baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanlar mimik okuduğu gibi ses tonunuzu ve içinizden geçen niyeti de okuyabilir. Bu yüzden papağanınızla iletişim kurarken "önce" içinizden geçen duyguların pîr-ü pak olmasına, sonra ses tonunuzun şeker kız Candy gibi çıkmasına, en sonda mimiklerinizin korku filminden fırlamışsınız gibi görünmemesine dikkat etmelisiniz. (erkekseniz şeker kız Candy sesi çıkarmaya çalışmayın lütfen :D)

PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİ

Papağanların psikolojik rahatsızlıklarının neler olduğunu bir önceki derste görmüştük. Bu sorunların ortaya çıkmaması için o derste yazanlara dikkat etmeniz önemli. Ama diyelim ki olan oldu. Papağanınızda fobik bir sorun var, yada tüy yolmaya başladı. Şimdi ne yapmanız gerek? Öncelikle şunu söyleyeyim. Papağanlar kompleks hayvanlardır ve her zaman psikolojik sorunlara “neyin” yol açtığını görmemiz mümkün değildir. Evet, ben bir önceki derste “genelde” nelerin bu sorunlara yol açabileceğini anlattım ama, bazen bizim anlayamayacağımız bir sebepten, psikolojik bir tepkiyle karşılaşırız. Dünyanın en iyi bakılan papağanıdır ama basit bir meseleyi sorun eder yada hormonal bir dengesizlik yaşar ve tüy yolmaya başlayabilir.

İkinci olarak şunu diyeyim; psikolojik sorunlar “ilaçla” çözülmez. Psikolojik sorunlara karşı kullanılan ilaçların “hepsi” fasafisodur inanın. Şimdiye kadar geliştirilmiş “en etkili” tüy yolmayı durdurucu ilaç olan “x” ilacı (adını mahsus vermiyorum) dahi, hayvanı uyuşturmaktan başka bir şey yapamaz. Hayvan uyuşmuş bir şekilde öylece oturur, doğru dürüst kıpırdamaz, daha çok uyur, ve elbette tüylerini yolmayı bırakır. Ancak ilacı bıraktığınız anda tüy yolma davranışının geri dönme olasılığı çok yüksektir (ki genelde böyle olduğu söyleniyor) çünkü papağan açısından “sorun” hala orada duruyordur. Siz bu “sorunu” çözmedikçe, papağanınızın davranışının önüne de geçemezsiniz. Bu nedenle size burada önereceğim tedavi yöntemlerinin hiçbirinde “bir ilaç” yok. Sadece destekleyici olarak önerebileceğim çaylar var. Israrla, tekrarlıyorum, sorunu çözen asla ilaç, çay vs. değildir. Yapacaklarınız ve yaklaşımınızdır.

Üçüncü bir konu daha var. Bir sorunu aşmak istiyorsanız, bunu papağanınıza da hissettirmelisiniz. Önünüzde hali hazırda bir sorun var ve falan kişi size “ya bu sorun bir kere çıktı mı çözümü yok” dedi. Yok öyle bir şey. Unutun falanca kişinin söylediğini yazdığını. Elbette herşeyin çözümü vardır. Çözümün ilk şartı ise papağanınıza ve kendinize, bu sorunu birlikte aşacağınıza “sonuna kadar” inanmak. Papağanların ne kadar hisli yaratıklar olduğunu yüzbin defa söyledim, dolayısıyla sizin duygu ve düşünceleriniz ona kesinlikle etki edecektir.

1. FOBİK RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİ
2. ASOSYALLİĞİN TEDAVİSİ
3. DEPRESYONUN TEDAVİSİ
4. TÜY YOLMA SORUNUNUN TEDAVİSİ
5. OCD'NİN TEDAVİSİ

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim