baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Deodorant, tütsü, kokulu mum gibi şeylerin papağanların ciğerlerine son derece zararlı olduğunu unutmayalım. Solunum yolu problemleri çok yavaş ilerleyen ve çok çok yavaş iyileşen öldürücü sorunlardır.

ÖPÜCÜK VE DOKUNMA

Kuşunuz elinize kolunuza geliyor, elinizden birşeyler alıp yiyor, belki size kafa sallıyor, ya da türlü şekillerde size selam veriyor ama hala çok büyük bir sorununuz var. O küçük ya da büyük tüy yumağını sıkıp mıncıklamak, öpmek ısırmak istiyorsunuz ama o buna izin vermiyor ya da siz cesaret edemiyorsunuz çünkü o gagasıyla bir ısırdı mı hazin bir son sizi bekliyor olacak. :)

Elbette bu böyle devam edemez. Tamam, papağan hakları ama onlar da bu kadar sevimli ve komik olmasalardı değil mi? Ancak herşeyin bir yolu yordamı var. Hayvanın üzerine atılıp ona dokunmanız ya da öpmeniz o gagası orada olduğu sürece çok mümkün değil. Hem tecavüz etmenizin de anlamı yok. Papağanınız kendisinin izin vermediği her tür dokunuşunuzu tecavüz olarak algılayacak çünkü. Öpmek en son iş. Bunu belirteyim. Öpmek için biraz daha beklemeniz gerekecek yani.

Çözmeniz gereken ilk şey dokunmak meselesi. Dokunuşunuza alışmamış bir kuşu öpmeniz “çok büyük bir risk.” Burada şu fotoğrafı yeniden koyasım geldi:

ısırık

DOKUNMAK

En basitten başlayın. Hem siz hemde kuşunuz yavaş yavaş alışsın dokunma işine. Hızlı başlamak ısırılmanıza neden olur.

Birinci aşama: Elinize küçük bir çöp alın. Mesela bir dondurma çubuğu. Bu çubukla papağanınızın gagasına, kafasına dokunun, tüylerini sevin.

İkinci aşama: Dondurma çubuğuyla sevilmeye alışınca, bir elinizle gagasını çubuk aracılığıyla oyalarken, “diğer elinizle” sırtına, kanadına hafifçe değin ve iki elinizi de çekip aferin deyin. Avuçlayın hayvanı demiyorum yalnız dikkat, sadece değin. Bu ekstra vurgunun nedeni bazı insanların dokunma eylemini mıncıklama eylemiyle karıştırıyor olması. Unutmayın ki papağanlar bilhassa "sırtlarına dokunulmasından" hiç hazzetmez. Bu nedenle onu alıştırmak için ufak dokunuşlarla işe başlamanız gerek. Bu olayı birkaç defa tekrarlayın. İzin veriyorsa ayağına, karnına da bu şekilde dokunmaya çalışın.

1Üçüncü aşama: İkinci aşama sonunda papağanınız dokunmanıza büyük çapta alışmış olacak. Bu yüzden çubuğa artık ihtiyacımız yok. Bir elinizi yumruk yapın ve yumruğun üstünü gagasına doğru uzatın (deriniz gerildiği için burayı ısırması çok zor olur). Diğer elinizle yine karnına, sırtına, başının üstüne, ayaklarına dokunmaya çalışın.

(rika mama yiyordu tam, suratındaki anlam veremeyen ifade ondan)

Dokunuşlarınıza alıştığını, yumruk yaptığınız elinizi ısırmadığını görürseniz üçüncü aşamanın bir üst basamağına atlayalım: Bir elinizin parmaklarını gerin ve ona uzatın. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi. Elinizi bu şekilde uzatırken, diğer elinizle yine ona dokunun.

2

Bunda da başarılı olduğunuzda (yani papağanınız sizi ısırmıyorsa ve siz ona dokunabiliyorsanız), elinizi şu şekilde uzatın:

3

Yine öteki elinizle papağanınıza dokunun. Bu eğitim aynı zamanda ısırmaması içinde bir eğitim olacak ona. Bu yüzden önemli. Kuş sizi ısıramadığını gördüğünde ve sizin dokunmanızın kötü bir şey olmadığını hissettiğinde, hem ısırma davranışı varsa bunu aşmış olacaksınız, hem de ona dokunmaya başlamış.

Bu aşamanın sonunda artık bir elinizi gagasına uzatırken diğer elinizle ona dokunabiliyor olmalısınız.

Dördüncü aşama: Papağanınıza elinizi yukarıdaki resimde görüldüğü biçimde uzatın. Parmak uçlarınızla, avcunuz yukarıya bakacak biçimde. Ancak ona dokunmayın. Gagasına yaklaştırın parmaklarınızı ama ona dokunan siz olmayın. Bırakın o size uzansın, o size dokunsun. Eğer dokunmayı reddedip kaçınıyorsa, parmağınızı yine gagasına doğru uzatın. "Dokun" diye bir komut da kullanabilirsiniz. Eninde sonunda gagasıyla parmağınıza temas edecektir. Temas ettiğinde elinizi çekin ve onu alkışlayın, aferin deyin. Bu eğitimi papağanınız size kendiliğinden uzanıp dokunana kadar sürdürün.

Beşinci aşama: Artık kuşunuz dokunuşlarınıza alışmış olmalı. Dokunulmanın kötü bir şey olmadığını düşünüyor olmalı. Artık onun kafasını kaşımaya, sağına soluna sıkılmadığı sürece dokunmaya izniniz var. Sıkıldığını gözlemlediğiniz anda dokunmaktan vazgeçmeniz gerektiğini sakın unutmayın.

Bu aşamaları atlattıktan sonra bir ileri düzeye geçebiliriz: Kanatlara dokunmak. Unutmayın, kanatlar papağanınız için çok önemli ve hassas bir organdır. Bu yüzden güven duymayan papağan kanatlarının ele alınmasından hiç hoşlanmaz.

Kanatlara dokunmak birkaç yönden önemli. Birincisi yaralanma durumlarında kanatlara rahatça dokunmak çok önemli. İkincisi hiç tavsiye etmiyor olsam da, bazı gerekli durumlarda kanat ayarı yapmak gerekirse, bu işi çoook kolay bir şekilde yapmanızı sağlar.

Bahsi geçmişken bu konuya da değinelim. Kanat ayarı hangi durumlarda gereklidir?

- Papağanınızın vücudunda bir kırık varsa, uçarak kendisini daha çok zedelememesi için.

- Papağanınızda kalıcı bir sakatlık varsa, körlük, ayakların olmaması gibi.

- Papağanınız ağır bir yaralanma geçirdiyse ve haline rağmen uçmaya çalışıyorsa.

- Papağanınız uçup kaçma riski çok yüksek bir yerde kalmak zorundaysa.

- Sinirleri ya da kaslarıyla ilgili uzun süreli ya da kalıcı bir rahatsızlığı varsa. Bu durumda kuş çok dengesiz olacaktır ve uçarken bir yere çarpma, konarken düşme riski çok yüksektir ve devamlı olan bir olaydır.

- Papağanınızda ev sakinlerine uçarak saldırıya geçme alışkanlığı (bu bir davranış bozukluğudur ve tedavi edilmesi gerekir) varsa. (misafirlere saldırıyorsa kanatları ayarlanmaz çünkü onlar misafir. Sürekli bir durum yok. Kuşu kafese kapatırsınız olur biter.)

- Papağanda aşırı agresiflik, dominant davranışlar, söz dinlemeyi kesinlikle reddetme durumu varsa. Unutmadan, bu davranışları, ele alışık olmasına rağmen gösteriyorsa ancak kanat ayarı uygulanabilir. Vahşi kuşlarda bu davranış doğaldır, eğitimle aşılır.

Bu sebepler dışında kanat ayarı yapılmasını tavsiye etmiyorum. “Kolay alıştırmak için kanat ayarı yapmak” anlamsız bir gerekçe. Çocuğunuz sağda solda koşuşturuyorsa ve laf dinlemiyorsa ne yaparsınız? Kol kemiklerini yerinden çıkarıp bunları kullanamamasını mı sağlarsınız? Yoksa adam gibi eğitim mi vermeye çalışırsınız? Vahşi kuşunuzun uçmasından korkmayın. O bir “kuş”. Eve bir “kuş” alıyorsunuz. Bunu vurguluyorum çünkü insanlar genelde uçamayan hayvanlarla haşır neşir olmayı biliyor, kuşları da o bağlamda değerlendiriyor. Kedi köpek balık gibi. Onun özelliklerini körelterek değil, onun şartlarına ayak uydurarak kuş beslemek gerekir. Vahşi kuşu eğitirken önlem alın yeterli. Bırakın uçsun, biraz kaçma kovalamaca oynayın ama hayvanın doğasını bozmayın.Yok uçmasını istemiyorum diyorsanız, kuş yerine iguana besleyin, bakın o asla uçmaz. :)

Şimdi eğitime geçelim:

- Birinci aşama: ayağına, gagasına, göbeğine dokunun. Sonra kanatlarına. Sadece dokunun ve elinizi çekin.

- İkinci aşama: kanatlarına dokunun, kafasını kaşıyın, bu sırada parmaklarınızla hafifçe kanat altını sevmeye başlayın. İzin verirse biraz sevin ve bırakın. Her iki kanat altını da sevirdiğinde eğitime son verin.

- Üçüncü aşama: kafasını kaşıyın, kanat altını sevin, ve elinizi kanat altındayken hafifçe kaldırarak kanatlarını aralamasını, açmasını sağlayın. Biraz açıyorsa, aferin deyip eğitime son verin.

- Dördüncü aşama: aynı şeyleri tekrarlayın ama bu defa kanadını hafifçe tutun, biraz açmasını sağlayın ve bırakın. Her ikisine de izin veriyorsa, eğitime son verin.

- Beşinci aşama: aynı şeyleri yapın, sonunda kanadını yine tutun, bu defa biraz daha geniş açmasını sağlayın. Eğitim her iki kanadını tutmanıza ve ikisini birden tutup açmanıza izin verdiğinde sona erecek. Elbette arada bu olayı tekrarlamanız gerek ki, öğrendiklerini unutmasın.

Bu videoda Arya kanada dokunma eğitimi alıyor. Ancak Arya'nın özel bir durumu var tabii. Uzun kanat tüylerinin hiçbiri yok. Tamamen yoluk vaziyette. (ama bakın göğüs, bacak ve sırt tüyleri büyük çapta çıkmış vaziyette :)) Bu yüzden bu videoda da, daha sonra ona vereceğim eğitimlerde de kanatlarını tamamen açmaya çalışmayacağım. Tavuk kanadı gibi çünkü kanatları ve doğal olarak çok hassas. Arya da bu nedenle kanatlarına dokunulmasından çok korkuyor. Ne zaman kanat tüyleri tamamen çıkar, ancak o zaman bu eğitimi tamamlayabilirim.

 

Bu da Rika. İşi biliyor zaten ama, varmanız gereken aşamayı görün diye koyuyorum.

 

ÖPÜCÜK

Eğer papağanınız artık rahatça kendisine dokunduruyorsa, kanatlarını sevmenize, sırtına dokunmanıza izin veriyorsa, kuşunuzu öpmeye hazırlanabilirsiniz. Bütün bu aşamaları geçtikten sonra ancak öpme olayına girin derim, sonuçta risk riskir. Yukarıdaki resmi tekrar koymayayım buraya. Elbette bazı papağanlar daha hızlı ilerleyebilir. Ancak sıra her zaman aynı olmalıdır. Önce dokunmaya alıştırma, ısırmama eğitimi, en son öpücük. Bazı papağanlar iki ayda bu hale gelir, bazısı iki günde. Süre önemli değil, önemli olan eğitimin aşamaları.

Öpücük eğitiminde en son öpeceğiniz yer "gaga"dır. İster küçük papağanınız olsun, ister büyük. Küçük papağanlarda bir yada iki parmağınızı paravan olarak kullanacaksınız, büyük papağanlarda ise elinizi. eğitimin aşamalrı aşağıdaki videoda anlatılıyor. Ben yine de kısaca geçeyim.

Önce omuzlar, sırt, karın, eliniz yüzünüzle gaga arasında duracak şekilde öpülecek. Her öptüğünüzde "öpücük" gibi birşey deyip ne yaptığınızı papağanınıza öğretmeniz işe yarar bir şey olur. Papağanınız bu şekilde öpülmeye alıştığında, başını elinizle hafifçe aşağıya alarak başın üstünden öpün. Buna da izin veriyorsa, işaret parmağınızı gagasına verin, baş parmağınızla üst gagayı kontrol altında tutun ve gaganın üstünden öpün. Her öpücük sonrası aferin demeyi, gülümsemeyi ve sevinmeyi unutmayın. Buna alışınca parmağınızın kontrolünü yavaş yavaş azaltarak gagayı öpebilirsiniz. Eğer öpülmeye alıştıysa, zamanla parmağınızı aradan çıkarın ve onu gagasından kocaman öpün :)

 

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim