baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Ses tonunuz ve içinizden geçen niyet çok önemlidir. Niyetinizi daha siz idrak edemeden anlarlar.

PAPAĞAN ALDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

papagan

İlk diyalog!

Papağanınız eve geldi. Belki bir kafes belki bir kutu içinde ve yeni yuvasına maceralarla geçiş yaptı ve o da ne, avazı çıktığı kadar bağırarak ortalığı inletmeye başladı! Gözü sizin üzerinizde, bir yandan da nerede olduğunu kestirmeye çalışıyor. Bir sürü yabancı nesne, hiç bilmediği bir ortam, hiç bilmediği bir insan, üstelik doğrudan ona bakıyor! Tehlikeee! :D
Papağan evladınızla ilk diyaloğunuzun, sonraki ilişkinize kesinlikle etkisi olacaktır. İlk karşılaşmada siz ne düşünürseniz düşünün, ona ne kadar sevgi beslerseniz besleyin onun tarafından hissedilmeyecek ve anlaşılmayacak. Çünkü sizin onu bilmediğiniz gibi, o da sizi bilmiyor. Onun gözünde her hareketiniz her sözünüz bir tehdit! Onun gözünde sadece bir avcısınız. Avcılıktan anne/babalığa geçiş yapmanızın tek yolu ona güven vermek. Ve ona güven vermek için yaptığınız masum girişimler büyük ihtimalle ters tepecek. Evet, karşınızda insan yavrularına çok benzeyen bir hayvan var ama, bir hayvan var, insan yavrusu değil. Onun doğasını iyi tanımalı ve buna göre davranmalısınız. Ona nasıl davranacağınıza “önceden” hazırlıklı olmalısınız. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi Temel eğitim teknikleri 1 dersinde bulabilirsiniz.

Sağlık!

Papağan evladınız eve geldiğinde onun sağlık durumunu kontrol etmeniz şart. Papağanlar hastalıklarını en son ana kadar gizler. Gözleri yaşlı mı, tüyler kabarık mı, halsiz mi, burnu tıkalı mı, poposu temiz mi, dışkısı sağlıklı mı, tüylerinin rengi normal ve parlak mı, kilosu iyi mi? Her bir ayrıntı önemlidir. Belki de ileri ki on-on beş gün içinde ölüp ölmeyeceği, bundan sonra nasıl beslenmesi gerektiği vs. bu ayrıntılarda gizlidir. Ve yeni gelen kuşlara iç-dış parazit için ilaç kullanılması da yararlı olacaktır. Bu ilaçların dozu mutlaka ağırlığına göre hesaplanmalıdır ve kafanıza göre ASLA İNSAN İLAÇLARI KULLANILMAMALIDIR! Daha ayrıntılı bilgiler 2.sınıf dersleri içinde yer alacak.

Davranışlarınız!

Papağan evladınızın yakınındayken el kol hareketlerinden ve ani hamlelerden uzak durmanız gerekecek. Bilhassa ilk zamanlarda çünkü papağanınız hareketlerinizin ne anlama geldiğini bilmiyor ve sizin elinizi kolunuzu anlamsızca sağa sola sallamanız onun için son derece ürkütücü! Ani hamlelerden uzak durmanız gerektiğini ikinci defa tekrarlayacağım çünkü “ani hamleler yapmayın” uyarısına rağmen, uyarımın hemen ardından “ani hamle” yapan ama ani hamle yaptığını düşünmeyen bir çok kişiye rastladım (yavaş olduğunuzu düşünüyorsanız yüzde doksan yanılıyorsunuzdur, bunu da not edin bir yere). Ani hamlenin açılımı şudur: elinizi ona 5 saniyeden daha kısa bir sürede uzatmak.
Papağanınızın yanında başka biriyle kavga etmekten kaçınmalısınız. Papağanlar on kere tekrarladığım üzere çocuklar gibidir; kavga dövüş ortamı onların psikolojisini bozar. Eğer eşinizle çocuğunuzla bağıraşacaksanız, biraz duyarlı olup papağan evladınızın bulunmadığı bir odaya geçin. Papağanınızın yanında kavga etmek üç şeye neden olabilir: birincisi, papağanınızı strese sokarsınız. “bu ortam güvenli değil” hissi uyandırırsınız ve bu ileride tüy yolma sorunlarına kadar sizi götürebilir, ikincisi, papağanlar insanları örnek model olarak benimseyebildiği için “onu agresifliğe teşvik edebilirsiniz” ve inanın papağanınızın agresif olmasını asla arzu etmezsiniz :) Üçüncüsü, eğer papağanınız kavga eden taraflardan birine kendisini daha yakın hissettiyse, ve bu siz değilseniz, ebedi bir düşman kazanmış olursunuz ve inanın, bir papağanın düşmanlığını da asla arzu etmezsiniz :)

Papağanlar insanlar arasındaki ilişkileri çok iyi hissederler; gerginlikleri, huzursuzluğu, bunalımı, küslüğü, güvensizliği. Bu duyguların hiçbirini ondan gizleyemezsiniz. Birine içten içe öfke besliyorsanız, papağanınız kesinlikle bunu hissedecek ve eğer size bağlandıysa, öfke duyduğunuz kişiye bu duyguları fazlasıyla açığa vuracaktır. Dikkat :)

Saatler!

Papağanların biyolojik saatine ayak uydurmak durumundasınız çünkü onların günlük aktivitelerinin çok azını erteyebilir ya da geciktirebilirsiniz. Normalde papağanlar sabah 6 gibi uyanır, akşam hava kararmasıyla da uykuya yatarlar. Kafesine uyku için koyu renk bir örtü örterek bu saatlerle biraz oynanabilir; uyanış sabah saat 8’e, uyku gece 22’ye kadar çekilebilir. Fakat bundan fazlası papağanın sağlığı için zararlıdır. Yani bir papağan en geç 22’de yatmalıdır ve saat 8’den daha fazla uykuda kalmaları çok zordur. Papağanlar doğal hayatlarında 10-12 saat uyurlar ve bu uykuya ev hayatında da ihtiyaçları vardır. Papağanınıza kesintisiz, 10 saatten daha az uyku vermemeye dikkat etmelisiniz.
Bunun dışında papağanlar öğle ve akşam şekerlemesi yapmayı, sabahları ve akşamüstleri oyun oynamayı, belli zamanlarda da yemek yemeyi ister. Onun günlük aktivitelerine dikkat etmeli, planlarınızı buna göre yapmalısınız. Örneğin tam yemek yeme saatinde ya da oyun oynama saatinde eğitim vermeye çalışırsanız dikkati dağınık, laftan anlamaz bir papağan çocuğuyla cebelleşmek zorunda kalırsınız.
Papağanınızı gün içinde iyi gözlemeli, onun hangi saatlerde ne yaptığını izleyerek belirlemeli ve aranızda bir zaman uyumu yakalamaya çalışmalısınız. Bu konu ileride daha ayrıntılı işlenecek. mama1

Beslenme!

Papağanların türüne bağlı olarak beslenme programları değişebilir. Her papağan türünün bazı vitaminlere diğer türlerden daha fazla ihtiyacı vardır. Örneğin afrika griler A vitaminine daha fazla ihtiyaç duyar. Amazonların vücudu kalsiyum eksikliğine daha yatkındır, paraketlerin tohum gıdalarına ihtiyacı daha fazlayken, büyük papağan türlerinin besinlerinin %70’i meyve sebzelerden meydana gelmelidir. Yani her besin programı her papağana göre değildir. Bu yüzden hazır gıdalara güvenmemelisiniz. Bilhassa ay çekirdeği ağırlıklı beslenmeden kaçınmalısınız. Bir papağanı ay çekirdeğiye beslemek bir çocuğu sürekli şekerle beslemekle aynı şeydir. Ay çekirdeği papağanlar için gereksiz ve yetersiz bir gıdadır. Ancak ödül olarak kullanılabilir. Sürekli çekirdekle beslenen papağanların ömrü yarı yarıya azalır! Sitede türler linki altında hangi papağanın hangi beslenmeye daha uygun olduğu üzerine bilgiler var. Ayrıca beslenme üzerine 1. sınıf derslerinde de ayrıntılı bilgi mevcut. 

Papağanlar hakkında sürekli okuma-araştırma!

Bir papağanla birlikte yaşamak kolay değildir. Her gün yeni bir şey öğrenir, yeni bir soruyla karşılaşırsınız. Bu soruların cevaplarını kendi kendinize bulmaya çalışabilirsiniz ancak bulduğunuz cevabın doğruluğunu teyit etmeniz gereklidir çünkü yanılgılara çok sık düşeriz. Neyseki internet diye bir şey var; araştırın, okuyun, sorun. Papağanlar “a bunu yapmak hataymış, hadi başa saralım” yaklaşımını zor kabul eder. Kaşla göz arasında sorunlu, hasta bir papağanınız oluverir. Bu yüzden kendinizi geliştirmeniz hem onların mutluluğu hem de sizin mutluluğunuz için şart.

Günlük sağlık kontrolü!

Papağanlar hastalıklarını son ana kadar gizler. Bu nedenle ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde çok geç kalınmış olabilir. Papağanlar kolayca hasta olur ve genelde sonu ölümle biter. Bu nedenle erken teşhis çok çok çok önemlidir. Bize hastalıklar konusunda ipucu yaraverebilecek en önemli şey dışkıdır. Papağanınızın dışkısının sağlıklı olup olmadığını gün aşırı kontrol etmelisiniz. Kakaloji dersinde bu konuyu daha ayrıntılı işleyeceğiz.

Bunun dışında papağanların, hele bazı türlerin çok sakar olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Yaralanmalar ve zedelenmeler de her gün kontrol edilmelidir. Yan tarafta Rika'yı görüyorsunuz. Sabah haylazlığı sırasında etrafta koşuşturup, oraya buraya tırmanıp sarkarken düşüverdi ve gözünün yan tarafını yaraladı. Tabii hemen şifalı bir çayla yaraya kompres yaptım, temizledim. Çocuk gibi olduklarını sakın unutmayın, kendilerini her an yaralayabilirler!
Ve yaralar hemen temizlenmelidir!

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim