baslik

baslik02

baslik01

 

 


AFRİKA GRİ PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

AMAZON PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ARA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ECLECTUS PAPAĞANI
Sorunlar

KAKADULAR
Alt Türler
Sorunlar

QUAKERLAR
Sorunlar

SENEGAL PAPAĞANI
Sorunlar

KAKADULAR - Genel

1Kakadular, doğal yaşam alanları Avustralya ve Güney Pasifik Adaları olan büyük papağanlardır. Büyük bir çoğunluğunu beyaz olmakla birlikte, siyah, gri-pembe, hatta bir iddiaya göre mavi olanları bile var. Onları tanımlayan özellikleri başlarının üzerindeki ruh hallerine göre kaldırdıkları ve indirdikleri tüyleri. Tozlu papağanlar oldukları için, astım hastası olan evlere uygun değildirler. 60-90 yıla kadar yaşayabilirler. Hatta bazı türler 120 yıl bile yaşayabilir! Bilinen 21 Kakadu türü var ama biz en sık rastlananlarını işleyeceğiz. Yandaki menüden ulaşabilirsiniz.

Karakter Özellikleri

Kakadular genellikle şöyle tanımlanırlar : “güzel, sevecen ve yumuşacık.” Bu kesinlikle doğru. Bana göre şu dünyadaki en tatlı papağanlar. Sevdirmeyi fazlasıyla seven, evcil insanlarıyla eş ilişkisi kurmaya en yakın papağanlardır. Çok çok meraklı ve oyuncudurlar. Kemirme onlar için çok büyük bir ihtiyaçtır ve gagaları da çok güçlü olduğu için eğer yeterli oyuncağı ve oyun alanını sağlamazsanız, evinizde ne kadar kemirilecek şey varsa hepsini kemirilmiş bilin. Bir kakadunun gaga kuvvetinin bir köpeğin çene gücüyle eşit olduğunu belirtelim! Güçleri bir yana, papağan türleri arasında ilgiye en çok ihtiyaç duyan papağanlardır. Kakaduları şımartmamalısınız! Bunun için ellerinden geleni yapıyor olsalar bile. Onlara bağımsızlığı ve tek başlarına oyun oynamayı mutlaka öğretmelisiniz. Aksi takdirde, size gereğinden fazla bağlanacak, size yaklaşan herkese karşı kıskançlık geliştirecek, sizden ayrı kalmaya dayanamayacak, siz yanından ayrıldığınızda bağıracak, bir dolu davranış bozukluğu geliştirecektir.

Bir de not düşmek istiyorum. Kakadular cinsel erişkinliğe ulaştıktan sonra bahar aylarında hormanlar sebebiyle beklenmedik davranışlarda bulunuyorlar, hiçbir şey yokken ısırma, daha fazla bağırma gibi. Gagaları çok güçlü olduğu için, bir Kakadu’yu özellikle bu aylarda yüzünüze çok yaklaştırmamalı ve omzunuza almamalısınız.

Konuşma

Kakadular konuşma yetenekleriyle bilinen bir tür değil. Bazı Kakadular çok net konuşup pek çok sözcük öğrenseler de, genel olarak birkaç kelimeyle sınırlı kalıyorlar. İşte size konuşan bir Kakadu videosu. Videodaki Snowy adlı Kakadu 200 kelime kadar konuşabiliyormuş.

 

2Beslenme, Bakım, Banyo

Nehir'in notu:

Beslenme konusunda ben de bir ek yapayım: Kakadular aynı zamanda yarı etçildir! "Böcek" ana besin maddelerinden biridir. Çok sık olmamak kaydıyla, kakadunuza çekirge yada bahçe böceği sunmalısınız. (sinek ve hamamböceği türü kirli haşaratları tavsiye etmem) İsteyen bu sunma işlemini bir kurban etme ayiniyle süslendirebilir. :) Böceği ona canlı verirseniz, böcek açısından korkunç bir deneyim olmakla birlikte, can havliyle kaçan böcek kakadunuzun gözünde oyuncak/mama olarak değerlendirileceği için çok daha çekici olacaktır.

Kakadular doğada çilek, böğürtlen, dut, üzüm gibi sulu meyveler, bitki kökleri, tohum ve nutlarla beslenirler. Çekirdek ve tohumları çok çok seviyorlar ancak yine de %75 meyve %25 çekirdek (ay çekirdeğinden bahsetmiyorum) oranına dikkat etmelisiniz. Ve işte pek bilmediğiniz bir şey: Kakadu’lara yağlı besinleri çok az vermelisiniz, çünkü yağlı besinler onlarda çok çabuk yağ tümörlerine sebep olabiliyor. Tozlu papağanlar oldukları için sık sık banyo yapmalılar, kışın haftada bir, yazın her gün. Her şeyi kemirmeye meraklı oldukları için, evde en çok takıldıkları bölgelerdeki eşyaların onlar için güvenli olmasına dikkat etmelisiniz.

Türe Özel İhtiyaçlar

Kakadular çok zeki kuşlardır ve meşgultutulmaları gerekir. “Alırım bir kafes, içine de iki-üç tane oyuncak, tamam.” diyorsanız Kakadu beslemekten vazgeçmelisiniz. Bir Kakadu’ya, aynı boyutta bir kuşa alacağınızdan çok büyük bir kafes almalısınız ve içi 3oyuncakla dolu olmalı. Aşağıda en küçük türlerden biri olan bir Goffin Kakadu’nun kafesini ve oyun alanını görüyorsunuz. Onun dışında evde mutlaka birkaç oyun alanı olmalı. Aşağıda en küçük türlerden biri olan bir Goffin Kakadu’nun kafesini ve oyun alanını görüyorsunuz. Her gün mutlaka kafesten dışarı çıkmalılar ve 4-5 saati3 dışarıda oyun oynayarak, eğitim yaparak, sizinle iletişim kurarak geçirmeliler. Bunları bir papağanın keyifli zaman geçirmesi için gerekenler olarak anlatmıyorum. Bir Kakadu için bunların sağlanmaması demek o kuşun bir sürü davranış bozukluğu geliştirmesi, tüylerini kanatana kadar yolması,
yüksek sesle bağırması demek. Ondan sonra da defalarca kere ev değiştiren, kimse tarafından istenmeyen “sorunlu” kuşlar. Kakadu beslemek inanılmaz birsorumluluktur. İnternet sitelerinde gördüğünüz o mükemmel, oyuncu, sevecen kuşları gördükçe eminim siz de bir Kakadu istiyorsunuz. O kuş neden o kadar mutlu biliyor musunuz? Çünkü onun sahibi ona yeterli zamanı, parayı ayırıyor ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor, ama siz sağlayamayabilirsiniz. Dolayısıyla, ona en iyi şartları sağlayabileceğinizden gerçekten emin olmadıktan sonra eve bir Kakadu getirmemelisiniz. Çünkü, o şekilde yaşamak onun için bir eziyettir.

5

Ses Seviyesi

Kakadular apartmanlara veya sese duyarlı kişilerin yaşadığı evlere uygun değildir. Bir Kakadu’nun ses seviyesi 153 desibele –ki bu alçaktan geçen bir uçağın ses seviyesinden fazladır- kadar çıkabilir.

BU linke tıklayın ve hoparlörlerinizi sonuna kadar açın. İşte bir Kakadu’nun bağırışı. Hoşunuza gitti mi? Sizce komşularınızın hoşuna gidecek mi? Bu son iki başlıkta pek hoş şeyler anlatmadığımı biliyorum. Ama umarım birkaç Kakadu’nun iyi bakılamayarak acı çekmesini önler bu yazı. Onların güzelliklerine vurulup alan çok fazla insan var ve ne yazık ki onlara ihtiyaçları olan hayatı sağlayamıyorlar. Ben de her gördüğüm Kakadu’yu eve götürmek istiyorum ama her defasında vazgeçiyorum, çok istememe rağmen şu anki şartlarımla bir Kakadu bakmam onun için bir eziyet. Şartlarımı değiştirdiğimde, o zaman bu dünya tatlısı kuşlardan birini almak için can atıyorum doğrusu.

Ama yine de evde bir Kakadu beslemek isteyenler için de şu alternatifi yapmışlar, bakın ne de tatlı. hahah. :D

6

Begüm

 

KONUR PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

SEVDA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

LORİ/LORİKEET
Alt Türler
Sorunlar

SULTAN PAPAĞANI
Sorunlar

ROSELLA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

RİNGNECK PAPAĞANLARI
Alt Türler
Sorunlar

MUHABBET KUŞU
Sorunlar

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva| dersler | türler | okulun haylazları| iletişim