baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>>Tek tür sürüleri aynada kendilerini izlemeye daha düşkün olur. Ama bunun nedeni aynada başka bir kuş gördüğünü düşünmesi değildir. Aynadakinin kendi aksi olduğunu gayet iyi bilir.

2.Sınıf - 1. Ders

Papağan Sosyal Yapısı

Her tür papağanın sosyal yapısı birbirinden farklı olabilir, ilk olarak bunu belirteyim. Yani Amazon papağanlarının sosyal yapısı x olarak tanımlanabilirse, afrika grilerinki de x'tir diye düşünmemek gerek. Ayrıca tek tek papağana göre de değişebilir durumlar vardır. Bir afrika grinin hayata bakışı diğerinden farklı olabilir yani :) Ama türden kaynaklı bazı genellemeler yapmamız mümkün.

Şimdi... Öncelikli olarak bilmeniz gereken şey "sürü" kavramı. Papağanlar sürü hayvanıdır ve sosyal yapılarını şekillendiren birincil faktör budur. İster esaret hayatında olsun, ister doğal ortamında, doğuştan getirdiği bazı kodlar değişmez. Bir papağan grubunun sürü olarak sayılabilmesi için şu üç şeyi yapıyor olmaları gerekir:

1. Birlikte uçarlar
2. Birlikte yemek yerler
3. Birbirlerini kollarlar

Bir papağan için "sürü olmak" dışında bir sosyalleşme durumu yoktur. Yani başka tür hayvanlarla münasebetleri olabilir, iletişim kurabilirler ama sosyalleşme sadece ama sadece sürü içinde olabilecek bir şeydir. Yani papağanınızın evcil insanı olarak onunla sosyalleşebilmenizin tek yolu onunla aynı sürüde olmanızdır. Onun sizi, sizin onu sürünün bir parçası olarak görmenizdir. Dolayısıyla yukarıda sıralanan üç şeyi yapıyor olmanız gerekir. Yani elbette kuşunuz uçarken manyak gibi bir koltuktan öteki koltuğa zıplamanız gerekmiyor :D Birlikte uçma, birlikte takılma olarak görülebilir. Sürüdeki kuşlar mümkün mertebe aynı yere doğru aynı hızda uçar, birlikte havalanırlar, birlikte bir ağacı istila ederler, birlikte bir çatının tepesine doluşup çatıyı kırıp dökerler (bkz. doğal hayatlarındaki kakadular). Dolayısıyla burada püf nokta birşeyi "birlikte" yapmaktır. Kuşunuzu kafesine tıkıp onun karşısında fasülye ayıklamanız birşeyi birlikte yapıyor olmak değildir bunu da belirteyim. Birlikte bir şeyler yapmak kuşun da o işe dahil olmasıdır, o işle "sizinle birlikte" meşgul olmasıdır. Zaten kuşunuz sizi sürünün bir parçası olarak görmeye başladıysa, ısrarla, yaptığınız uğraştığınıza gagasını sokmak isteyecektir. Mesela ben bu bahar ayında kışlıkları kaldırıp yazlıkları çıkarırken bu işi rika ve arya'ya birlikte yaptım :) Ben gardrobumu boşaltırken onlarda bir rafa geçtiler içindeki bütün kazakları falan aşağı attılar ki dolap boşalsın :) Biraz dağınıklık yaratsalar da, işin mantığını kaptılar, hemde sadece izleyerek :D

Herneyse, birlikte yemek yemeyi açıklamama gerek yok sanırım, bir çoğunuz kuşların siz yemek yerken hemen mama kabının başına geçtiğini, yada her ne yiyorsanız onun tadına bakma talebinde bulunduğunu farketmişsinizdir.

Üçüncü olarak birbirinizi kollamanızdır. Sizi sürünün bir parçası olarak gören bir kuş birisi size bağırırsa, kavga dövüş olursa yada herhangi tehlikeli bir durum, ya sizi savunmaya geçer, ya tehlike çığlığı atar yada "haydi madem tehlike var hep beraber uçup kaçalım buradan" anlamında sağda solda çılgınlar gibi uçmaya başlar. Benim sevgili rahmetli papağanlarımdan biri ne zaman babamın omzuna masaj yapsam o da ah vah dese hemen elime saldırırdı :D Bırak zarar verme ona diye :D

Şimdi bazı şeyler daha net olmalı. Bu nedenle her yerde yazıyorum papağanlarınızla birlikte takılın, onlarla birlikte banyoya girin, mutfakta iş yapın, birşeyleri tamir edin, onlarla birlikte meyve yeyin, onlara yabancıların dokunmasına izin vermeyin, onu koruyucu bir yaşam formu olduğunuzu gösterin diye. Ki böylece onlara "biz bir sürüyüz" demeniz mümkün olsun. Aynı sürünün bireyleri olduğunuzda sizinle çok daha yakın ilişki kurmak ister papağanınız, size daha yakın davranır, verdiğiniz eğitimler daha hızlı ilerler, ona daha kolay ulaşırsınız.

Sürünün içindeki bir diğer küçük grup da minik çekirdek ailedir. Yani sürüde herkes birbiriyle sosyalleşir ama papağanlar bu sürü içinden birini eş olarak seçer ve eşler ömür boyu birbirine bağlı olur. (sadece eclectus dişileri bazen gizli kaçamaklar yapabiliyor o kadar, hehe) Eşlerin yavruları türe göre değişmekle birlikte uzun yıllar o ailenin bir parçası olarak kalabilir. Örneğin afrika gri yavruları anne babalarının çevresinden 3 yaşlarına kadar ayrılmaz. (düşünün şimdi evinizde 3 yaş altı bir afrika griniz varsa, o doğal hayatında hala anne babasının koruması ve eğitimi altında olacaktı) Esaret hayatında da bu kurallar değişmez. Eğer evinizde birden fazla insan varsa papağanınız evdeki herkesi sürünün bir parçası olarak görecektir ancak birisini özel insanı olarak seçecek ve onunla diğer herkesten çok daha yakın bir ilişki kuracaktır. Yani ona göre bir kişi eşi, diğerleri sosyalleştiği sürü üyeleri olacaktır. Ancak şu yanlış anlaşılmayı düzeltmek gerek: papağanlar her zaman bir insanı eşi olarak görmek zorunda değildir. Unutmayın, papağanlar buldukları ilk papağanı eş olarak seçmez. Gerçekten, nasıl ifade etsem, sevgi aşk vs. duyarlarsa eş olarak seçer ve karşı tarafı ikna etmek için kur yapar yada yakın davranır. Dolayısıyla evde tek kişiyim, papağanım illa beni eşi olarak görecek diye bir şey yok. Belki tipi değilsiniz, belki karakterleriniz uyuşmuyor vs. :D, yani sizi eş seçmek zorunda değil. Sizi sadece yakın bir arkadaş olarak (direk friendzone :D) görebilir, sürüden biri olarak görebilir, anne babası olarak da görebilir.

Bilhassa bebek kuşlarda görülen bir durumu da belirtmem gerek. Örneğin kuşunuz bebekken size çok bağlıydı adeta âşık gibiydi. Ama ergenliğine gelince çat diye evdeki başka bir bireye yakınlık göstermeye başladı, size eskisi kadar yakın davranmıyor. Bu durum size küsmesiyle yada yaptığınız yanlış bir şeyle ilgili değil. Bebek kuşlar ergenliğine kadar (örn. afrika griler 3-4 yaşına kadar) birisini annesi babası gibi görüp ona yakınlık gösterebilir. Ama ergenlikle birlikte aileden ayrılıp kendine anne babası dışında bir eş arayışına girdiği için başkasına yönelebilir. Yani bu kopma durumu bütünüyle kuşun büyümesiyle ilgilidir.

Pekala.. sürü ve eş olayına değindikten sonra işin biraz daha ayrıntısına girelim ve sürü evet ama nasıl bir sürü diye soralım. Bütün papağan sürüleri aynı sosyal yapıda değildir. Papağan sürü türlerini genelde ikiye ayrıyor kuş bilimciler.

Tek tür sürüleri (bazı paraketler, afrika griler, kakadular vs.) ve Çoklu tür sürüleri (yine bazı paraketler, amazonlar, aralar, konurlar vs.)

Şimdi bu sürü türlerine bakalım ve bizim buna bağlı olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini görelim:

Tek tür sürüleri (single species flocks):

Tek tür sürüsü adı üstünde sürüde sadece tek türün barındığı bir sürüdür. Başka türde papağanlar bu sürüye katılamaz, biraz ırkçı bir yapıları vardır yani :D Afrika griler, muhabbet kuşu, sultan papağanı türü paraket türleri, sülfür kakadular vs. bu tip sürü türüne dahil edilebilir. Tek türlü sürülerdeki papağanların sayısı çok yüksek miktarlara çıkabilir. Çekirge sürüsü gibi bir orayı talan ederler bir burayı. Tür dışı sosyalleşme yok denecek kadar azdır (dışa kapalı muhafazakar yapı :D) Birbirlerini çok iyi korurlar ve düşmanlara karşı birlikte mücadele ederler. Sürü liderinin etkisi daha fazladır. Aileden kopuş daha geç gerçekleşir. Sürü dışında daha utangaç ve kendine güvensiz olurlar. Sürü dışından birey kabulleri daha zor gerçekleşir.

Bu tür bir yapının ev ortamına etkisini tahmin edebiliyor olmalısınız. Misafirlere daha tepkili davranma, eve yeni gelen hayvanları daha geç kabullenme hatta saldırgan davranma, daha kıskanç, daha korumacı, daha az paylaşımcı, dolayısıyla oyuncaklarını, kafeslerini, insanlarını, mekanlarını, yiyeceklerini daha fazla sahiplenme ve sürü olarak bellediği insanlara daha bağlı ve korumacı davranma. Bu türdeki papağanlara eve yeni gelen hayvan yada insan bireyler daha yavaş daha uzlaşmacı daha yumuşak tanıtılmalı, tam bir kabullenme gözlenmeden yeni gelenle eski kuş asla yanlız bırakılmamalı, herşeye iki kat dikkat edilmelidir. Bu durum traji komik durumlar da oluşturabilir. Örneğin evde bir muhabbet kuşunuz var ve eve yeni bir papağan aldınız, örneğin afrika gri. Her ikisi de tek türlü sürü bireyleri. Muhabbet kuşu hiç korkmadan bölgesini, oyuncaklarını, sürü olarak bellediği insanlarını korumak için hayatı pahasına afrika griye saldırabilir, ona sataşabilir. Bu türler doğal hayatlarında sadece kendi cinslerini sürü olarak görse de, esaret hayatında insan ailesini de sanki insanlarda kendi türündeymiş gibi kabullenip bir sürü oluşturabilir. Bu tür sürü yapısındaki papağanlar tüy yolmaya, sürüden en ufak bir ayrılıkta bunalıma girmeye, özgüven zedelenmelerine, yada fobik sorunlar göstermeye meyilli olur.

Çoklu tür sürüleri (mixed species flocks):

Adı üstünde bir sürü içerisinde birden çok papağan türü barındırır. Bu sürülerde türler arası kaynaşma, dayanışma, yardımlaşma söz konusudur. Örneğin üç beş konur, amazon ve ara papağanlarıyla aynı sürüde yaşayabilir. Birbirlerine beslenme, korunma hususunda yardımcı olabilirler. Yapı olarak daha açık, daha yenilikçidirler. Tek türlerin sayısı binleri bulabilirken, bunlar daha küçük gruplar halinde takılırlabilirler. Aileden daha hızlı kopup hayata atılırlar, sürüye yeni bireyleri kabul etmeleri çok daha kolay olur. Amazonlar, bazı kakadu türleri, ara papağanları, konurlar, pakistan ve hindistan paraketleri, rosellalar vs. bu tür sürülerde yaşayabilirler.

Ev ortamında bu sürü tipi papağanlar çok daha fazla, farklı şeyler ve insanlar görmeye, sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Eve yeni katılan hayvanlara, misafirlere daha çabuk adapte olabilirler. Ev değiştirmeye, sürü olarak bellediği insanların değişmesine tek tür sürüleri kadar tepkili davranmazlar. Daha tutarlı bir karakter yapıları vardır. Fazla içten pazarlıkçı olmazlar, kindarlık, kıskançlık ve fobik sorunlar daha az görülür. Ancak yakın ilişki hayvanları olmalarından kaynaklı agresifliklerini, memnuniyetlerini, memnuniyetsizliklerini daha net gösterirler. Çok daha duygusal ve kırılgandırlar.

Sonuç olarak papağanınızla iletişim kurarken yada eve yeni bir hayvan getirirken papağanınızın doğal hayatından getirdiği kodları dikkate alarak hareket etmeniz önemlidir. Eve yeni katılan bir hayvan yada insan tek tür sürüleri söz konusu olduğunda daha tehlikeli ve zor bir süreçken, çoklu tür sürülerinde daha kolay ve güvenli görülebilir. Ancak burada da çoklu tür sürülerinin daha duygusal olduğunu unutmamak gerekir. Eve yeni getirdiğiniz bir hayvanı, amazon papağanı, bir afrika griden çok daha kolay kabullenecektir. Ancak yeni gelen hayvana gösterdiğiniz ilgi amazonunuza gösterdiğiniz ilginin azalmasına neden olursa, papağanınızı bir anda bunalıma sokma riskiniz vardır. Böyle bir durumda bir afrika gri yeni gelene saldırma ve intikam alma planları yaparken, amazon papağanı ya kendine zarar verme yada sürüden kopma tepkisi gösterecektir. Yine bu bilgilere dikkat ederek papağanınızda ne eksikse onları tamamlamalısınız. Tek tür sürülerinin sosyal olması için ekstradan çaba sarf etmeniz gerekebilir. Fobik sorunlara daha kolay düştükleri için onları kendi kararlarını almaya teşvik etmeli, yeni eşya ve mekanları sık sık göstermeli, yeniliklere daha açık olmalarını sağlamalısınız. Çoklu tür sürülerinin daha yakın ve sık ilgiye ihtiyaç duyduğunu bilerek ona göre bir hayat düzenlemelisiniz.

Yine de, hangi tür papağan yada hangi tür sürüye ait olursa olsun her papağanın biricik bir karakteri olduğunu, kendine göre istekleri tercihleri ve zevkleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Burada sayılanlar papağanlar söz konusu olduğunda son derece genel geçer bilgilerdir. Papağanınızı iyi dinler ve gözlemlerseniz bu temel bilgiler ışığında onun biricik karakterini daha rahat çözebilirsiniz.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim