baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>>Sağlıklı beslenen, bol meyve sebzeye ihtiyaç duyan kuşların dışkısı biraz sulu olur. Sadece çekirdekle beslenen ya da kötü beslenen kuşların dışkısı ise ağdalı, kuru ve yapışkan olur.

2. SINIF - 4. DERS

TEDAVİ YÖNTEMLERİ - giriş

 

Türkiye’deki papağanların ve papağanseverlerin en büyük sıkıntılardan biri, kuşcağızlarımızın fiziksel hastalıklarından anlayan kuş hastalıkları uzmanı veterinerlerimizin olmayışı. Bu veterinerlerin yetişmesi için falanca veterinerlik fakültesinde kuşlar üzerine birkaç ders almak yeterli olmuyor ne yazık ki. Bu nedenle kuş uzmanıyım diyen hiçbir veterinere, kuşbilimi veterinerlik sertifikası (Avian Veterinarian Certification) olmadan tam olarak güvenmeyin. Bu sertifika, veterinerlik eğitim birimlerinde sadece kuşlar üzerine ihtisas yapan veterinerlere verilir ve böyle bir okul Türkiye’de henüz mevcut değil. Sertifikanın alınması için de, American Board of Veterinary Practitioners (ABVP) tarafından onaylanmak gereklidir. Ve bu uzmanlık papağanlar üzerine ayrıca dallanıp budaklanır. Türkiye'de sadece bir veteriner kliniğinde (İstanbul'da) bu sertifikaya sahip veterinerler olduğunu biliyorum. Bu yüzden veterinerdir nasılsa anlar deyip kuşunuzu gözü kapalı emanet etmeyin hiçbir veterinere.

papaganPapağanların en ufak hastalık belirtisi onları kısa sürede ölüme götüren bir problemin göstergesi olabiliyor. Papağanların hastalıkları ne yazık ki çok çeşitli. Ancak belirtiler genelde aynı olduğundan papağanların hastalığı deyince aklımıza ilk ishal geliyor. Halbuki ishal, iç parazitten tutun, farklı türde iç mantarlara, iç enfeksiyonlara ve çeşitli virüslere kadar farklı çeşitteki hastalık sebeplerinin genel belirtisi. Ayrıca solunum yolu hastalıkları, iştah kaybı, kan tüylerinde kırılma, yaralanmalar, zehirlenmeler, yumurta sorunları, şok, triod bezi sorunları, PHBC vs. tüm bu hastalıklar doğrudan ölümle sonuçlanabilecek nitelikte. Papağanlar hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kendilerinden anlayan insanlara ihtiyaç duymakta. Avrupa ve Amerika’da avian veterinerler mevcut ancak orada da, yeni bir sorun ortaya çıkıyor. Veteriner ücretlerinin yüksekliği! Kuşlarımızın sağlığı elbette çok önemli ancak veteriner yardımı olmadan da çözülebilecek hafif hastalıklar için her defasında veterinere gitmek için paraya para demiyor olmak gerekiyor. İşte bu durumda, bitkisel tedavi yöntemleri devreye giriyor. Kuş dostlarımız doğal hayatlarında tedaviyi her zaman bitkilerde aramakta, o halde biz de bu konuda onların işine yarayabilecek bitkileri tanımalı ve onlara bunları sağlamalıyız. Bitkiler daha çok hafif hastalıklar, hastalığa karşı önlem ve acil müdahaleler için ilk yardım olarak kullanılmakta. Ancak kuşunuzun hypertroid problemi varsa ve ola ki bir avian vetiniz varsa, bu sorun ancak onun eliyle çözülebilir. Ya da zehirlenme, iç hastalıkları gibi vakalarda avian vetlerin yardımına başvurmak şart. Tabii Türkiye de avain vet olmadığı için, en azından kuşlarla ilgili bir veteriner ya da tecrübeyle kuş hastalıklarının tedavisini öğrenmiş kişilere başvurmaktan başka bir çare yok. Ne yazıktır ki, çoğu durumda bunlar fayda etmemekte ve sırf avain veteriner eksikliği ya da yanlış ilaç kullanımı nedeniyle yüzlerce kuş ölmekte (bilhassa insan ilaçları kesinlikle papağanlar üzerinde kullanılmamalıdır.). Bu durumda, bizim ülkemizde deva için hangi bitkinin ne işe yaradığını bilmemiz ve ilk yardım için gerekli malzemeleri ve ilaçları ilk yardım çantamızda bulundurmamız şart. Ayrıca kuşumuzu hasta edebilecek etkenlerden uzak durmak için iki üç kat fazla gayret etmek çok önemli.

Bunun yanısıra, papağanlarımızın psikolojik problemlerini çözmek için de bilinçli bir ebeveyn olmanız gerekli. Bilgili kişilerden yardım almanız da önerilebilir ancak burada da sorun şu: bilgili kişiler gerçekten bilgili midir? Yani falan petshoptaki adamın seksen senedir kuş satıyor olması onu psikolojik sorunlarla ilgili bilgili biri yapmaz. İnanılmaz bir şekilde psikolojik problemleri “insan ilaçlarıyla” çözmeye çalışan “bilgili” insanlar dahi çıkıyor. Hayır, papağan psikolojisi ayrı bir bilimsel alandır ve bu konuda bilgiliyim demek için “teorik ve pratik bilginin” bir araya getirilerek tecrübe edilmiş olması şarttır. İlaçlar insanların psikolojik sorunlarında olduğu gibi sadece bastırıcı bir etki gösterir, sorunu çözmez, ve yan etkilerinin daha korkunç bir şekilde kendini göstermesi mümkündür. Psikolojik problemlerin aşılmasının yolu doğru davranışlarda, onunla olan ilişkinizde ve doğru destekleyicilerde gizlidir.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim