baslik

baslik02

baslik01

 

 


AFRİKA GRİ PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

AMAZON PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ARA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

ECLECTUS PAPAĞANI
Sorunlar

KAKADULAR
Alt Türler
Sorunlar

QUAKERLAR
Sorunlar

SENEGAL PAPAĞANI
Sorunlar

KAKADU PAPAĞANLARI - ALT TÜRLER

Sülfür Kakadu

150 cm boylarında, taçları ve kuyruk-kanat altları sarı, bembeyaz papağanlar. Galerita, Eleonara, Citron ve Triton olmak üzere dört alt türü var. Bu türler arasındaki tek fark boyut, bir de Citron’ların taçları sarıdansa turuncu renk oluyor. (Her bir türün nereden geldiği ve boyutuyla alakalı bir ton bilgiyle sizi sıkmak istemiyorum, bu konuda bilgi almak isteyen olursa bana mail atabilir.)

İyi konuşan Kakadulardandır. Çokk, çokk sevecen ve oyunculardır, çok kolay numara öğrenirler. Bütün Kakadular gibi, zihinleri hep meşgul tutulmalıdır. Daha çok sabah ve akşam saatlerinde bağırdıkları bilinse de, bağırması pekiştirilmiş olanlar 3bütün gün de bağırabilirler. Sülfür Kakadular ihtiyaçlarının karşılandığı evlerde müthiş evcil hayvanlar olurlar. Tek bir kişiye bağlanırlar ve diğerlerine en fazla tolere ederler. Küçük çocuğu olan ailelere önerilmezler.

 

 

3


1Goffin Kakadu

Kakadu ailesinin minik palyaçolarıdır Goffinler. :)

Beyaz Kakadular arasında en küçükleri Goffin Kakadular. Ağırlık olarak erkekleri 300-350 gr, dişileri de 250-300 gr kadar geliyor ve 30-32 cm boyunda oluyorlar genellikle.  35-40 sene kadar yaşıyorlar. Goffinlerin kanatlarının ve kuyruklarının altı sarı tonlarında, gözleriyle gagaları arasında da pembe bir kısım oluyor.
Ne yazık ki, doğal ortamlarının yok oluşu ve kuş köle ticareti nedeniyle Endonezya'daki Tanimbar adalarında yaşayan bu çocukların nesli tükenme tehlikesi altında.

Goffinler çok neşeli, oyuncu, aktif papağanlar. Diğer Kakadulara göre küçük olmaları daha küçük bir kafese ihtiyaçları olduğu anlamına gelmiyor. Büyük, dövme-demir veya paslanmaz çelik bir kafes almalısınız. Yine de belirtelim, goffin kakadular "kafes kuşu olmamakla" ünlü. Mutlaka ama mutlaka tırmanabilecekleri, 2hoplayıp zıplayabilecekleri ve en önemlisi kemirebilecekleri, neredeyse bütün günlerini geçirebilecekleri geniş oyun alanları olmalı.

Küçük bir Kakadu olduğu için ses seviyesi diğerlerine göre biraz daha düşük ama bağırma alışkanlığı kazandıkları zaman çok rahatsız edici olabiliyorlar, özellikle de komşularınız için.

Konuşmalarıyla tanınmasalar da, çok iyi konuşanları da var. Çok hızlı öğrenirler ve numara eğitimi zihinlerini meşgul tutmak için harika bir yöntem. :) Ayrıca, bol bol foraging ve puzzle oyuncağı sağlamalısınız. Goffinler papağanlar dünyasının firarileri olarak bilinirler, bu zeki cadılar puzzleları çözmekte çok iyiler. O yüzden, güvenliksiz bir kafesi asla tercih etmeyin.

Son olarak, sizi bu küçük dansçıyla baş başa bırakıyorum. :)

 

Begüm

 

KONUR PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

SEVDA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

LORİ/LORİKEET
Alt Türler
Sorunlar

SULTAN PAPAĞANI
Sorunlar

ROSELLA PAPAĞANI
Alt Türler
Sorunlar

RİNGNECK PAPAĞANLARI
Alt Türler
Sorunlar

MUHABBET KUŞU
Sorunlar

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva| dersler | türler | okulun haylazları| iletişim