baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Vahşi bir papağanı eğitmek için kanat ayarı yapılmasına gerek yoktur. Kanat ayarı ancak uçmasının papağanın kendisi için tehlike arz edeceği sağlık durumlarında (fobik rahatsızlıklar, nefes darlığı, kalp problemleri vs.) gerekli olur. Kanat ayarı kuşunuzun "evin içindeki uçuş kabiliyetini sınırlar". Açık havada kanat ayarlı kuş yine de rüzgâr nedeniyle uçarak kaçabilir!

4. DERS - RECALL(GERİ ÇAĞIRMA) EĞİTİMİ

RECALL'A GİRİŞ


re1Recall, benim en sevdiğim numaralardan biri. Kendisi, kuşunuzun size doğru uçarak gelmesini kapsıyor. Çok yararlı bir numara, özellikle de kuşunuzu bahçeye çıkararak mutlu etmeyi düşünüyorsanız. Recall çok da eğlenceli, çünkü bunun tamamen oyun havasında geçmesi gerekiyor. Hem kuş için hem sizin için güven kazandırıcı bir numara.

Peki Recall neden üst düzey bir numara, diye soracaksınız? Çünkü, sizle sevgi bağı kurmamış, size tam olarak güvenmeyen kuşunuz, ne ödüller verseniz, ne diller dökseniz size uçarak gelmek istemeyecektir.

Yaprak’lı videoyu izlemek için tıklayınız.

Recall'da oyuncak, mama gibi ödüller kullanabilirsiniz. Ben oyuncak kullanmayı tercih ediyorum, mamadan daha çok motive ediyor, ayrıca eğitimin oyun havasında geçmesini sağlıyor. Videoda gördüğünüz topu Yaprak çok sevdiği için o Recall topu oldu, sadece eğitimde kullanıyorum ki çekiciliğini kaybetmesin.

Eğitime öncelikle yakın mesafelerden başlayacağız, ama kuşumuzun adım atarak gelebileceği kadar da yakın mesafe olmamalı. 20-30 cm gibi. İlk başta sadece zıplayacağı kadar bir uzaklık olmalı. Başta cesaretsiz olacak elbette. Mama ya da oyuncakla cesaretini sağlamaya çalışın. Eğer zıplarsa, bol bol aferin diyip ödülünü verin ya da oyuncağıyla oynatın. İlk gün bu kadar.re2

İkinci gün, yine aynı şekilde kuşumuzu T-tüneğine ya da sandalye üstüne koyup yine ilk günkü zıplama mesafesinden başlayarak Birkaç kere aynı şeyi yapıyoruz. Günler geçtikçe eğitim sürelerini de uzaklıkları da artırıyoruz.

Aynı zamanda hedefe yönelmeyi de kullanabilirsiniz. Hedefe yönelmeyi çok iyi bilirse uzak mesafelerden elinizi hedefleyip çağırdığınızda gelmeye daha istekli olur.

Her zaman çok neşeli, çok aktif olmalısınız. Kuşu çok yormamaya çalışın. Ayrıca recall eğitimi saatleri yemekten sonra olmamalı çünkü kimse dolu mideyle uçmak istemez. Recall eğitimleri çok uzun sürmemeli, kuş ilgisini kaybettiği anda bitmeli. Size uçmak her zaman pozitif bir deneyim olmalı, bir gereklilik ya da zorunluluk değil.   

Sizinle bağ kurmuş olan kuşunuz için bu numara çok kolay olacak, size olan güvenini katmerleyecek. Bahçeye, parklara çıkarsanız da, kuşunuzun kaçmasından korkmanız gerekmeyecek, tabi önlemlerinizi mutlaka almalısınız, o ayrı :)

Begüm

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim