papağandan papağana değişmektedir. Çoğunluğu 2-3 yaş çocukların analitik zekasına sahipken, afrika gri ve eclectus papağanları 4-5-6 yaşları arasında değişen analitik zekaya sahiptir. Yani bu tür papağanlar basit düzey toplama çıkarma, eşyaları tanıma, şekil yerleştirme, renkleri tanıma, sayıları tanıma gibi temel matematik ve genel kültür sorularını cevaplayabilir. Kolay yap bozlarla oynamayı öğrenebilir. Türkiye'deki çoğu papağanın bunu yapmamasının tek bir sebebi vardır; papağanla diyalog kurmayı ve onlara bunları öğretmeyi kimsenin bilmemesi. Türkiye'de tek bildiğimiz ve ilgilendiğimiz şu: "papağanı konuşturmak". Uluslararası düzeyde bilgi sahibi iddia makamını şaşırtacak kadar çok araştırma ve makale vardır papağanların öğrenme ve zeka düzeyleri hakkında. Ve "Alex" tek örnek değildir Allah aşkına.