baslik

baslik02

baslik01

 

 


2

1- EVLAT EDİNME -

 

Papağan evlat edindirme Avrupa, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi dünyanın bir çok yerinde hayvanseverler tarafından uygulanan bir harekettir. Bununla ilgili resmi kuruluşlar olduğu gibi, Papağan okulu gibi ufak gönüllü çabalar da mevcuttur. Papağan besleyenlerin sayısı arttıkça, ortada kalan, evinden atılan, bakılamayan, zor duruma düşen, sürekli petshoptan eve, evden petshopa ikinci el eşya gibi alınıp satılan papağanların sayısı da artmakta. Şu anda papağanların yurtdışından kaçak getirilmesini petshoplarda satılmasını engelleyemeyecek olsak da, en azından nesli tükenme tehlikesinde olan bu tropik, yağmur ormanı kuşlarına ülke içinde sahip çıkabiliriz.

Türkiye’de papağanların durumu vahimdir. Çok büyük bir çoğunluğu kötü beslenmekte, çok büyük bir çoğunluğu kafeslerde hapis hayatı yaşamakta, büyük çoğunluğuna pis bakılmakta, yine çok büyük çoğunluğu, hayvanlar aleminin en zeki ve duygusal canlılarından biri oldukları göz ardı edilerek, ev/otel/iş yeri süsü olarak görülmekte, hastalandıklarında onlarla ilgilenebilecek bir kuş veterinerleri bile bulunmamaktadır. Bakımlarının ne kadar zor olduğu ve ruhsal olarak ne kadar hassas, depresyona ne kadar meyilli oldukları da göz ardı edilince, “etrafı pislettiği için”, “alerji yaptığı için”, “yeterli ilgi gösterilemediği için”, “ihtiyaçları yeterince karşılanmadığı için”, “konuşmadığı için”, "bir türlü evcilleşmediği için" vs. evinden atılan, kötü muamele nedeniyle bunalıma girip tüylerini yolmaya başlayan, pet shoplarda küçücük kafeslerde hayatından bezmiş görünen bir sürü zavallı papağan görüyoruz.
Petshopa yada falanca dükkana gidip kötü durumdaki bir papağanın durumuna acımak dışında bir şey yapılamaz mı? Evlat edindirme hareketi işte birşeyler yapmak isteyenler için.

Papağan beslemek ciddi bir sorumluluk, vakit, uygun bütçe, uygun ev ortamı, sabır ve sevgi gerektirir. Bu sayılan özelliklerden birine sahip değilseniz, papağanınızı mutlu edemezsiniz. Bu yüzden kendinizden önce alacağınız hayvanı düşünerek karar vermelisiniz. Papağan okulu aracılığıyla verilen papağanlar türüne ve durumuna bağlı olarak ya ücretsiz ya da eğer yapılmasını istiyorsanız, “DNA cinsiyet testi ve bazı hastalık testleri ücreti karşılığında” verilmektedir.

Papağanların gidecekleri evin şartları çok önemlidir. Başvuru yapmanız, evlat edinme süreci içine girmeniz, papağanın size verileceğinin garantisi değildir. Papağanlar “en uygun imkanlara sahip” kişilere verilecektir.

Evlatlık edinme süreci şu şekilde işlemektedir:

1. Elimizdeki papağandan haberdar oluyorsunuz.
2. Papağana talip olduğunuzu mail yada facebook sayfamızdan bize bildiriyorsunuz ve ne kadar harika bir ebeveyn olabileceğinizi, papağana nasıl bir hayat verebileceğinizi vs. anlatıp bizi ikna etmeye çalışıyorsunuz.
3. Biz de size papağanın karakterini, bir sıkıntısı varsa sıkıntısını, nelere ihtiyaç duyacağını vs. bildiriyoruz.
4. Herşey yolundaysa belgelerinizle birlikte papağanı ziyarete geliyorsunuz. Tanışıyoruz, konuşuyoruz, papağanla ilgili bir eğitime ihtiyacınız varsa alıyorsunuz.
5. Eğer herşey yolundaysa belgeleri teslim edip papağanın kafesini oyun bahçesini ayarlıyorsunuz ve papağanı almaya geliyorsunuz. Eğer kafesi, oyun bahçesi vs. zaten ayarlandıysa (yada kafes alınmıştır ama oyun bahçesinin temeli atılmış ama tamamlanmamıştır vs.) direk papağanı alıp gidiyorsunuz.
6. Papağanla evinize vardığınızda papağanınızla fotoğraflarınızı bize gönderiyorsunuz ki, biz de bu fotoğrafları papağanını evlatlık veren kişilere gönderebilelim. Çocuklarının akibetini öğrenmek istiyorlar çünkü. Hatta bazen papağanın eski ailesiyle yeni ailesinin irtibat numaralarını iki tarafın da onayıyla birbirlerine veriyoruz.
7. Ara ara ne durumdasınız diye irtibata geçebiliyoruz. Ama zaten hep emin olup da verdiğimiz için çocukları, çoğu zaman bizim işin peşinde koşmamıza gerek olmadan ebeveynlerin kendileri irtibata geçiyor.

Facebook sayfamız şu:

mail atabileceğiniz adresilerimiz de şu:

wwkikw@gmail.com

alaz_uslu@hotmail.com

ama kendi adıma (Nehir) maillere bakmaya çok üşenebiliyorum bu yüzden facebook sayfamız birinci tercihiniz olsun :))

Papağan okulu kâr amacı güden, ticari bir kuruluş/kurum vs. değil, online bir okuldur. Papağanlar için para teklif etmeyiniz. Papağan Okulu evlat edindirme, gönüllü olarak yapılan hayvansever bir eylemdir.

Evlat edinme süreci gözünüzde büyüyebilir, ancak bütün dünyada bu süreç böyle işliyor. Aynı çocuk sahibi olmak gibi ciddiye almanız gereken, efor sarfetmeniz gereken bir konu bu. Gerçekten isteyenler için bu sürecin sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum. Burada ilanı verilecek papağanlar "petshop mantığıyla yada gözünü para bürümüş insanlarca bakıldığında" bazen büyük para değeri biçilen hayvanlar olabilir. Üzerlerinden bu kadar para kazanılmıyor olsa süreç de daha yumuşayabilirdi. Çünkü "bu hamsterı satsam bin tl kazanırım" diyecek insan çıkmaz hamster evlat edindirirken. Ama papağanlar söz konusu olunca hemen bir para değeri biçiliveriyor. Dolayısıyla evet, kim olduğunuz çok önemli bu süreçte. Bu yüzden size onayımızı verdikten sonra, aşağıdaki formları iyice okuyup doldurarak, imzaları atarak, bize teslim etmeniz gerekmekte. Aşağıdaki formlar dünyanın bir çok yerindeki papağan evlat edindirme merkezleri örnek alınarak hazırlandı. İlgili organizasyonların bazılarına yukarıdaki bannerlardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçerlilik açısından avukat bir arkadaşıma da danıştım, onay aldım.

Bu işi birden bu kadar ciddileştirmemin bir başka nedeni de Pagi (aşağıda evlatlık verildi olarak görünen papağan) oldu. Pagi ilk önce gerçekten sevdiğim, tanıdığım hayvansever bir aileye gitti. Kendisi orada bir nevi sığınak evi (sanctuary) hayatı yaşadı. Evet, onu alan aile çok tatlı ve samimiydi ancak başta kendilerini uygun görmelerine rağmen Pagi'yi alıp bakmaya başladıktan sonra, uygun olmadıklarını farkettiler. Pagi'yi tamamen kafessiz beslemek istediler ve ben de bunun yanlış olduğunu düşünmeme rağmen, nasılsa seviyorlar farketmez diye düşünerek üzerine düşmedim. Çok meşgul bir hayatları olduğunu ben de onlar da biliyordu ama hayvan sevgisi olduktan sonra hepsi aşılır diye düşündük. Sonuç olarak evdeki plan Pagi'ye uymadı ve üzülerek benden ona yeni bir aile bulmamı istediler. Pagi açısından sorun yok, onun keyfi, sağlığı, psikolojisi yerindeydi, aşırı derecede sosyal bir papağan haline gelmiş vaziyetteydi hatta fazlasıyla keyfi yerindeydi :) Ama "ben" bir papağanı evlat edindiriyorsam, bu işi "öylesine" yapamayacağımı öğrendim. Bu hayvanların ihtiyaçları var, bakabilecek kişi var bakamayacak kişi var. Hem benim hem de papağanı almaya niyetlenen kişinin bunu anlayabilmesinin yolu bazı soruları sormak ve cevaplamaktan geçiyor. Bütün dünyada bu böyle yapılıyor ve benim de yapmam gerekenin bu olduğunu anladım. Aşağıdaki formları doldurmanızı bu yüzden istiyorum, hem kendiniz için (belki kendinize sormamış olduğunuz sorularla karşılaşacaksınız) hem de benim sizin uygun olup olmadığınızı daha iyi görebilmem için. İster günlük hayatta tanıdığım biri olun, ister tanımadığım.

Bize ne kadar süper bir ebeyvn olabileceğinizi anlattıktan ve bizden aday olarak onay aldıktan sonra okumanız ve doldurmanız gereken form aşağıda, üstüne tıklayın ve bilgisayarınıza kaydedip çıktılarını alın, doldurun ve papağanı görmeye geldiğiniz sırada bize elden teslim edin.

Başvuru formu

Başvuru şartları

Ayrıca papağan evlat edinmek istemeyen ama bu harakete destek olmak isteyen kişiler olursa aşağıdaki davet mektubunu bir okusunlar:

Davet mektubu

Avian Welfare'nin yayınladığı bildirinin Türkçesi de aşağıda, resmin üzerine tıklayıverin:

fd

Türkiye'de "henüz" Avrupa'daki kadar korkunç bir durum yok. "Henüz" ortalık evsiz papağan kaynamıyorsa da, biz de bu duruma doğru yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Yandaki bildiride yazanları "gelecekte Türkiye'deki papağanların da başına gelecek bir durum olarak" okuyun. Şimdiden ortalık "papağanıma bakamıyorum" ilanlarıyla doluysa, bundan 5-10 sene sonra, her sene yurda giren yeni papağanlar da düşünülürse varılacak nokta bu. İşin korkunç yanı, ülkede kuşlar üzerine uzman bir tane veteriner yokken, ülkedeki bütün barınaklar evsiz kedi köpeklere ancak yetişebiliyorken, hiçkimsenin ülkede artan papağan nüfusunun ne olacağını düşünmemesi. Habire petshoplara yeni papağanlar geliyor, habire ithal kuşlar geliyor ve bir hevesle alınan papağanlar başka evlere yada petshoplara satılıyor... Hayvanın bir "mal" bir "eşya" olarak görüldüğü, hiçbir hakkının bulunmadığı bu ülkede, şimdiden bir şeyler yapılmazsa, papağanların Avrupadakinden çok daha zalimce bir muameleyle karşılaşacakları kesin. En azından orada sadece papağanlar için kurulmuş yüzlerce barınak, sığınma evi hatta hayvan haklarının uygulanıp uygulanmadığını denetleyen, yasal gücü olan kontrol organizasyonları var.

Papağan okulu olarak çok küçükten, bireysel çabalarla papağan evlat edindirme eylemine başladık. Hayvanseverler olarak bu işi büyütecek ve Türkiye'deki papağanlar adına birşeyler yapacak olanlar sizsiniz. En basitinden, zor durumda, evinden atılmak üzere olan, yada sokakta kaybolmuş bir kuş gördüğünüzde hemen harekete geçin! Bunu alsam, bakamayacağım ne yapabilirim bu hayvan için diye düşünmeyin, zavallı çocuğu tuttuğunuz gibi papağan okuluyla iletişime geçin! :)

Nehir

1

ZEYTİN - Kongo Afrika Gri Papağanı (CAG)


(EVLATLIK VERİLDİ)

Zeytin hastalığıyla ve bakımıyla ilgilenebilecek, sülalecek kuş seven, kuşlar konusunda gayet tecrübeli bir aileye gitti. Hatta aileye gittikten sonra da hep beraber tatile çıktılar :) Daha sonraları okulun haylazlarında haberlerini okumanız mümkün. :)

pagi

PAGİ - Alexandre parakeet (1 ila 2 yaşında-erkek)

(EVLATLIK VERİLDİ)

İlgilenen herkese teşekkür ederiz. Bir çok talep oldu, içlerinden Pagi için en uygun olanını seçtik. Umuyoruz Pagi yeni annesiyle bir ömür boyu mutlu yaşar. :)

Nehir

 

 

ciko

ÇİKO - Senegal Papağanı

(EVLATLIK VERİLDİ)

Çiko eski evindeki diğer papağanlarla uyumsuzluk yaşadığı için evlatlık verilmek zorunda kalınmıştı. Şimdi yeni ailesiyle çook mutlu mesut. Bol bol oyun oynuyor ve oburluk yapıyor :)

Nehir

 

kivi

KİVİ - Turuncu kanatlı Amazon papağanı (3-4 yaşlarında)

(EVLATLIK VERİLDİ)

Kivi kendisine gözü gibi bakabilecek harika bir aileye gitti. Kendine özel bir balkonu, ve sürekli serbest dolaşabileceği bir evi var. Yeni annesiyle hergün şarkı söyleyecek :)

Nehir

CARCY - Kongo Afrika gri papağanı

(EVLATLIK VERİLDİ)

Carcy kendisiyle sürekli ilgilenecek, müstakil bir evin tümünü ona açabilecek harika bir anneye verildi. Şu anda çok mutlu ve herşey onun hizmetinde :)

Nehir

 

 

 

 

 

MİNNİE ve LUTİE (ikisinin de aynı cinsiyetten olduğundan şüpheleniyoruz.)

(EVLATLIK VERİLDİ)

Yeni ailesine bu iki ufaklıkla birlikte mutluluklar dileriz :)

Nehir

 

 

 

 

 

CHE - sultan papağnı (cinsiyeti kesin değil)

(EVLATLIK VERİLDİ.)

Yeni ailesinin yanında mutlu mesut :)

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim