baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Her yaş kuş eğitilir. Yavru kuşlar çabuk alışır, daha sorunsuz olur zannetmeyin. Evet yavru bir kuşu tecrübesiz birisi, ilk aşamada daha kolay evcilleştirir ancak yavru kuş büyüdükçe, eğitimde yaptığınız hataları çok daha net ve zor düzeltilir bir halde karşınızda bulursunuz. Kuş seçerken aranızda oluşan elektriğe göre karar verin. Yaşa değil.

1. SINIF - 7. DERS

TEMEL EĞİTİM TEKNİKLERİ - Giriş

Pekala, bir papağan almaya karar verdiniz; ona bakabileceğinizden eminsiniz, hayatınızı onunla birlikte kurabileceğinizden eminsiniz, seçtiğiniz türün "size" ve "yaşam tarzınıza" uygun olduğundan emin oldunuz, yeterli okumayı ve bilgi edinme işini yaptınız ve papağanlarla ilgili yeterince sevgi dolu, çiçek böcek duygular içindesiniz. Ancak herşey, papağanınızın eve gelişiyle birlikte başlıyor. Sevgi çiçek böcek duygularınızla onu kendinize alıştıramazsınız. rikaOna nasıl davranacağınızı, birbirinize alışma sürecinde neler yapmanız gerektiğini bilmezseniz, karşılıksız bir aşkın acısını çekersiniz. Ve bir papağan sevginize karşılık vermiyorsa, çok acımasız olur, söyleyeyim.

Temel Eğitim teknikleri 1 ve 2 derslerinde unutmamamız gereken bir şey var: Kuşunuza bu aşamada "yeni alışkanlıklar kazandırıyorsunuz" ve onunla aranızda "bir diyalog kuruyorsunuz". Burada bir "ikna" söz konusu. Papağanlar vahşidir; biz evcilleştiklerini düşünsek dahi vahşi kalmaya devam ederler. Papağanlar sadece "eğitimli" olabilirler. Ama bunu otomat bir eğitim olarak anlamayın. Köpeklerin eğitilmesi gibi değil, bir insanın eğitilmesi gibi. Aradaki fark, ingilizcede daha iyi anlaşılıyor: papağanların eğitimi söz konusu olduğunda "education" (eğitim) kelimesi daha sık kullanılır. "Tame" (terbiye etme, evcilleştirme anlamında eğitim) değil. "Tame" kelimesi çerçevesinde bir kuşu ele aldığınızda onu bazı şeyleri yapmaya ya da yapmamaya "şartlandırırsınız". Şartlanmış bir papağanın davranışları çok çabuk bozulur, yapmaması gereken şeyi yapmak için fırsat kollar yada daha kötüsü, karakteri zarar görür, ruhsal olarak ezilir. Ancak eğitimli bir papağan, bir şeyi yapmaya yada yapmamaya ikna edilmiş papağan, hem ruhsal olarak sağlıklıdır, hem de öğretilen davranışı sürdürmekte sorun yaşamaz. Çünkü o davranışı yapmak artık kendi tercihidir.

Size bu sitede kuşunuzu nasıl "eğiteceğiniz" ve onunla nasıl diyalog kuracağınız öğretilecek. Onu nasıl evcilleştireceğiniz değil. Daha öncede dediğim gibi, zaten, onu evcilleştirmek mümkün değil. Aradaki fark nedir? Evcil bir hayvanla, eğitimli bir hayvan arasındaki fark? Evcil hayvan "bizim şartlarımızda" yaşamayı öğrenmiş, "bize ayak uydurmuş" hayvandır. Kediler, köpekler gibi. Ancak vahşi ama eğitimli bir hayvan, "sizin ona ayak uydurmanızı ister." Papağan-insan arasındaki ilişkide tam olarak böyledir. "Biz herşeyi onlara göre belirleriz". Eğitim yöntemlerimiz, onlarla olan iletişimimiz, çevre düzeni, ihtiyaçlar, paylaşımlar vs. herşey! Bu nedenle onu eğitirken, onun dilini öğrenmemiz, onun doğal hayatından getirdiği özelliklerini bilmemiz şarttır. Onlarla olan diyaloğun belirleyicisi papağanlardır! Bu kritik nokta göz ardı edilip "belirleyici insandır" diye düşünülmesinden kaynaklı bir çok insan papağanıyla diyalog kurmakta zorluk çekiyor. Eğitim yöntemleri "papağanların anlayacağı dile" göre belirlenmeli, onları eğitirken "biz" papağan gibi olmayı ve düşünmeyi öğrenmeliyiz. Şimdi, bu önemli noktayı akıllarda tutarak, derslere başlayalım.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim