baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Sürekli tek bir insanla muhattap olan, farklı insanlarla sosyalleşmesine engel olan papağanlar asosyal davranışlar hatta insan fobisi geliştirebilir. Bilhassa Afrika gri papağanları asosyalliğe çok yatkındır. Kuşunuzu sık sık yeni eşyalarla da tanıştırın.

HEDEFE YÖNELME YÖNTEMİ


Hedefe yönelme (target training) eğitiminde, öncelikle elden yem alan bir kuşa sahip olmanız gerekiyor, henüz elden yem almıyorsa bunun üstünde çalışmanız gerekecektir.

Onun dışında, bir çöpşişe ve kuşunuzun sevdiği bir ödüle ihtiyacınız olacak.:)

Mâşuk'lu videoyu izlemek için buraya tıklayın.

 • İlk adım kuşumuzun sevdiği ödülü belirlemek. Bunun için aç olduğu bir saatte, mesela Maşuk'un akşam yemeği saati 19.05 (hiç şaşmaz), birkaç çeşit mamayı mama kabına koyup ilk olarak hangisini yediğine bakabilirsiniz. Sadece çekirdekle beslenen bir kuşunuz varsa, bu alışkanlığını değiştirene kadar mecburen çekirdek kullanacaksınız. :)

target1NOT : Videoda ödül kullanmadığımı farkedeceksiniz. Maşuk bu seans sırasında ödülle çalışmak istemiyordu, eğer her dokunuşundan sonra ödül vermek için onu zorlayacak olsaydım ısırılacaktım. Bir kuşun ödülü istememesinin nedenleri, karnının tok olması, verilen ödülün onu cezbetmemesi gibi sebeplerden olabilir. Bu durumda, ya acıkmasını bekleyecek, ya ödülü değiştirecek, ya da benim videoda yaptığım gibi, sesinizi ödül olarak kullanacaksınız : “Aferin.” :)

 • Daha sonra, eğitimde kullanacağımız kelimeye karar vereceğiz. Kuşumuzu eğitirken her bir numara için farklı ve tek bir kelime kullanmamız lazım. Örneğin; hedefe yönelme için “dokun, hedef” gibi; el sallama için “merhaba, el salla” gibi. Eğitimde numaramızı öğretirken hep aynı kelimeyi kullanmamız lazım. Hedefe yönelme için bir “dokun”, bir “hedef” dersek, kuşumuzun aklını karıştırırız.
 • Eğitim için kuşunuzun uyku saatlerini seçmediğinize emin olun. Genelde bu 12-14 ve 21'den sonrasıdır. Bu saatlerde kuşlar aktif olmazlar ve eğitime olumlu cevap vermezler. Aynı şekilde, oyun saatleri ve yemekten hemen sonra, karınları tokken de eğitim pek cazip gelmez. :) Eğitim sırasında kuş da siz de çok eğlenmelisiniz. İkinizden biri sıkılmaya başladığında eğitimi bırakmalısınız. Videoda görüyorsunuz, Maşuk eğitim sırasında ıslık çalıyor, konuşuyor vs. Mutlu :)
 • Eğitimde her zaman aktif ve neşeli bir ses tonu kullanmalısınız. Kuşunuz doğru bir şey yaptığı zaman, bundan mutlu olduğunuzu gülümseyerek, alkışlayarak ve takdirle “Aferin” diyerek göstermelisiniz.
 • Eveeeet, artık ödülümüz, kelimemiz hazır olduğuna göre eğitime başlayabiliriz. :) Eğitimi kafeste, T-tünekte, sandalye üstünde ya da benim gibi koltukta verebilirsiniz.
 • Öncelikle, hedef sopamızı yani çöpşişimizi kuşumuza çok yakın tutarak başlayacağız. Yalnız, çöpşişin ucunu kuşumuzun gaga seviyesinden altta tutmakta yarar var. Bir de çöpşişi ona doğru tutmak yerine, onun yakınında tutmak, yandan uzatmak daha doğru. Yoksa onu sinirlendirebilirsiniz. Şimdiiii, iki olasılık var. Kendisine yaklaştırılan bu ilginç nesneyi ısırmaya çalışacak ya da ondan kaçacak. Öncelikle, kaçması olasılığını ele alalım. Eğer kuşumuz kaçmaya kalkarsa, çöpşişi hiç hareket ettirmeden o noktada tutacağız. Kuşumuzun çöpşişe doğru en küçük hareketini gözlemlediğimiz anda ödül vereceğiz, kafasını o tarafa çevirmek, uzanmak, bir adım atmak gibi. Bu sayede, korkusunu aşacağız. Bunu birkaç kere yapıp onu çöpşişin kötü bir şey olmadığına ikna ettikten sonra, hedefe yönelmeye başlayabiliriz. Hedef sopası kuşumuza çok yakınken, onu ısırmaya çalıştığında, dokunduğunda ödül vereceğiz. Kuşumuz kısa mesafelerde her “dokun” dediğimizde dokunmaya başladığında, mesafeleri yavaş yavaş uzatabiliriz.
 • Dikkat etmemiz gereken bir şey ise, kuşumuz çöpşişi gördüğü anda dokunmadığında, çöpşişi kuşun gagasına kendimiz dokundurmamak. O zaman hiçbir şey yapmış olmuyor, üstelik bir de bunun üstüne ödül alırsa, numarayı yapmasını sağlayamazsınız. Kuşunuz sizin bütün işi onun için yapmanızı beklemeye başlar ve siz gagasına çöpşişle dokunana kadar da öylece oturur.
 • Eğer kuşumuz çöpşişe hemen dokunmuyorsa, bir süre çöpşişi hareket ettirmeden beklememiz gerekir. Dikkatini toplamak için çöpşişi kuşa yaklaştırmadan bulunduğu noktada yukarı aşağı hareket ettirebiliriz.
 • Eğer kuşumuz çöpşişe tamamıyla ilgisiz görünüyorsa, kısa bir süre kuşumuza arkamızı döneriz. Tekrar ona döndüğümüzde, numarayı yapmak için daha istekli olacaktır.

  target2Tünekte, sandalye üstünde vs. istediğiniz yere götürebileceğiniz kıvama geldiğinde, bu yöntemi şu amaçlar için kullanabilirsiniz:
 • Ele Alıştırma
 • Omuz Alışkanlığını Kaldırma
 • Oyuncaklara Alıştırma
 • Kafese Girip Çıkma
 • Taşıma Çantasına Girip Çıkma
 • Harness'a Alıştırma
 • Recall (Uzak Mesafelerden Uçarak Gelme)
 • Diğer Numaralar

NOT: BURADAKİ HER MADDENİN SİTEMİZDE GENİŞ AÇIKLAMASI YAPILACAK, ŞİMDİLİK BEN KISACA ÖZETLİYORUM.

1 - Ele Alıştırma

Yapraklı videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Videoda gösterdiğim, bu yöntem. Kuşunuz tüneğinde, sandalye tepesinde veya kafesin içindeyken, komutu verirken elinizi önce uzaktan göstererek komutu vermelisiniz. Daha sonra, her defasında biraz daha yaklaştırarak. Kuşunuz için hızlı gitmemeye özen gösterin.  En sonunda, hedefe ulaşmak için elinize çıkacaktır.

2 - Omuz Alışkanlığını Kaldırma

Kuşunuzun her ele aldığınızda omzunuza tırmanması veya uçması ciddi bir problemdir. Özellikle de büyük papağanlar, omzunuzdayken hem size ciddi zararlar verebilir, hem de liderliklerini ilan ederler.  Kuşunuz omzunuza çıktığında, kolunuza veya elinize ""hedef"lerseniz, onu omzunuzdan kolayca indirebilirsiniz. Zaten her omza çıktığında indirilen kuş, zamanla çıkmak istemeyecektir.

3 - Oyuncaklara Alıştırma

Kuşunuz oyuncaklardan korkuyorsa, oynamıyorsa, bu yöntem sizin için. Aynı ele alıştırmada yaptığımız gibi, kuşumuzun oyuncaktansa komuta odaklanmasını sağlayacağız. Bunu en iyi, masada veya yerde uygularsınız. Kuşumuzu masaya koyup oyuncağını da masanın üstüne koyuyoruz. Kuşumuza bir kaç kere "hedef" komutu veriyoruz. (Ben 'dokun' diyorum) Daha sonra, aşama aşama oyuncağa yaklaşmasını sağlayacak şekilde "hedef"liyoruz. Oyuncağa on-on beş santim uzağa hedeflemek, sonra beş santim uzağa hedeflemek, sonra oyuncağa iyice yaklaşmak, sonra oyuncağı "hedef"leyip dokunmasını sağlamak gibi. Bunda da kuşumuz için hızlı gitmemeye özen gösteriyoruz  

4 - Kafese Girip Çıkma

Bazen kuşları kafese sokmak büyük problem olabiliyor  En evcil kuş bile kafese girmek istemeyebiliyor. Eğer kafesin içindeki tüneğe "hedef"leyip ödüllendirirseniz, kolayca kafese sokabilirsiniz ve kafese girmeyi kuşunuz için olumlu hale getirebilirsiniz. Kafesten çıkma da aynı şekilde, kafesin dışına "hedef"leyip ödüllendirir, ya da kafesteki tüneğindeyken elinize "hedef"leyip elinizde dışarı çıkarabilirsiniz.

5 - Taşıma Çantasına Girip Çıkma

Bu da kafese girip çıkmayla aynı şekilde, taşıma çantasının içine veya dışına "hedef"leyerek, taşıma çantasını kuşunuz için pozitif deneyim haline getirebiliyorsunuz.

6 - Harness'a Alıştırma

Öncelikle harness'ın ne olduğundan bahsedelim. Harness, bir çeşit kuş tasması. Her kuş cinsi için ayrı boyutlarda harness'lar var. Kuşumuzu dışarı çıkarırken harness kullanarak güvenliğini sağlayabiliyoruz.
harness

Harness'ı sipariş ettiğinizde yanında DVDsiyle geliyor, harness'a nasıl alıştırılacağından bahsediliyor- ancak ben yine de değinmek istiyorum. DVD sini izleyip harness'ın nasıl çalıştığını öğrenmeden asla harness eğitimine başlamayın!

Kuşumuzu masaya ya da kucağımıza alıyoruz. Öncelikle, harness'ın baş kısmını kuşumuzun başından geçirmemiz gerekiyor. Öncelikle, çöpşişimizi harness'ın içinden kuşumuza gösteriyoruz ve oyuncağa alıştırma yönteminde olduğu gibi, kuşumuzu harness'a yaklaştırıyoruz. Aşama aşama yaklaştırarak, kuşumuzun başını kendiliğinden harness'a sokmasını sağlıyoruz. Bir kaç saniye kuşumuzun başının harness'ta kalmasına izin veriyoruz- sonra çıkartıyor ve kuşumuzu ödüllendiriyoruz. Zamanla süreyi artırarak harness alışkanlığını sağlıyoruz. Daha sonra, harness'ın DVDsinde anlatılan yöntemlerle, kuşumuzu yine aşama aşama harness'a alıştırmaya devam ederek kanatlarını harness'ın içinden geçiriyor ve genişliğini ayarlıyoruz. Harness'ı ilk olarak tamamen taktığınızda kuşunuzu bol bol ödüllendirmeyi unutmayın, çok da uzun kalmasın, bir kaç saniye sonra çıkarın. Zamanla, süreyi artırırsınız.

7 - Recall

Recall, kuşumuzun uzak mesafelerden bize uçarak gelmesi eğitimidir. Genellikle öğretilecek en önemli numara olarak tanımlanır. Gerçekten de öyledir, çünkü size gerçekten sevgi hissetmeyen bir kuş, size uçarak gelmek istemez - çekinir, korkar vs. Bu da hedefe yönelmeyle çok rahat öğretilebilir.

Öncelikle kuşumuz tüneğindeyken elimize hedeflemekle başlıyoruz, her zamanki gibi öncelikle çok yakın mesafeden başlayıp, aşama aşama uzaklaşıyoruz ve kuşumuzun öğrenme hızına göre gidiyoruz. Kuşumuz bize her uçarak geldiğinde target'a dokunmasını bekleyip ödül vermeyi de unutmuyoruz. Yaprak'la biz yedi metreye kadar çıkabilmiştik- yedi metreden sonra üşeniyordu sanırım

8 - Diğer Numaralar

Diğer numaraları öğretirken de hedefe yönelmeyi kullanabiliriz. Örneğin, tuvalet kağıdı kartonundan geçmeyi öğretmek gibi. Kuşumuzu kartonun girişine koyup, çıkışını hedefleyerek. Etrafında dönmeyi öğretmekte de kullanılabilir, kuşumuzun önce çöpşişi takip ederek etrafında dönmesi, daha sonra çöpşişin yerine elinizi getirmeniz ve bu şekilde komut vermenizle.

Target, görüldüğü gibi çok yararlı bir komut- pek çok yerde bir kuşun bilmesi gereken en önemli komut olarak geçer, gerçekten de uygulama alanı fazladır.

Begüm

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim