baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanlar oyun bahçelerine de, aynı kafesleri gibi zamanla ısınır. İlk zamanlar her oyuncağa dokunmaması normaldir. Oyun bahçesinde ötmeye, kanat çırpmaya, taklalar atmaya, koydunuz herşeye merakla yaklaşıp gaga atmaya başladığında, oyun bahçesini tamamen benimseyip orada rahat ettiğine emin olabilirsiniz.

OYUN BAHÇESİ

5Bu konuya daha önce şu makalede --> KAFES VE OYUN ALANI değinmiştik ama önemini biraz daha vurgulamak gerektiği için, bu konuda ayrıca, daha ayrıntılı bir makale yazma gereği duydum.

Oyun Bahçesi papağanlarınız için, "türü ne olursa olsun" (muhabbet kuşu, sevda papağanı, afrika gri, kakadu, senegal, bütün papağanlar için) "OLMAZSA OLMAZ" ihtiyaçlardan biridir.

Neden?

- Çünkü papağanınız zekidir! Çabuk sıkılır, kafes içinde ve kafes üstünde takılmak ona yeterli gelmez! Oyun bahçesi siz evde yokken dahi güvenle takılabileceği, eğlenceli bir alandır. Karıştırıp keşfedeceği bir çok oyuncakla özgür bırakılmış olduğu için sıkılma ihtimali azalır.

- Çünkü Papağanlar “SÜREKLİ KAFESTE YAŞAYAMAZ”. Kafes onlar için daha çok yuva işlevi görmelidir ama bütün günlerini orada geçirmeleri sağlıklı değildir. Ancak onlar için dışarı çıkmak, oyalanabileceği hiçbir şey yoksa, aynı şekilde bunaltıcıdır. Oyun bahçesinde rahatça tepe taklak döner, sallanır, kanat çırpar, oyuncaklarını parçalar ve kimse ona “vay neden bunu kemirdin” demez! Bu yüzden istediği gibi, oynar!

- Çünkü papağanınız her zaman vahşi bir hayvandır (yani sizin şartlarınıza ayak uydurmak yerine, kendi şartlarında diretir). Eviniz onun için "orman"dır. Ormanındaki ağaçlar, diğer hayvanlar, sarmaşıklar onun için neyse, koltuklarınız, kapılarınız, süs eşyalarınız, sehpalarınız, avizeleriniz, perdeleriniz de odur. OYUNCAK! Evinizdeki eşyaları kurtarmak istiyorsanız ona "burası senin alanın" diyebileceğiniz bir oyun bahçesi oluşturmalısınız.

- Çünkü papağanlar hareketli kuşlardır! Eğer bütün gün hareketsiz sabit bir yerde oturuyorsa, papağanınız "sıkılıyor" demektir. (şekerleme zamanları hariç) Oyun bahçesi, onların hareketli doğalarını ortaya çıkaracaktır! Onları oyun oynamaya teşvik edecek, neşelerini arttıracaktır. Fiziksel hareketleri arttıkça daha sağlıklı ve mutlu olacaklardır. Bilhassa sabah ve akşamları, yani papağanların en aktif olduğu zamanlarda oyun bahçesi papağanınızın ihtiyaç duyduğu eğlenceyi ona sağlayacaktır.

- Çünkü oyun bahçesi sayesinde kuşunuza ihtiyacı olan bir çok imkanı sağlayabilirsiniz ona bazı şeyleri daha kolay öğretebilirsiniz. Yiyeceklerini oyun bahçesindeki oyuncakların içine gizleyerek ona foraging (doğal) beslenme alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Meyve sebze alışkanlığı kazandırmak için meyve ve sebzeleri oyun bahçesine oyuncak gibi asabilirsiniz. Siz evde yokken onu oyun bahçesine bırakıp gidebilir, böylece yokluğunuzda onu kafese hapis tutmamış olursunuz ve bütün gün tek başına canının sıkılmasının önüne geçmiş, hemde siz yokken bütün evi talan etme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.:) Ayrıca kuşunuzu spreyle su fısfıslanmaya oyun bahçesinde çok daha kolay alıştırabilirsiniz; oyun bahçesi sayesinde banyo yapmak onun gözünde çok daha eğlenceli olacaktır.

- Çünkü papağanınız seveceği türde bir oyun bahçesiyle çok daha mutlu ve sağlıklı bir kuş olacak!

Bütün bu sayılanlar nedeniyle, oyun bahçesi papağanınızın daha az stresli olmasını sağlar, akıl ve ruh sağlığını korur. Çevreye olan ilgisini arttırır, zeka gelişimine fayda sağlar, onu tüy yolma, fobi gibi bir çok psikolojik rahatsızlıktan korur. Psikolojik sorunları olan kuşların iyileşme sürecine çok olumlu bir katkı sağlar. Ve onu mutlu eder!

Oyun bahçesi papağanınız için önemli bir ihtiyaçtır! Bir lüks değildir! Bilhassa büyük kuşlar için bir zorunluluktur. Eğer kuşunuza bir oyun bahçesi veremeyecekseniz, bilhassa “orta ve büyük boy papağanları evlat edinmemelisiniz!”  Bir çok insanın papağanlarıyla yaşadığı sıkıntıların temel nedeni kuşlarına bir oyun bahçesi vermemeleridir. Tüy yolma, fobik tepkiler, sıkıntı, agresiflik, evdeki eşyalara zarar verme, saldırganlık, uyuşukluk, ötmeyi istememe, aşırı ötme, eve adapte olamama, kafesten dışarı çıkmaya korkma, yeniliklere açık olmama, yalnız kalamama, tek başına oyun oynamama  vb. Daha bir çok sorun oyun bahçesi eksikliği nedeniyle görülmektedir. Ve bu sorunları ortadan kaldırmanın ilk aşaması da ona gerçekten beğeneceği bir oyun bahçesi vermektir.

Peki oyun bahçesi inşaa ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Oyun bahçesinde kullanılan malzemeler kuşunuzun sağlığına zararlı olmayacak ağaçlardan, materyallerden oluşmalıdır. Oyun bahçesini oluşturan materyaller, boyalı, cilalı olmamalı, sivri, delici teller bulunmamalıdir. Yani kuşunuzu bahçesine bırakıp, evden çıkıp gidebileceğiniz kadar güvenli bir yer oluşturmalısınız.

 • Oyun bahçesinin şekli biçimi tasarımı, “kuşunuzun ihtiyaçlarına göre” düşünülmelidir. Yani oyun bahçesini sizin hoşunuza gidecek biçimde değil, “onun hoşuna gidecek biçimde” inşaa etmelisiniz. Aksi taktirde boş21una uğraşmış olursunuz.

 • Oyun bahçesi rengarenk, biraz karmaşık ve bol oyuncaklı olmalıdır. Oyun bahçesinde mutlaka sallanabileceği halatlar, kemirebileceği tahtalar, parçalayabileceği karton, tuvalet kağıdı vs. gibi şeyler olmalıdır. İskelet malzemesi olarak papağanlara zararlı olmayan ağaç dalları, tahtalar, raflar, ve pvc borular kullanabilirsiniz. Papağanlar rengarenk şeyleri çok sever. 0-4 yaş arası çocuklar için üretilen, papağanlara da uygun olabilecek bir çok oyuncak var. Bunlardan alıp oyun bahçesine koyabilirsiniz. Papağanlar bazen peluş yada bez oyuncakları da çok sever. Yani 2 yaşındaki yeğeninize bez bebek alırken, bir tane de papağanınıza alabilir, bunu oyun bahçesine asabilirsiniz. :) Bazen anahtarlıklardan da çok güzel oyuncaklar çıkabiliyor. Tek dikkat etmeniz gereken, seçtiğiniz oyuncakların papağanınıza zarar verecek metaller ve boyalar içermemesi. (unutmayın, içeriğinde çinko olan bütün metaller, galvaniz, pirinç vs. papağanları ağır ağır zehirler. Sadece demir ve çelik güvenlidir)

 • Oyun bahçesi ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Ama asgari küçüklük, papağanınızın boyutuna bağlıdır. Yani ne kadar büyük bir papağanınız varsa, ve ne kadar çok kuşunuz varsa, o kadar büyük bir oyun bahçesi inşaa etmeniz gerekir.

 • Oyun bahçesinde kuşunuz için acıktığında yiyebileceği şeyler, susadığında içebileceği bir su bulunması gerekir, yada kafesi yakınında olmalıdır.

 • Oyun bahçesi sizin yada ailenizin en çok bulunduğu yerde olmalıdır. Bunun dışında diğer odalar için de ufak tefek oyun ortamları hazırlarsanız, diğer odalarda birlikte takıldığınızda da papağanınızın ortalığı dağıtmasından, eşyalarınızı kemirmesinden yada mutfak masasını talan etmesinden çekinmezsiniz.

 • Oyun bahçesine konan oyuncaklar, afrika gri ve eclectus papağanlarında “haftada bir”, diğer papağan türlerinde “15 günde bir” değişmelidir. Oyuncaklar kuşunuzun kafesine ve oyun bahçesine değişimli olarak konmalıdır. Böylece oyun bahçesinin sağlayacağı yararlı imkanlardan tam kapasitede faydalanmış olursunuz.

 • Oyun bahçesinde bir sürü oyuncak olmalıdır. Bazıları oyun bahçesi yapıp iki tane oyuncak asıyor ve işte oyun bahçesi yaptım diye düşünüyor. Hayır, oyun bahçesi oyuncakla "doldurulmalıdır". Papağanlar karışıklıkları, kalabalığı sever. Oradan halat geçsin, buradan kartonlar fışkırsın vs. Sizin eviniz ferah ve az eşyalı olabilir ama bu, papağanınızın da bundan hoşlanacağı anlamına gelmez. Papağanlar karmaşayı sever! Bu yüzden "bol oyuncak" derken iki tane oyuncak asın demek istemiyorum. Gerçekten bol oyuncak koyun demek istiyorum.

 • Oyun bahçesinin dizaynını çok sık olmamak kaydıyla arada bir (bir kaç ayda bir) değiştirmelisiniz. Bütünüyle değiştirmek değil elbette burada bahsedilen, ufak tefek bazı şeyleri, örneğin yeni bir dal ekleme, bir dalı çıkarıp başka bir tane koyma , oyun bahçesinin yönünü değiştirme gibi.

 • Oyun bahçesi mümkün mertebe evinizin aydınlık, güneş alan bir yerine konmaya çalışılmalı. Güneş ışığı+oyun bahçesi kuşlar için muhteşem bir rahatlık ve huzur demektir.

 • Oyun bahçesinin çevresine çeşitli ev bitkileri yerleştirebilirsiniz, kuşunuza da çok olumlu bir etkisi olur. Ancak bu bitkiler kesinlikle papağanınıza “zehirli olmayan” bitkilerden seçilmeli. Şu linke bir uğrayın bunun için: 
  ZARARSIZ AĞAÇLAR/BİTKİLER

7Eğer kafanızda şu sorular ve sıkıntılar oluşmuşsa, cevapları şunlar:

 • Oyun bahçesi gerçekten gerekli mi?

  Onlarca kez dediğim gibi, evet. Bunca senedir böyle birşeyi hiç duymamış olabilirsiniz, bunca zamandır kuş besleyip bir oyun bahçesi inşaa etmemiş olabilirsiniz. Hatta rahmetli olmuş eski kuşunuz bir oyun bahçesi olmadan yaşlanana kadar yaşamış olabilir. Ama şimdi “papağanlar için oyun bahçesinin bir ihtiyaç olduğunu” öğrendiniz. Türkiye’de bu hayvanlar hakkında ne biliniyor ki böyle bir şeyi duymuş olasınız şimdiye kadar. Düşünsenize papağanların daha çok meyve sebze yemesi gereken, ay çekirdeği ve fıstıktan uzak durması gereken kuşlar olduğunu kaç kişi biliyor? Ayrıca rahmetli kuşunuz emin olun ki bir oyun bahçesi olsaydı “çok daha mutlu bir kuş” olacaktı ve sehpanızın üstünde hatıra olarak bıraktığı ısırık belki de hiç olmayacaktı. :)
 • Eski köye yeni adet değil mi bu?

  Değil, habersiz köye eski bir adet işin aslı. :) Oyun bahçesinin papağanlar için olmazsa olmaz bir ihtiyaç olduğu bütün dünyada bilinen bir şey. Başka bir kaynak mı istiyorsunuz? Tek yapmanız gereken google’a “parrot playing area” yazmak ve çıkan yazıları okumak.
 • Ama benim evimin düzeni bir oyun bahçesine uygun değil.

  Değiştirin efendim o zaman evinizin düzenini. Evinizdeki eşyalarınız bulundukları yerlere çivili mi? Madem evinize bir yağmur ormanı kuşu aldınız, sorumluluğu sizde. Kim zorladı sizi araştırmadan etmedin “ay çok şeker renklere bak!” diyerekten papağan gibi zor bir hayvanı eve alın diye?
  Biraz değişiklik herkese iyi gelir. Klasik oturma odası yada salon modelinden sıkılmadınız mı artık? Şurada ikili koltuk, burada camlı dolap, orada anlamsız bir aynalı bilmemne.. Kaldırın aynalı bilmemneyi, yerine şöyle rengarenk bir oyun bahçesi yerleştirin, kuşunuz orada güzel güzel ötüp çeşitli maymunluklar yaparken, geçin karşısına ailece izleyin. Salona her oturduğunuzda aynada kendinizi izlemekten daha anlamlı ve sağlıklı olacağı bir gerçek. :D
 • Ama oyun bahçesi ortalığa daha fazla tüy saçılmasına neden olmaz mı?

  Kafesinde bulunduğundan daha fazla olmayacak inanın. Ayrıca her konduğu yere dışkılaması sorunundan da büyük çapta kurtulacaksınız. Çünkü papağanınız her uçtuğunda eninde sonunda dönüp dolaşıp yine oyun bahçesine konacak (orası onun alanı ve sevdiği, eğlendiği bir yer unutmayın) Oyun bahçesinin bir altlığı olmalı. Yada altına bir plaka falan koymalısınız. Böylece bütün döküntü buraya düşer, günlük olarak da bu altlığı değiştirir yada elektrik süpürgesiyle alırsanız, eviniz gayet temiz kalır.
  Ama papağanlar “dağınık kuşlardır” ve onları daha tertipli yapmanın “hiçbir yolu yoktur.” Değiştirilemeyecek davranışlar makalesini tekrar okuyun. Yani evde küçük büyük herhangi bir tür papağanınız varsa evinizde tüyler gezinecek, olmadık yerlerden kuş iç çamaşırları çıkacak, bir takım ufak kabuklar ve oyuncak parçaları evde özgürlüğünü ilan etmiş çılgınlar gibi gezinecek demektir. :) Bundan kaçamazsınız. Yani manyak gibi yarım saatte bir temizlik yapmadığınız sürece, kaçamazsınız. :D

  Eğer dağınıklığa çözüm olarak kuşunuzu kafese hapis tutmayı seçtiyseniz (bilhassa zavallı muhabbet kuşları ve diğer küçük kuşların en büyük derdi budur), şunu bilmeniz gerekir ki; kuşunuza eziyet ediyorsunuz. O kuşu bir an önce ona daha iyi bakabilecek birine evlat edindirin, yerine balık alın. Papağanlar, muhabbet kuşları da dahil, sürekli kafeste yaşayamaz, yaşamamalıdır. Günde en az altı saat dışarıda vakit geçirmelidirler.

  Eğer kontrol annenizde falansa ve anneniz habire evde “ay yere tüy düştü iki saat önce sildim ben burayı” diye cıngar çıkarıyorsa, annenizin beynini birazcık yıkayıverin. Kadını internetle tanıştırın, eve o kadar titizlenmekten vazgeçer internette birşeylere bakacağım diye. :) Söyleyim size bilhassa ev hanımı annelerin  “aman yere tüy düştü” diye o kadar titizlenmelerinin en baş nedeni uğraşacak başka şeylerinin olmamasından. Annenize bir tuval ve akrilik boya hediye edin, resim yapsın, bıraksın hayatını evin temizliği çevresinde döndürmeyi. Ayrıca biraz insaflı ve sorumluluk sahibi olun da kuşunuzun temizliğini döküntüsünü kendiniz temizleyin bir zahmet. Bilhassa eşinin, annesinin fikrini sormadan etmeden eve papağan alıp bütün temizlik işini evdeki kadınlara yıkan erkeklere 01diyorum.

 • Oyun bahçesi kaça mal olur? Pahalı bir şey mi?

  Kesinlikle hayır! Tabii gider hazır satılan, hiçbir işe yaramayacak yerli ürünlerden almaya kalkarsanız tuzlu olur fiyatı. (her ne kadar muhabbet kuşları için uygun oyun bahçeleri de var galiba piyasa da) Ama kendiniz tasarlarsanız, hele ki biraz bu işlere eliniz yatkınsa ve kendiniz inşaa ederseniz, doğru dürüst masrafı yok. Benim veletlerimin oyun bahçesini kendim yaptım. Yanda ve aşağıda gördüğünüz fotoğraflar Arya'yla 001Rika'nın oyun bahçesi. (üstüne tıklarsanız daha büyük hallerini görebilirsiniz.) Daha öncesinde başka bir oyun bahçeleri vardı, bu sene değiştirdim bunu yaptım. Genelde bir kaç senede bir değiştiriyorum. Elbette bahçedeki oyuncaklar haftada bir ya da on günde bir yenileniyor, değişiyor vs. Ayrıca pencere önündeki salıncağın temel malzemeleri "köpek diş ipleri". Her ne kadar 2 haftada bir salıncağı yukarıda tutan diş ipini değiştirmek zorunda kalıyorum çünkü çılgınlar gibi kopartıyorlar. İşin komik yanı, bindikleri dalı kesiyorlar resmen. Rika'yla Arya'nın ikisi birden salıncaklarına hâlâ tutunur vaziyette salıncakla birlikte yere düştüklerini bile biliyorum :D Len kuşsun, uçsana, niye düşüyorsun salıncağa tutunarak? Papağan milleti işte. :D 2 0001haftada bir bu krizi yaşıyoruz ama yine de o salıncak favorileri. Sizin için de kolay ve güzel bir örnek olabilir.

  Pvc  su borularından inşaa ettiğimin toplam maliyeti belki 60 lira tutmuştur. Geri kalan o dev ağaç dalı (ki fotoğrafta gördüğünüzün iki katıydı, yarısını yediler) budanmış bir dut ağacından ve bedava. Yani şu aşağıda gördüğünüz oyun bahçesinin maliyeti herhalde, içindeki oyuncaklar hariç, taş çatlasa 60-70 liradır.

  Eli birşeyler kesip biçmeye, birleştirmeye yatkın olmayanlar, kuşlarına uygun bir oyun bahçesi iskeleti çizip tasarlayıp bir marangoza yaptırabilirler. Oda çok bir para tutmaz. Ne tutacak zaten, alt tarafı yedi sekiz dal birleştirecek, üç tane ufak merdiven yapacak. İskeleti inşaa ettirdikten sonra sallandırın halatları, asın oyuncakları, dizin kozalakları..:) Elbette Arya'yla Rika'nın oyun bahçesine bakıp gözünüzü korkutmayın. Benim kadar abartmak, salonunuzun yarısını kaplayacak kadar büyük bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Bana bakmayın siz, orta yolu bulmayı beceremem. :D Ama yurtdışında bazen ufak bir odayı ayırıp bütün odayı oyun bahçesi haline çeviren insanlar var. Bu da güzel bir çözüm. Çocuk odası gibi bir kuş odası ayarlamak. Bilhassa evde olunmadığı zamanlarda kuşu kendi odasına, oyun bahçesine bırakıp gönül rahatlıyla işine gücüne gitmek mümkün.

 • Oyun bahçesini nasıl inşaa edeceğim?

  Örneklere bakacaksınız ve yaratıcılığınızı
  konuşturacaksınız. Herşeyi ben size söyleyemem ya.
  Aşağıya bir ton örnek koyacağım, hepsini teker teker  inceleyin, insanlar neler yapmış bir bakın. Aşağıya koyduğum fotoğraflardaki bir çok oyun bahçesi insanların kendilerinin papağanları için ürettiği şeyler. İdeal olan da bu zaten. Kuşunuzu en iyi siz tanıyorsunuz. Papağanınız salıncaklara bayılıyor mu? Konsept salıncaklar üzerine kurulsun. Papağanınız eline oyuncak alıp oynamayı daha mı çok seviyor? O zaman oyun bahçesinin orta yerine bir kat düz alan yerleştirin ve üstüne bir sürü oyuncak serpiştirin. Papağanınız merdivenlere mi bayılıyor, oyun bahçesini merdivenli birşey yapın. Yada papağanınız perdelerde sallanmayı mı seviyor? Oyun bahçesine tutunabileceği halatlar, sağlamca tutturulmuş perde kumaşları asın. Papağanınız oyuklarda gizlenmeye bayılıyor mu? Oyun bahçesine bezlerden ufak bir çadır yapın. Yani papağanınızın ihtiyaçlarını, nelerle oynamaktan hoşlandığını gözlemleyin ve ona olabildiğince caf caflı, orasına burasına girip çıkabileceği karmakarışık ve eğlenceli bir oyun bahçesi tasarlayın!

1

2

3

4

 

6

 

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

20

 

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Nehir

© 2011-2016 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim