baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanların yemek zevkleri hayatları boyunca aynı kalmaz. Kabak çekirdeğine çıldıran bir kuş bir hafta sonra bu yiyecekten bıkar ve başka bir yiyeceğe düşkünleşir. Bu konuda biz insanlar gibidirler. Yemek tercihleri zaman zaman değişebilir.

RECALL 1. AŞAMA: "Gel"meyi öğretmek


Ben "çık" ve "gel" komutlarını iki ayrı anlamda kullanırım ve kuşlarıma böyle öğretirim. Çık, elimi uzattığımda kuşun elime çıkmasını, gel, kuşun çağırdığımda bana gelmesini ifade eder. Recall eğitimine başlamadan önce kuşunuzun şu seviyede olması gerekir:

  • Ele kola çıkmayı tamamen öğrenmiştir
  • Kuşunuz sizinle etkileşime girmekten çekinmez
  • Karşılıklı güven gelişmiştir
  • Size karşı ilgilidir.
  • Kuşunuz sağlıklıdır.

Bu şartlar önemli çünkü bir papağan gerçekten güvenmediği ve sevmediği birine işini gücünü bırakıp gelmek istemeyecektir. Ayrıca papağanınız hastaysa yada hastalıktan yeni kalktıysa her tür eğitime isteksiz olacağından, bu eğitim için sağlığına tamamen kavuşmasını beklemelisiniz.

“Gel”meyi öğretmek, recall eğitiminin sadece girişidir. İşin aslı recall daha çok “geri çağırma” eğitimidir. Yani kuş bir yere gidiyordur, siz onu çağırırsınız ve o bir yere gitmekten vazgeçerek size döner. Recall’ın esas kullanıldığı yer tahmin edeceğiniz üzere “özgür uçuş” zamanlarıdır. Yani kuşunuzu dışarıda saldığınız zamanlar için. “Gel” eğitimi ise, kuşunuz bir yerde dururken çağırmanız üzere size gelmesidir. Ancak recall için öncelikli olarak öğretilmesi gereken şeydir. Recall eğitiminin tamamlanması, kuşun açık havada uçuş eğitimiyle birlikte 1-2 seneyi bulur. Kapalı alanda recall eğitimi, yani birinci ve ikinci aşamalar ise en az 10 aylık bir eğitim sürecidir.

Recall eğitimini “her papağan” mutlaka öğrenmelidir. Yani kuşunuzun kanatları ayarlı olsa da, yada papağanınızı dışarıya salmayacak bile olsanız ona bu eğitimi vermelisiniz. Papağanlar dışarıya eğitimsiz halde kaçtıklarında kanat ayarlı bile olsalar rüzgarın yardımıyla çok uzak mesafelere uçabilirler. Recall eğitimi, kuşunuzu dışarı salmayacak bile olsanız, kaçma durumuna karşı mutlaka verilmelidir.

Kuşunuz T sopasındayken kolunuzu ona uzatın ve çık deyin. Kuşunuz kolunuza çıktığında ona bir ödül verin ve aferin deyin. T sopasına geri koyun. Aynı olayı bir iki kez daha tekrarlayın. Böylece kuşunuz, kolunuza çıktığında ödül alabileceğini öğrenir. Ardından, kolunuzu sopanın biraz ötesine dayayın ve "gel" deyin. Öteki elinizle de kolunuzu gösterin, sonra da ödülü. Eğer ne demek istediğinizi anlamaz ve elinize gelmezse, ödülü uzatın, almak için uzanacak fakat sakın vermeyin ödülü, "gel" deyin. Bu şekilde ödülü uzatarak kolunuza doğru yaklaşıp çıkmasını sağlayın (gel diye tekrarı unutmayın) kolunuza çıktığında kocaman bir aferin ve ödül. Mesafeyi azar azar açın. Ama her zaman sopada yürüyerek elinize ulaşabilecek bir mesafe ayarlamaya da dikkat edin.

Aşağıda Arya ilk defa "gel" eğitimi görüyor. Arya'nın tek bildiği elbette "çık" deyince ele çıkmak. Ama "gel" denildiğinde "kendisinin ele yaklaşması" durumunu hiç bilmiyor. Dolayısıyla ne yapması gerektiği konusunda biraz kafası karışık :D

T sopada aşağıdaki gibi bir seviyeye ulaşmanız gerek. Rika dikkati dağınık bir halde T sopadan gelirken:

Bu da Arya'nın ikinci gün gördüğü eğitim. Birinci günde olduğunda daha kolay kavrıyor durumu. Elbette "gel"diği mesafe çok çok küçük ama yine de "kendisi geliyor" elime. Ben karnına elimi koymak zorunda kalmıyorum. (Ayak uzatışının komikliğine dikkat edin :D) Arya "gel" olayını öğrendikçe, onu çağırdığım mesafe de artacak. Ta ki Arya T sopanın bir ucunda, elim T sopanın diğer ucunda olana kadar. Videonun sonunda dikkati "yine" son derece dağınık olmakla birlikte Rika'yı uçarak gelirken göreceksiniz. Tabii Rika eğitimli. Bilmem kaç metre mesafeden bile uçarak gelmeyi biliyor. Recall eğitiminin 3. aşamasında şu anda kendisi. Yani Harness takarak açık havada dolaşıyor, çağırıldığında geliyor vs. Ama onu konu mankeni olarak video sonuna koydum ki uçarak gelme eğitimi verirken ufak bir yol göstericiniz olsun.

Artık "gel" dediğinizde ve kolunuzu gösterdiğinizde kendiliğinden geliyorsa, kuşunuzu rahat ettiği başka bir yere koyun. Mesela kanepeye ya da yere. Kolunuzu uzatın ve "gel" deyin. Aradaki mesafe 30 cm falan olsun. Gelmezse yine ödülle onu kolunuza çekme taktiği uygulayın. Eğer kolunuza gelmeyi öğrenirse, sonraki günlerde mesafeyi 10ar cm açarak "gel"mesini isteyin. Bu şekilde devam ederseniz, zamanla uzak mesafelerden bile koşarak size gelecektir. Rika'nın kanepede gelişi aşağıda. Her ne kadar neden kameraya çekiliyor olduğunu anlayamamış bir halde ama bu şaşkınlığı onu sevimli yapıyor zaten :D

Yürüyerek gelmeyi tamamen öğrendiğinde, uçarak gelmeyi öğretmelisiniz. T sopasındayken, kolunuzu sopaya 20-30cm mesafede tutun ve "gel" deyin. Gelmezse ya da cesaret edemezse ödülü gösterin. Biraz uğraştırabilir. Uçup da gelirse, hemen ödüllendirin ve o günlük eğitimi bitirin. Gelmezse, daha önceki gibi sopada yürüyerek gelmesini isteyin, gelince ödüllendirin ve hemen arkasından da uçarak gelmesini isteyin. Mesafeyi hergün 5-10 cm açarak eğitime devam edebilirsiniz. Zamanla, çağırdığınızda hemen gelmeyi öğrenecektir. Bu eğitim uzun vakit alabilir ve bir çok kuş, sahibine tamamen bağlanmadan çağrıya cevap vermez.

Kuşunuz odanın bir ucundan diğer ucuna size gelene kadar recall’ın birinci aşama eğitimine devam etmelisiniz. Sonraki aşamalara geçmek için bu dersin iyice pekişmesi gerekli. Unutmayın bu eğitim uzun zamanda yerleşir. Kuşunuz “her çağrınıza cevap verene kadar” birinci aşama eğitimine devam edilmelidir. Çünkü recall eğitimi diğer numara ve eğitimlerin aksine, kuşunuz için hayati bir öneme sahiptir, yarım yamalak öğretilemez, boşverilemez.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim