baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanınıza bir şey gösterirken, yada öğretirken, bakışlarınızı kullanmayı unutmayın. Mama yedirirken, doğrudan ona bakmak yerine bir ona bir mamaya bakarsanız, kuşunuza vücut diliyle "hadi bunu ye" demiş olursunuz. Benzer şekilde eğitim sırasında da tutmasını istediğiniz nesneye bakarsanız, o nesneyle ilgili bir şey anlatmaya çalıştığınızı hisseder.

1. SINIF - 4. DERS

KAFES VE OYUN ALANI


Önce KAFES meselesini bir halledelim:

Kafesin materyali papağanlara toksit olmayan bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Ve bu malzemelerin sayısı sadece 2 dir. Dövme demir ve çelik. Bunun dışında kalan, pirinç, galvaniz, çinko, bakır, krom, aliminyum, tümü, papağanlar için ZEHİRLİDİR. Elbette durdukları yerde zehirlemezler papağanı, ancak papağanınız kafesin tellerini arada bir dahi olsa kemiriyorsa, vücudu yavaş yavaş zehirleniyor demektir. Ve metal zehirlenmesinin tek bir sonu vardır: ölüm! Bu nedenle kafes seçilirken, DÖVME DEMİR YADA ÇELİK kafes tercih edilmelidir. Türkiye'de çelik kafes henüz imal edilmiyor yada ithal edilmiyor. Ancak dövme demir olanlardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Genelde dövme demir kafeslerin üzeri kuşlara zarar vermeyen, yüksek ısıyla boyanan bir malzemeyle kaplıdır. Ancak bazı yerli üretimler, bilhassa küçük papağanlar için imal edilen kafesler dayanıksız ve basit bir "sprey boyayla" kaplı olabiliyor. Bu nedenle kullanılan malzemeden emin olduğunuz kafesleri tercih etmelisiniz.

Bir papağan için minimum kafes genişliği, rahatça iki kanadını birden açabileceği bir genişliktir. Ancak minimum kafes boyutunu tercih ederseniz, kuşunuz vaktinin büyük bir çoğunu dışarıda geçirmeye ihtiyaç uyacaktır. Eğer papağanızın kafesinin kapağını bütün gün açık bırakamayacağınızı düşünüyorsanız, alabileceğiniz "en geniş" kafesi almanızda yarar vardır. Bu geniş kafesin içi bir çok oyuncakla dolu olmalıdır. Kafesi düzenlerken, her zaman onun için en eğlenceli dizaynları düşünmelisiniz. Arada bir kafesin içindeki oyuncakları, başka oyuncaklarla değiştirmeyi, oyuncaklarını ona belli aralıklarla vardiyalı olarak vermeyi ihmal etmeyin. Zira papağan milleti "aynı şeyle" oynamaktan bir müddet sonra sıkılır. Aşağıda bir takım kafes dizaynları var:

kafes1

oyunalanı3

kafes4

Sıra geldi Oyun alanına:

Daha önce de bahsedilmiş olduğu gibi, Oyun bahçesi yada alanı, papağanınız için bir lüks değildir. Onun mama, kafes, su ihtiyacıyla aynı öneme sahiptir.oyunbahcesi5

Oyun bahçesini kendiniz inşaa edeceksiniz. İster tavana asılan bir sistem uygulayın, isterseniz, yerden yükselen bir yapı inşaa edin. Oyun alanı kafesinin ve sizin en çok bulunduğunuz mekanda bulunmalıdır. Eğer yeterince geniş yeriniz yoksa, tavana asılan sistemleri tercih edin. Ancak unutulmaması gereken, oyun alanı çok alçak olursa, papağanınız daha yüksek başka bir yeri tercih edecektir. Oyun alanı yüksek olmalıdır.

Oyun alanında salıncaklar, sarkıtlar, kemirecek dallar, tahtalar, ses çıkaran oyuncaklar ve en önemlisi foraging oyuncaklar olmalıdır. Bu foraging oyuncakların içine gizlenen mamalar, papağanınızın oyun alanını vahşi hayattaki bir ağaç gibi benimsemesini sağlar. Oyun alanının temel malzemeleri papağanınız rahatça kemirebileceği dallardan, ağaçlardan oluşmalıdır. Oyun alanı "kemirilemeyecek" malzemeden inşaa edilmez. Örneğin ben, sağlam olması açısından Rika'nın oyun alanının sadece alt kısmını su borularından inşaa ettim. Bu kısım oyun alanının iskeleti. Ancak geri kalan kısımlar kavak dallarından oluşturuldu. Sadece bağlantı noktalarında su borusu köşeleri falan kullandım. Eğer papağanınız oyun alanını kemiremiyorsa ona bu alanı kurmanızın anlamı yoktur. Tabii şöyle örnekler de var: Bu durumda çok fazla kemirecek oyalanacak oyuncak koymak gerekir, aksi taktirde, uğraşınız bir işe yaramaz.

oyunalani1

Oyun bahçesi papağanınızın en çok bulunduğu mekanda olmalıdır. Bu mekan kendine özel bir oda da olabilir, sizin en çok takıldığınız yer de olabilir. Yalnız unutmayın, papağanınızın kendine özel bir odası varsa, onun yanına sık sık uğramalısınız ve evdeyken onu yanınıza alıp nerede takılıyorsanız, oraya götürmelisiniz. Buna göre, diğer odalara da küçük çaplı oyun alanları kurabilirsiniz. Bu faydalı olur, çünkü papağanınız başka odalara gittiğinde bu küçük alanlarda takılacak, hem kendini eğlendirecek, hem de döküntüleri bütün odaya saçılmayacaktır. Mesela mutfak için ona tahsis edilmiş bir cekmeceçekmece ve çekmece içinde oyuncaklar, harika bir küçük alan örneğidir. Bakın youtube'da rastlamıştım, mutfak çekmecesinde takılan mutlu ve yaramaz bir papağan. Bu da Rika'nın çekmecesi ve masası. Tabi masayı arada ortak olarak kullanıyoruz :)

masa

Ve Rika'nın eski oyun bahçesi:

rikaoyun

Diğer odalarda oyun alanı ayarlayamıyorsanız, ona, gittiği odalarda takılacak bir yer göstermelisiniz. Bir masanın üstü, pencere kenarı vs. Ve buralarda mutlaka, ancak o odaya gittiğinde oynayabileceği oyuncaklar olmalıdır.

T TÜNEK:

T tünek hem pratik bir oyun alanı işlevi görür hem de eğitim için gerekir. İnanın papağanınızın esas ihtiyacı "eğitim kafesi" değildir. Yok öyle bir şey. İhtiyacınız olan bir T tünek! Daha baştan gidin adam gibi bir kafes alın, birde T tünek imal edin, o kadar. Eğitim kafeslerine falan boşuna para vermeyin. Rika'nın, biri iş yerinde olmak üzere 3 T tüneği var. Biri uzun, yerden yükselen bir T tünek, diğer, elde taşınabilen, masaya konabilen bir T tünek, iş yerindekide, daha küçük, sadece üzerinde durmaya yarayan bir tünek. T tüneği kendiniz imal edebilirsiniz. Gerçekten çok kolaydır. Gidip kavaktan süpürge sopası alın ve bu sopaları istediğiniz büyüklüğe ve uzunluğa uygun kesin, vidalarla birleştirin, ve tahta bir levhanın üzerine oturtun. Kenarlara L destekler yerleştirin. İşte size düşük maliyetli bir T tünek.

tunek

T tünek konusunda dikkat edilmesi gereken şey, yüksekliğidir. İster yerden yükselen, isterse masaya konan bir T tünek olsun, sopanın uzunluğu papağaana göre ayarlanmalıdır. Papağanınız tüneğin üzerine konduğunda, başı sizin göz hizanızdan daha yukarıda olmamalıdır. Eğer papağanınızgöz hizasının üzerinde kalıyorsa, o papağana lafınızı dinletmekte çok zorlanırsınız. T tünek oyun alanı gibi değildir. Oyun alanı papağanının özgürce takılabileceği yerken, T tünek, "eğitim gördüğü" yerdir. Bu nedenle T tünekteki bir kuş size tepeden bakmamalıdır!

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim