baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>>Uzun yaşayan papağanların ergenlik dönemleri de uzun sürer. Bu yaşlar arasında papağanlar çok daha agresif ve kaprisli olur. Bu dönemlerde düzenli eğitim alsalarda, hormonal bir etki olduğu için agresiflerinin önüne geçilemeyebilir. Bu yaş dönemlerinde sabırlı olmak ve bu durumu olağan kabul etmek gerekir.

PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLAR

 

psikolojik sorun

Papağanlar 2 yaşlarındaki bir çocuğun duygusallığına sahiptir. Dolayısıyla empati yetenekleri kuvvetlidir ve olaylardan çabuk etkilenirler. Bazen, farkında olmadan yaptıklarımız, yada çevre koşulları nedeniyle papağanlarımız psikolojik sorunlar yaşayabilmekte. Ancak çoğu zaman iş işten geçtiğinde yada belirgin bir belirti görüldüğünde (tüy yolma gibi) papağanımızda bir "sorun" olduğunu anlıyoruz. Halbuki papağanımız bu ağır duruma gelmeden önce bize bazı uyarılar veriyor. Unutmamak gerekir ki, papağanlar her zaman kendileriyle ilgili bilgileri bizimle paylaşır. Sadece onu anlamaya çalışmamız ve "dikkatli" olmamız gereklidir. Papağanımızda belirgin/ağır bir sorun görüyorsak, bilin ki bunun bir geçmişi vardır, size bu aşamaya gelmeden önce defalarca ipucu vermiştir, sıkıntısını anlatmaya çalışmıştır, ancak dikkatsizlik yada bilgisizlik nedeniyle gözümüzden kaçmıştır. Böylece kuşunuz daha belirgin bir şekilde derdini anlatmaya başlar. Her tür hareketi, her yaptığı şey bir şeyler anlatmaya yöneliktir. Anlatmaya çalıştığı şey şudur: "Bak psikolojik bir sorunum var, ve eğer bunu bir an önce anlamaz ve çözüm bulmazsan, öleceğim." Evet, bir papağanın psikolojik yada fiziksel herhangi bir sorununun nihai noktası, ölümdür.

Sorunlar her zaman sizden kaynaklı olmayabilir, bazen papağanın kendinden kaynaklıdır ve nedeni her zaman çözemeyiz. Yada bazen geçmişlerine dayalı sorunları vardır. Bebeklik/çocukluk dönemlerinde yaşadıklarını zamanla unutan insan yavrularından farklı olarak, papağanlar kuvvetli bir hafızaya sahiptir (bilhassa bazı türler), dolayısıyla duygusal sorunları/tramvaları insanlardan daha geç atlatabilirler. Tabi şunu belirtmek gerek, geçmişi sorunlu bir papağan, yeni ortamında mutluysa, yeni ebeveynleri ona yeterince ilgi ve sevgi gösteriyorsa, ona doğru bir şekilde yaklaşıyorsa, her ne sorunu varsa bunları aşmaya başlar. Yani bazen rastladığım türde "ya bu papağan şöyle psikopat, geçmişi sorunlu ondan alışmıyor/kendisini sevdirmiyor/falanca şeyi yapmıyor" gibi inanışlar doğru değildir. En sorunlu papağan bile, yeni tanıştığı kişinin tepkilerine uygun tepkiler verir. Alışmıyorsa, sevdirmiyorsa vs. beklentinizi karşılamıyorsa, sorun kuşta değil, yine, sizdedir. Ya ona karşı samimi bir sevginiz yoktur, daha çok beklentileriniz ön plandadır (konuşsun, kendisini sevdirsin vs.), ya eğitim işini doğru yapmıyorsunuzdur, yada onun vücut dilini anlamıyorsunuzdur vs. Psikolojik olarak sorunlu bir papağan ancak sizin yardımınızla sorunlarını aşabilir. Bu nedenle iki kat dikkat, iki kat ilgi, iki kat eğlence bu tür papağanlar için elzemdir.

Şimdi papağanların psikolojik sorunları nelermiş, teker teker görelim.

1. PAPAĞANLARDA FOBİ
2. ASOSYALLİK
3. DEPRESYON VE İNTİHAR
4. TÜY YOLMA
5. OCD (OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK)

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim