baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanınızın suyuna bir kaç damla elma sirkesi yada limon sıkarsanız, hem iç sistemini temiz tutarsınız, hem de kuşunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirirsiniz.

1.Sınıf - 1. Ders

VÜCUT DİLİ VE MİMİKLER - giriş

İnsan yüzü bir cümle kurarken dahi mimikten mimiğe geçiş yapar. Kayıda alınmış binlerce mimiğimiz var. Her bir mimik insanların ilişki kurmasını sağlıyor. Papağanlar da bizim gibi. İletişim için seslerinin yanısıra, tüylerini, gagalarını, hareketleri kısacası vücut dillerini kullanıyorlar.

mimikKuşun mimiği mi olurmuş, demeyin, var. Kuşlar mimik mi okurmuş demeyin, gayet iyi okurlar hem de insanlardan çook çook daha uzmandırlar bu konuda. Gözlerinizdeki küçücük bir oynama bile onlara çok şey anlatır. Kendi aralarındaki ilişkilerde göz bebeği büyüyüp küçülmesi bile bir şeylerin ifadesidir. Papağanların sizin yüzünüzdeki ifadeleri çözmesi için dikkat etmesine gerek yoktur; mimik okuma ve anlam çıkarma olayı onlarda otomatik olarak gerçekleşir. Papağanınız yüzünüzdeki ifadeden (siz farketmesiniz dahi) ne düşündüğünüzü, ne hissettiğinizi bir anda çıkarır. Öfkeli misiniz, sevinçli misiniz, hüzünlü müsünüz, kuşunuzdan ufacık da olsa korkuyor musunuz, kuşunuza bir sürpriz mi yapacaksınız? Ondan hiçbir şey gizleyemezsiniz! EĞER yüzünüzdeki ifadeleri kontrol etmezseniz.

Papağanlar ne düşünüp hissettiğinizi bilir dedim. Ama şimdi şöyle bir şey de diyeceğim: vahşi bir papağanın doğasından getirdiği bir kodlama sistemi vardır kafasında. Bu doğal kodları bizim hareketlerimize oturtmaya çalışıp bizi anlamaya çalışırlar. Ortak noktalarımız vardır; koktuğumuzda gözlerimizi iri iri açarız ve daha hızlı nefes alıp veririz. Onlar da öyle. Şefkatli olduğumuzda daha sakin davranırız daha hafif ve yumuşak bir tonda konuşuruz. Sevinçli olduğumuzda yüz kaslarımız daha uyanık ama rahattır vs. Onlar da aynı şekilde tüylerini, seslerini, gözlerini kullanarak bu duyguları "çok benzer" şekilde ifade eder.

Sıkıntılı bir gün geçirdiniz. Kafanızı dağıtmak için, hem de kuş evladınızla ilgilenmek için ona eğitim vermeye niyetlendiniz. Size olacakları söyleyeyim: Papağanınız anında sıkıntınızı görecek ve hissedecek, o da aynı şekilde canı sıkkın davranmaya başlayacak, sizinle inatlaşacak. Sonunda siz sinirlenirsiniz, o sinirlenir, eğitim fiyaskoyla sonuçlanır hem de artık ikiniz de kendinizi berbat hissediyorsunuz. :) Bunun önüne geçmenin iki yolu var; ya eğitimi daha keyifli olduğunuz başka bir zamanda yaparsınız, yada rol yaparsınız! T sopaya koydunuz papağanınızı. Sizi okumaya çalışıyor. Gözlerinizi heyecanla kocaman kocaman açın ve gülümseyin, evet içten hiç de öyle hissetmiyor olsanız da. Onunla tatlı bir ses tonuyla konuşun ve tüm ilginizi papağanınıza verin ve iş yerindeki finansal bilmem ne sorunlarını yada hasta ana babanızı unutun. Evet, artık karşınızda neşeli hatta sizi de neşelendirecek bir papağan var artık. Mimiklerinize ve ilginize eğitim boyunca dikkat ederseniz papağanınızın da buna uygun davrandığını göreceksiniz.

Papağanlar sizin ruh halinize hatta kalabalıksanız ev ahalisinin ruh haline göre davranırlar. Durgun bir gün geçiriyorsanız, papağanınız da durgun bir gün geçirir. Neşeli ve canlıysanız, o da neşeli ve canlıdır. Bunalımlıysanız o da bunalımlıdır, sinirliyseniz o da sinirli. Bu hoş bir şey gibi görünebilir ancak papağanların ruh sağlığı bizimkinden hassastır. Bir evde sürekli kavga, üzüntü, mutsuzluk, ağlama zırlama olayları varsa, o evin papağanı büyük ihtimalle tüy yoluyordur yada yolacaktır. Keyifsizdir, yemek konusunda daha kaprislidir, daha az oyun oynar, bütün gün olduğu yerde oturup durur vs. Yani mutsuz bir kuşun yaptığı her şeyi yapar. Daha önce on beş bin kere belirttiğim ve belirteceğim gibi, papağanlar çocuk gibidir ve çocuklar gibi ebeveynlerinin halet-i ruhiyyelerinden etkilenirler. Bu nedenle onların yanında kavga etmemeli, ağlamamalı ve bunalım müzikleri dinleyerek rakı içmemelisiniz :) Aksi taktirde "sorunlu bir çocuğunuz" olur. Onun yanında rol yapın. Zor mu gelir, kolay mı bilmiyorum ama "niye ben onun yanında istediğim gibi davranamıyorum, onu rahatlamak için aldım ben" demeyin. Birincisi o bir stres topu değil, çok duygusal, çok kolay strese girebilen bir canlı, ikincisi o kadar sinir stres harbi yaşıyorsanız köpek falan almalıydınız, papağan değil.

Her neyse, vücut dili meselesine geri dönelim. Papağanlar için en önemli kendini ifade yoludur vücut dili. Bu nedenle onu anlamak ne demek istediğini çözmek için, onun sizi gözlediği gibi siz de onu gözlemelisiniz. Unutmayın o "her davranışı ve hareketiyle" bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Her ses, her bakış, her yaramazlık, her tüy hareketi bir anlam ifade ediyor. Papağanlar karmaşık yaratıklardır. İleride konuşmayı öğrendiğinde sizinle konuşarak iletişim kurmak isteyebilir ama kendini gerçek anlamda ifade edebildiği en kuvvetli alan vücut dilidir. O sizin dilinizi öğrenebiliyorsa, siz de öğrenebilirsiniz, öğrenmelisiniz.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim