baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Kuşunuz evcilse, evde olduğunuz zamanlarda, kafesin kapağını bütün gün açık bırakın. Kafesine ne zaman gireceğine çıkacağına kendisi karar versin. Bu seçim onun elinde olursa psikolojisine çok olumlu etki eder ve kafesini daha çok sever, bağlanır. Ancak uyuma uyanma vakitleri sizin kontrolünüzde olmalıdır. Bu sayede sürü liderliğinizi korursunuz.

PAPAĞANLARIN SESLERİ

screamPapağanlar doğal hayatlarında vokalizasyonu birbirleriyle diyalog kurmak, besinlerin yerlerini belirtmek, tehlikeyi haber vermek gibi nedenlerle kullanır. Nasıl Türkçe'de eşsesli kelimeler varsa, papağanların dilinde de eşsesli ama faklı anlama gelen ötüşler vardır. Bunların arasındaki ayırımı anlamak için papağan evladınızı iyi gözlemek ve vücut dilini çook iyi anlamak durumundasınız.
Heyecan, Öfke, Korku, Sevinç, İhtar, Alarm, Endişe, Mutluluk, Çağrı, Yemek isteme, Şakalaşma vb. durumlarda papağanınız ötecektir. Her duygunun nasıl bir ötmeye karşılık geldiğini dediğim gibi zamanla kendiliğinizden öğrenirsiniz. Ama ben başlangıç olsun diye yardımda bulunayım:

Hırlama/Tıslama:

Papağanınız sesleri mutlaka mimikleri ve vücut diliyle destekleyerek çıkarıyordur. Bu nedenle onun hareketlerine çok dikkat etmelisiniz. Genelde korku, öfke, ihtar ve endişe birbirine karıştırılır. Bu duygulara karşılık gelen ses "hırlama" ya da "tıslama"dır. (kuştan kuşa değişir bu sesin tonu)

- Korku hırlaması, yüksektir; kuşun gagası açıktır ama vücudu sürekli bir gerileme, sakınma halindedir. Ayaklar kararsızdır, sizin öne hamleniz daha çok gerilemesine neden olur. Vahşi kuşların büyük çoğunluğu korku nedeniyle hırlar. Korkan bir kuşa yukarıdan bakıyorsanız, büyük ihtimalle kafasını geriye atacak, gagası vücudunu koruyacak biçimde öne çıkacaktır.

- Öfke hırlamasında vücut hareketleri korkusuzdur. Hatta sinirle sağı solu ısırabilir, bir şeyleri yere atıp hıncını onlardan çıkarabilir. Gaga yine açıktır, tüyler yine kabarıktır ve hırlayış inişli çıkışlıdır. Bu durumda ona elinizi uzatırsanız büyük ihtimalle sinirli bir ısırık alırsınız.

- İhtar hırlaması hafiftir. Daha çok homurtu şeklinde ama vücut hareketleri biraz kararsızdır. Boynu uzar, başı aşağı yukarı sağa sola hareket eder, gaga yine öndedir. Arada susar, hareketlerinize bağlı olarak homurtunun düzeyi artar.

- Endişe hırlaması hafif bir hırıltı olarak başlar. Bazen hiç ses çıkarmadan kabarık ve gaga önde durabilir. Yada belli belirsiz "brr.." sesleri gelebilir kulağınıza. Bu durumda onun hoş bir sesle konuşun çünkü ihtiyacı olan tek şey, endişelenecek bir şeyin olmadığını ona göstermek.

Hırlama ve homurtular illa size ya da bir insana karşı kullanılmaz. Sevmediği ya da tanımadığı bir eşyaya karşı da kuşunuzun tepki vermesi olağandır. Örneğin Rika “Öcü” adını verdiğimiz zürafa bozması bir oyuncaktan çok korkuyor. Eğer elimde Öcü’yle birlikte yaklaşırsam ona, hırlamaya homurdanmaya başlıyor. Homurdandığı şey ben değilim burada, öcü. Daha ileri gidersem, korkup kaçar. Elbette ben onu korkutmak yerine öcüyü tekme tokat dövüp başka bir odaya fırlatıyorum, böylece Rika memnun ve mutlu bir kuş oluveriyor.

Çığlıklar:

Çığlıklar da bir çok nedene dayanabilir; neşe, alarm, ilgi çekmek, çağrı vb.
Burada en dikkat edilmesi gereken neden alarm sesidir. Kuşunuz avazı çıktığı kadar bağırarak belli sesleri tekrar ediyorsa bu genelde hep "aa keyfi yerinde ötüyor" diye yorumlanır. Bazen hoşa gider, bazen kuşa "susması" söylenir (öten kuşa boş yere "sus!" ya da "kapat çeneni" demek de ayrı bir durum tabii) Hayır, bazı durumlarda bu sesler "sürüyü tehlikeye karşı uyarmak" maksatlı çıkarılır. (evet, burada sürü siz yada aileniz oluyor)
Kuşunuz pencereden dışarı bakıyordu, sonra birden bir şey gördü ve hareketlenmeye başladı. Ancak neşeliden ziyade endişeli. Ayrıca gördüğü şeye yaklaşmaya çalışmak yerine olduğu yerde duruyor, yada bir aşağı bir yukarı gidiyor. Ve bağırıyor. Bu bağırma bilmem kaç kilometre öteden bile duyulabilecek türde bir bağırma da olabilir, hafif, endişeli ıslıklar da. Bu durumda kuşunuzu elinize almalı ve onu oradan uzaklaştırmalısınız yada bakıp bağırdığı şey evin içindeyse o nesneyi uzaklaştırmalısınız. Onunla "ilgilenmelisiniz". Bu durumda ona susmasını söylemek yada onu azarlamak vs. gibi davranışlar büyük bir haksızlık. Onun derdi "sizi -tehlike- olduğunu düşündüğü şeye karşı uyarmak."
Bazen alarm ötüşleri savunma ve uyarı hareketleriyle birlikte görülür. Kuş bir şey görür ve ona karşı savunmaya girişir, kabarır, boşluğa gaga sallar, bir yandan da garip hırıltılı seslerle sizi dikkatli olmanız konusunda uyarmaya başlar. (bu çok eğlencelidir aslında bir açıdan :D) Kuş davranışları ve sesleri konusunda bilgisiz ve tecrübesiz insanlar kuşun "dikkatli ol! Tehlike!" mesajını anlamayarak onun agresifleştiğini yada trajik bir şekilde "şımardığını, oyun oynadığını" düşünür. Doğal olarak ortaya zavallıca bir durum çıkar: bir yanda "Tehlike! Kaçıın!" diye bağırıp çağıran bir kuş, öte tarafta kuşunun şımarıklık yaptığını sanan ve el çırparak "canım! hahaha neler yapıyor!" diye sevgi gösterisinde bulunan bir insan :) Bence komik. Bakın bu linkte bir video var. Youtube da gezinirken rastlamıştım. İşte bu videodaki kuşun davranışları ve çıkardığı sesler tam olarak yukarıda bahsettiğim şey. Bu kuşun korktuğu ve hırladığı şey, sizin üzerinizdeki bir atkı da olabilirdi.

Kuşunuz kabarık ve mutlu bir halde, ve yine değişik çığlıklar atıyor. İşte buna "mutlu" diyebiliriz. Kuşunuz hareket halinde ve kanat çırparak orada burada yarasa gibi sallanarak çığlık atıyor, işte buna "neşeli" diyebiliriz. Siz odada değilsiniz ve sürekli "aynı tonlarda" bir çığlık atıyor. İşte bu da çağrı sesi. Çağrıyı sadece size yapmayabilir. Pencereden bakarken gördüğü bir kuşu da çağırması mümkün. Kuşunuz olur da sizi çağırırsa, siz de "belli" bir kelime kullanarak hemen yanına gidin;
-Juuk!
-Neredesin?
ya da
-Viiyyaak!
-Rikaa! (papağanımızın adı herneyse) gibi.
Bu iki sebepten önemlidir; birincisi, sizi çağırdığında, onun sesine tepki verdiğiniz için kuşunuz "iyi, anlaşıyoruz ve beni dinliyor" hissine kapılır ve bu his aranızdaki ilişkinin gelişmesinde önemlidir. İkincisi, olur da kuşunuz uçar kaçarsa ya da evin içinde bir yerlerde kaybolursa, onu bulmanız için bu şekilde karşılıklı çağırma sesleri oluşturmak önemlidir.

Tepkisel sesler:

Yine örnekle anlatayım: Rika tüm afrika griler gibi biraz sakar bir kuş. Arada perdelerden yarasa gibi sarkarken ya da oyun bahçesinde bir daldan ötekine atlarken düşebiliyor, ya da ayağı bir şeye takılıyor, dengesini kaybediyor vs. Bu durumlarda Rika “bik!” diye bir ses çıkarır. Bunun insancadaki açılımı, “Ay!” dır. :)

Papağanlar karşılaştıkları durumlara özgü sesler çıkarabilirler. Bu seslere dikkat etmemiz, papağanımızı anlamamız için önemlidir. Başı dertte olduğunda, mama istediğinde, suyunu döktüğünde, bir yaramazlık yaptığında, ilgi istediğinde vs. belli bir ses çıkarması mümkündür. Elbette bu sesler, aranızdaki ilişki sağlamlaştıkça ortaya çıkacaktır. İlk zamanlarda hiçbir derdini sese ve harekete dökmemesi normaldir. Çünkü bir kuş size ne kadar hızlı alışırsa alışsın, “bağlanma”, “güvenme” ve “benimseme” uzun zaman alacaktır. Siz olumlu davranışlarınızla bu süreyi kısaltabilirsiniz o kadar. Çevre ve kişiye bağlandıkça onun tepkisel ses ve davranışlarını tanımaya başlarsınız.

Sesle ilgili başka konular da var, ama şimdilik bu kadar. Zamanla makalelerin sayısı artacak.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim