baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanlar ultraviyole ışınları görebilir. Bir çok kuşta bizim gözümüze görünmeyen fosforlu tüyler ve vücut parçaları vardır. Muhabbet kuşlarının ayaklarında olduğu gibi. Bu görüş kabiliyetleri nedeniyle insanların ve eşyaların auralarını da görebilirler. İşte bu nedenle ondan duygularınızı gizleyemiyorsunuz.

KARAKTER FARKLILIKLARI

üçlüPapağanların hepsi ayrı bir karaktere sahiptir. Sakın tek tornadan çıkmışlar gibi birinin diğeriyle aynı olduğu yanılgısına kapılmayın (dış görünüş aldatıcıdır). Papağan karakterlerindeki bu çeşitlilik nedeniyle, genellemelerden olabildiğince kaçınmak durumundayız. Erkek papağanlarlar agresiftir, dişiler uysaldır vs. gibi. Bir papağan cinsiyetine, türüne aykırı bir şekilde dünyanın en munis ya da en huysuz papağanı olabilir. Biri muza çok düşkünken, diğeri çilek hastasıdır. Bir papağan sırtına dokunulmasından nefret eder, ama başka biri bayılır. Elbette türlere göre bazı genellemeler yapmak mecburiyetindeyiz. Yani Kakaduların, Afrika grilere nazaran, temastan ve ilgiden daha çok hoşlandığı bir gerçektir. Afrika Grilerin sağı solu belli olmaz ve bu gönül rahatlığıyla yapılabilecek bir genellemedir. Yada, Sevda papağanlarının diğer papağanlara göre daha haylaz bir yönlerinin olduğu doğrudur. Loriler çok hareketlidir ve bu hiç değişmez vs. Ancak bu türden kaynaklı "genel" özelliklerin yanı sıra, kuşun "kendi" karakteri de önemlidir. Evet, afrika griler küçük çocuklarla iyi anlaşamaz, onları çekilmez ve biraz aptal bulurlar. Ama falanca afrika gri, adına Jim diyelim, sabırlı bir karaktere sahiptir. Bu sabırlı Jim'i çocuklarla "düzgün" bir şekilde tanıştırdıysanız, büyük ihtimalle çocuklara karşı türdaşlarına nazaran çok daha anlayışlı hatta sevgi dolu davranacaktır. Yani türsel özelliğini hala taşımaktadır Jim; hala çocukları çekilmez bulmaktadır ama sabırlı bir karakteri olduğu için bu türsel özelliği geri planda kalmıştır.

Papağanınızın karakterini çözümlemek için bir çok şey denemelisiniz. Mesela her papağanın müzik zevki farklıdır. Bazısı metal müziğe bayılır, bazısı slow rock sever, bazısı türkülere düşkün olur. Papağancığım Rika bilhassa 1970lerin rock müziğini, iskoç müziklerini ve opera dinlemeyi seviyor. Sevdiği müziğin "sizin müzik zevkinizle" bir ilgisi yoktur, yani siz seviyorsunuz diye o da aynı müziği sevmez, kendi tercihi vardır. Ben brit rocktan nefret ederim ama Rika hoşlanıyor :D Yani her tür müziği deneyin. Mutlaka bir tarzı vardır. Şimdiye kadar elimden geçen her kuşun farklı bir zevki vardı, bazısı punk dinlerdi, bazısı klasik müzik hastasıydı vs. Siz hoşlanmasanız bile, arada ona sevdiği müziği açmalısınız. Siz evde yokken güzel olur mesela. Hatta bütün kuşların “favori bir parçası” ve "beğendiği" parçalar mutlaka vardır. Rika’nın favorisi Kiri diye bir parça mesela. Bunun yanısıra, Aganist me! grubunun şarkılarını beğenmiyorsa da, grubun "crime" isimli parçasını çok beğeniyor. Sevdiği parçaları açtığımda, bilhassa favori parçasını, coşar, kendinden geçer, şarkıya eşlik eder, dans eder vs. Evet, bir müziği sevip sevmediğini böyle anlayabilirsiniz. Sevdiği tarzları ya da parçaları duyduklarında şarkıya eşik ederler, bol bol öterler, neşelenirler,yaramazlaşırlar. Eğer dinlettiğiniz müziğe karşı tepkisiz, sessiz ve biraz rahatsızsa, o tarzdan hoşlanmadı demektir. Başka bir tarz ve parça denemelisiniz. Unutmadan, bazı müzikleri beğenmelerine rağmen sessizce dinlerler. Mesela Rika iskoç müzikleri açtığımda kabarır, tüylerini tarar, hafiften "cık, bık" türü sesler çıkarır, rahattır, keyiflidir ama favori parçası Kiri'yi açtığımda yaptığı gibi coşmaz. Bu bana, iskoç müziklerini rahatlatıcı bulduğunu ama bu müziğin onu harekete geçirmediğini anlatır. Bazı papağan davranış bilimciler papağanların "müziğe eşlik etme"/"dans etme" durumunun "gürültüye tepki verme" güdüsü olduğunu iddia etmekte. Yani kuşlarımız elektirik süpürgesi sesini duyduğunda da avazı çıktığı kadar bağırıyor, kendisini huzursuz eden sesi bastırmak için sesini yükseltiyor, dolayısıyla olay sadece içgüdüsel bir tepki olarak genelleniyor. Ben aynı görüşte değilim. Papağanlarımın elektrik süpürgesi sesini duyduklarında çıkarttıkları seslerle, sevdikleri müziği duyduklarında çıkarttıkları sesler her zaman farklıydı. Bilhassa Kakadularda ritim tutma ve ritme uygun hareket etme durumu mevcut. Ancak bir kakadu saf gürültü karşısında sadece "bağırır ve hareketlenir" müziğe eşlik etmez. Ayrıca müzik, konuşma gibi karmaşık bir iletişim türüdür. Papağanlar dilimizi çözebiliyor ve anlayabiliyorsa, müziğin mantığını da anlayabilirler. İlerleyen araştırmalar bize kimin haklı olduğunu gösterecek :)

Başka neler deneyebilirsiniz? Renkler. Papağanınızın önüne aynı şekle sahip on ayrı renk oyuncak koyun. İlk olarak hangisini tercih eder ve onunla oynamayı seçerse, bu oyuncağın rengi onun favori rengidir. Bazıları beyaz sever, bazıları yeşil. Rika kırmızı seviyor mesela. İkinci seçtiği oyuncağın rengi ikinci sevdiği renktir vs. Bazı renklerden de nefret ederler. Rika’ya kırmızı bir oyuncak verirsem hemen alır ama beyaz renk uzatırsam reddeder, çünkü beyazı sevmiyor. Bazı kuşlar da kırmızıdan nefret eder mesela. Tabii unutmadan, zaman içinde papağanınızın favori rengi değişebilir. Örneğin son zamanlarda Rika sarı rengini kırmızıya tercih etmeye başladı. Mavi rengine ise garip bir karşı tavır takınmış vaziyette. Kuşunuzun sevdiği rengi öğrenmeniz ne işinize yarar? Bir kere oyuncaklarını, kafesini düzenlerken daha çok sevdiği renkleri kullanmaya özen göstermelisiniz. İkincisi onu bir şeylere alıştırırken sevdiği renkleri kullanmanız alışma sürecini hızlandırır.

Papağanınız bazı oyuncakları favorisi olarak belirleyecektir. Bu oyuncağı onun elinden almamalısınız. Tabii bir müddet sonra bu belli oyuncaktan sıkılıp başka bir oyuncağı favorisi olarak seçebilir. Hangi oyuncağa düşkün olduğunu iyi izleyin ki, oyuncak değişimleri yaptığınız zamanlar bu favorileri elinden almamış olun.

Papağanınız bazı mekanları favori mekanı olarak benimseyebilir. Bu mekanların onun için tehlikeli olmayan bir yer olduğuna dikkat etmeniz gereklidir. Aynı şekilde bir odada takılmayı başka bir odaya da tercih edebilir. Yine Rika'dan örnek vereyim, daha öncesinde papağancığımın favori mekanı bir odadaki kaloriferin üstüydü. Bayılıyordu oraya. Şimdi ise sıkıldı oradan, bütün oyuncakları ve döküntüleriyle birlikte gidiyor, mutfaktaki çöp kutusunun yanında takılıyor! Kuşunuz nerede takılmayı seviyorsa, o bölgeyi temiz tutmaya iki kat özen göstermelisiniz.ikili

Hangi filmi ya da çizgi filmi ya da belgeseli daha çok seviyor? Siz film izlerken ona izletmeyi de unutmayın. Ancak aynı çocuklar gibi, onu strese sokabilecek içeriklerden uzak durulmalı. 5-6 yaşındaki bir çocuğa izletemeyeceğiniz ne varsa, papağan evladınıza da izletemezsiniz. Ölüm, şiddet, korku, erotik içerikli filmler onları strese sokar, agresifleştirir. Yaa kuş bu, filmden ne anlayacak diye düşünmeyin, onların neyi ne kadar anlayabildiklerini tahmin bile edemezsiniz. Çizgi filmler papağanlara uygun filmlerdir. Bilhassa küçük çocuklar için olan çizgi filmlerden çok hoşlanabilirler. Aynı çocuklar gibi, onların da bazılarını diğerlerine nazaran daha çok beğenebilirler. Tepkilerini iyi gözleyin. Bebekler için hazırlanan çizgi filmler de onlara renklere, şekillere dair çok şey öğretebilir. (yine şaşırıyor musunuz? Lütfen, basit düzeyde bilgisayar kullanan, tuşlara basarak istediği filmi-resmi-slayt gösterisini seçip izleyen hatta web cam aracılığıyla insan ailesiyle görüşen papağanlar bile var! Şaka değil!) Ayrıca bir çok papağan “the life of birds” isimli belgeseli çok sever. Bunu da bir araştırın.

Sonuç olarak onun biricik bir karakteri olduğunu, bazı şeyleri beğendiğini bazı şeyleri beğenmediğini, “tercihleri ve seçimleri” olduğunu bilmeniz gerekli. Onu yeni şeylerle tanıştırın, yeni mekanlarla, yeni aktivitelerle, onu asla “kuş” diye çok genel bir tanımın içine hapsetmeyin. Onun aklını küçümsemeden önce, kendi aklınızı yüceltmeye ara verin ve onu tanıyın.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim