baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Kuşunuz ele alışkın ve eğitimliyse, evde olduğunuz zamanlarda, kafesin kapağını bütün gün açık bırakın. Kafesine ne zaman gireceğine çıkacağına kendisi karar versin. Bu seçim onun elinde olursa psikolojisine çok olumlu etki eder ve kafesini daha çok sever, bağlanır. Ancak uyuma uyanma vakitleri sizin kontrolünüzde olmalıdır. Bu sayede sürü liderliğinizi korursunuz.

1. SINIF - 5. DERS

OYUNCAKLAR

Oyuncak papağanlarımız için neden gereklidir? Daha önemlisi, papağanlarımıza nasıl oyuncaklar gereklidir? Petshoplara gidip bakarsanız, (oldukça pahalı) çeşit çeşit ağaçtan zincirden yapılma oyuncak görebilirsiniz. Bu oyuncakların çoğunluğu papağanınızın kemirme ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Ama, papağanınızın ihtiyaç duyduğu oyuncaklar sadece “kemirmeye” yönelik midir?

1Papağanlar doğal hayatlarında yiyecek-su bulma, sürüyle olan ilişkiler, düşmanlardan sakınma vs. gibi aktivitelerle meşgul olurlar. Tüm bu aktiviteler zekalarını, hafızalarını, gagalarını, bedensel yeteneklerini kullanmayı gerektirir. Yiyecek bulmak için, düşmanlardan sakınmak için aklını kullanmalıdır, yiyecek barındıran ağaçların, suların, avcının yerini hatırlamak için kuvvetli bir hafızaya ihtiyacı vardır, kendini savunmak ve kabukları kırıp yiyeceğe ulaşmak için gagaya ihtiyacı vardır, sık dallı ağaçlarda ilerleyebilmek için kuvvetli pençeleriyle tutunup sarkmaya, taklalar atmaya ihtiyacı vardır ve yine avcılardan kaçmak, yiyecek için ağaçtan ağaca mesafe gidebilmek için uçmaya ihtiyacı vardır. Yiyecek-su bulma, düşmanlardan sakınma gibi durumlarla karşılaşmasa bile, zeka-hafıza-gaga-beden dörtlemesini kullanmak onlarda içgüdüsel olarak varlığını sürdürecektir.. Papağanların ne kadar evcil olursa olsun “vahşi” kalacaklarını söylerken, işte bu içgüdüsel ihtiyaçlarının karşılanmasının gerekeceğini ve bunun değiştirilemeyeceğini kastediyorum. Hapis hayatı yaşarken, papağanlar hala zeka-hafıza-gaga ve bedenlerini kullanma ihtiyacı içinde olacaktır. Ancak yemek ve su hazır gelmektedir, ortalıkta avcı yoktur ve sürüsü yerine arada kendisini evde yanlız bırakan bir insan/insanlar vardır. Bu durumda papağanımız zeka-hafıza-gaga-bedensel yeteneklerini kullanma içgüdülerini nasıl, nerede karşılayacak?
İşte bu nedenle, “papağanımızın ihtiyacı olduğu için” ona zekasını, gagasını, bedensel yeteneklerini kullanabileceği bir oyun alanı, bol oyuncak vermeliyiz ve yine onun ihtiyacı olduğu için zekasını-hafızasını kullanabileceği numaralar öğretmeli ona konuşmayı, şarkı söylemeyi öğretmeliyiz ve kanatlarını kullanabilmesi için ona uçabileceği bir alan sağlamalıyız. Yani oyuncağın bir ihtiyaç olmasının nedeni “gaga törpülemek” değildir, bu yanlış bilgiyi silelim belleklerden. Oyuncak ihtiyacının nedeni, ona doğal ortamındaki gibi zekasını-hafızasını-gagasını-bedensel yeteneklerini kullanmasını sağlamak, böylece onu psikolojik ve fiziksel bir çok rahatsızlıktan korumaktır.3

Papağanımız ne tür oyuncaklara ihtiyaç duyar? Elbette ilki, kemirebileceği şeylerdir. Papağanların “ısırmaya” ihtiyacı vardır. Bu, onlar için bir gaga törpüleme imkanı sağladığı gibi, streslerini, can sıkıntılarını azaltıcı bir role de sahiptir. İkinci tür oyuncak zekasını kullanabileceği türde puzzle türü oyuncaklardır. Kilitli nesneler, içinde ne olduğu merak uyandıran toplar, çekmeceler vs. Üçüncü tür yemek arama/bulmaya yönelik foraging oyuncaklardır. Dördüncü tür oyuncak onların bedenlerini, pençelerini kullanabileceği türde, jimlastik oyuncaklarıdır: sarkıtlar, halatlar, salıncaklar vs. Beşinci tür oyuncaklar ayaklarıyla tutup oynayabileceği türden küçük oyuncaklardır (foot toys). Sözün kısası, papağanınızın “çok” çeşitli ve farklı şekilde oynanabilecek türde oyuncağa ihtiyacı vardır. Bu oyuncakların hepsini piyasada bulamayız, zaten bulmamıza da gerek yok. Biraz yaratıcılığınızı kullanarak papağan evladınızın ihtiyaç duyduğu oyuncakları kendiniz imal edebilirsiniz.

Oyuncak yapımında ne tür malzemeler kullanılabilir? Öncelikle papağanlara zararlı hiçbir ağaç kullanılamaz, boyalı şeyler, boğaza kaçabilecek küçüklükte toplar, cilalı eşyalar, cam, tozlu-kirli şeyler, elektronik cihazlar, çelik ve demir dışındaki “her tür metal” kullanılamaz. Aliminyum, nikel, çinko, krom, galvaniz, krom, bakır gibi metaller oyuncak yapımında kullanılmaz. Kuş bunalrı kemirirken midesinde zehir birikmeye başlar. Ve kuş bu birikim arttıkça, hastalanır, sonunda hayatını kaybeder. Petshoplardan aldığınız oyuncakalrın metal parçalarına güvenmeyin. Bu parçaların çoğunluğu nikel kaplı olabiliyor. Aşağıda oyuncak imalatı yapabileceğiniz malzemelerin listesi var:

-Boyasız jüt ipi ve halatı
-Doğal keten ip
-Pamuk halat
-Mürekkep balığı kemiği
-Toksin olmayan ve çok sert olmayan ağaç dalları
-Kaplaması-boyası olmayan düğme, halka, iri boncuk, bebekler için olan emzik süsleri
-Plastik trafik zincirleri
-Kabak lifi
-Çam kozalağı (toplanan çam kozalakları 5-10 dak. boyunca kaynatılır, gazete üstüne serilerek kurumaya bırakılır. Tamamen kuruyunca papağana oyuncak olarak verilir.)
-Plastik fermuar
-Midye kabuğu
-Doğal boncuk olarak kullanılabilen halka makarnalar ve iple sarıp oyuncak haline getirmek için çubuk makarnalar.
-Dikiş nakış işleri için kullanılan halkalar.
-Dondurma sopası
-Çelik tel
-Köpekler için satılan diş halatı/ipi
-Boyasız, kalın deri ipler
-Yapıştırıcıyla birleştirilmemiş kalın karton rulolar
-Çocuk bilezikleri, plastik yüzükler
-Kartonlar
-Çelik zincirler, halkalar
-Toksin olmayan ağaç kabukları (palmiye ağacı kabuğu gibi)
-Meyveler, sebzeler

Oyuncak çeşitlerini ve neler üretebileceğinizi daha ayrıntılı görelim:

2Kemirme oyuncakları:

Zararsız ağaçlardan olmak kaydıyla her türlü tahta parçasını kemirme oyuncağı olarak kullanabilirsiniz. Ağaç parçalarını çeşitli şekillerde kesin, delin, içlerinden halat geçirin, renklendirin, boncuklar geçirin, düğmeler bağlayın ve kuşunuza en az on çeşit oyuncak üretin. Unutmayın, bilhassa afrika griler ve eclectus papağanları daha zeki olduğu için her hafta "farklı" oyuncakla oynamayı tercih edecektir. Bu yüzden oyuncaklarını dönüşümlü olarak verin ona.
Renklendirme için doğal gıda boyası tercih edin. Ana renklerden alırsanız, ara renkleri kendiniz de üretebilirsiniz. Ancak meyve sebze aromalı boyalardan kaçının. Piyasada da satılıyor onlardan. Efendim elma aromalı oyuncakmış. Muz aromalı yemmiş. Bu aromalı ürünler papağanlarımıza zararlıdır, sakın kanmayın. Piyasada satılanları kuşlarımıza iyilik olsun diye satmıyorlar. Kuşlarımızı ticari çıkarlara alet etmenin lüzumu yok. Yeterince bu iğrenç kölelik sisteminin metalaştırılmış birer üyesi zaten hepsi. Bu yüzden gidin, doğal gıda boyası p1alın, öyle renklendirin ürettiğiniz oyuncakları.

Puzzle oyuncakları:

Oyuncakları oyuncakların içine gizleyin, yada renkler ve şekillerle ona zekalarını kullanabilecekleri türde oyuncaklar üretin. Düğümler, birbirine geçmiş kancalar da bu işi görebilir. Ayrıca küçük çocuklar için satılan, düğmesine basıldığında müzik çalan türde elektronik oyuncaklar da bu türdendir.

Foraging oyuncaklar:

Doğal hayatlarında yemeklerini binbir güçlükle arayan papağanınıza benzer bir ortam sağlamanız onun psikolojik sağlığı için çok gereklidir. Papağanalrın yemek yemek için "uğraşmaya" ihtiyacı vardır. Önüne hazır mamayı koymanız ona iyilik değil, aksine kötülüktür. elbette mama kabında acil durumlar için hali hazırda az bir miktar mama bırakmak gereklidir ama esas yemeğini arayarak bulmalı ve yemelidir. Elbette buna kuşunuzu yavaş yavaş alıştırmalısınız çünkü papağanınız doğal hayatından çok uzak kaldı belki de orayı hiç görmedi. ama doğasında yemek aramak diye bir şey var. Bu ihtiyacını karşılayamadığı için ruhsal sıkıntılara çok daha açık vaziyette. Önceleri mamasının bir kısmını foraging oyuncaklar aracılığıyla vermelisiniz. Onu bir foraging oyuncakla tanıştırırken en sevdiği mamayı önce ona gösterip, sonra onun gözü önünde oyuncağın içine gizlemeniz, yeterince merakını çekecektir. Sonra bırakın yarım saat uğraşsın o mamayı oradan çıkarmak için.

oyuncak1aoyuncak1boyuncak1c

oyuncak4aOyuncak üretirken yaratıcılığınızı konuşturun. Örneğin geçen gün bir milyoncu dükkanlardan birinde bir ilaç kutusu gördüm. Kutunun kapaklarını söktüm ve şöyle bir foraging oyuncağı imal ettim. Rika içindeki cevizleri çıkarmak için yarım saat uğraştı.

 

oyuncak4b

 

oyuncak4c

 

 

 

 

 

Yada tuvalet rulolarından şöyle basit bir foraging oyuncak da üretebilmeniz mümkün. Aşağıda Rika'yı gayet kararlı bir şekilde rulonun içindeki şamfıstıklarına ulaşmaya çalışırken görüyoruz. rula1

 

 

 

 

 

 

 

 

rulo2


Bir de bunlar var. Yiyecekleri gizleyin gizleyebildiğiniz kadar. Kuşunuz işin mantığını bir defa kaptı mı, yiyeceği mama kabından değil, kendisi araştırıp uğraşarak bulacağını bir anladı mı, son derece meşgul ve mutlu bir papağanınız olur.

f2f3
Batı ülkelerinde bu tür oyuncaklardan bol miktarda satılıyor ancak oralarda da foraging oyuncakları herkes kendi imal etmeyi tercih ediyor. Satın almak gereksiz masraf çünkü bir foraging oyuncağın ömrü en fazla bir iki gündür. Bakın bu Rika'nın en uzun ömürlü foraging oyuncağı oldu. Toplam 5 gün dayandı.

oyuncak2aoyuncak2boyuncak2c

Jimnastik oyuncakları:

Pamuk halatlar, dikiş nakış dükkanlarında satılan çemberler (adına her ne deniyorsa o zımbırtıların), keten halatlar. Bunlar harika jimnastik oyuncakları haline çevrilebilir. Halat örgüler, salıncaklar, köprüler. Kuşunuzu bunlarda yarasa gibi sallanırken görmek yada akrobatik hareketlerini izlemek harika bir şey. Ayrıca kuşunuzun hareket etmesini sağladıkları içinde sağlıkları için de çok gerekli.

footTutulabilecek oyuncaklar (foot toys):

Kuşunuzun pençesiyle tutup oynayabileceği, kemirebileceği küçük oyuncaklara da ihtiyacı var. Eline düğümlenmiş plastik bir fermuar tutuşturup izleyin. Nasıl mutlu olduğunu göreceksiniz. Bazen pençelerinde oyuncak, uyuyakalırlar :D Rika'nın kafesinin üstündeki derin bir mama kabı sırf bu oyuncaklarla doludur. İstediği zaman gider, içinden beğendiğini seçer ve oynar. Kendi kendine vakit geçirmek için güzel bir yöntem. Ayrıca Rika'yla her banyoya girdiğimizde eline "banyo oyuncağını" veririm. Bütün banyo süresince elinde oyuncak, o şekilde fıs fıslanır. Ayrıca bu küçük oyuncakları kendi kendilerine banyo yaptıkları su kaplarına koymak da iyi bir yöntem. Çocuk gibiler, bıcı bıcı olurken oyuncaklarıyla birlikte olmak onları rahatlatıyor. :)

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim