baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Her yaş kuş eğitilir. Yavru kuşlar çabuk alışır, daha sorunsuz olur zannetmeyin. Evet yavru bir kuşu tecrübesiz birisi, ilk aşamada daha kolay evcilleştirir ancak yavru kuş büyüdükçe, eğitimde yaptığınız hataları çok daha net ve zor düzeltilir bir halde karşınızda bulursunuz. Kuş seçerken aranızda oluşan elektriğe göre karar verin. Yaşa değil.

TEMİZLİK VE BAKIM

Papağanlar on beş bin defa söylenmiş/söylenecek olduğu gibi, hassas hayvanlardır. Hastalık riskini en aza indirmek için temizlik koşullarına dikkat etmemiz önemlidir. Şöyle bir soru sorulabilir; yahu bunlar doğal hayatında ağaçta toprakta geziyorlar, çamurlu sulardan içiyorlar, orada bir şey olmuyor da niye evimizde bu kadar önem veriyoruz temizliğe?" Sormayın böyle bir soru, çünkü doğal hayatla "şehir" hayatı arasında dağ kadar fark var. Yağmur ormanlarında bulunan tozla, bizim egzoz karışmış isli tozlarımızın aynı olduğunu düşünmeyin. Yağmur ormanlarındaki nemden oluşan yosunlanmayı da papağanınızın su kabında oluşabilecek yosunlanmayla karıştırmayın. Yapmayın böyle şeyler :) Ayrıca doğal hayat içinde yaşayan bir papağanın bünyesiyle ev ortamında yaşayan papağanın bünyesi kesinlikle farklıdır. Zaten doğal hayatlarında da avlanma/şartlar yüzünden bir çok papağan hastalık/ölüm yaşıyor. Bunlar üzerine yapılmış araştırmalar var. Ama şimdi bunlara girmeyelim, sadece şunu söyleyelim: papağanınızın hastalık riskini azaltmak ve yaşam süresini uzatmak istiyorsanız, temizliğe dikkat etmelisiniz. Temizlik derken nasıl bir temizlik?

- Kendinize yemek yaparken, salata bile yaparken, önce ellerinizi yıkıyorsunuzdur (yıkadığınızı söyleyin lütfen), sofrayı kurmadan önce masanın genel bir tozunu alıyorsunuzdur, bulaşıklarınızı güzelce yıkıyorsunuzdur vs. Papağanınızın da sizden fazla farkı yok. Mama ve su kabı düzenli yıkanmalıdır, meyve sebzeler ona verilmeden önce bir güzel yıkanmalıdır, bilhassa yeşillik türü şeyler. İyi yıkanmamış sebzelerin bağırsak parazitlerine sebep olabileceğini aklınızdan çıakrmayın. Ayrıca sokaktan geldiğiniz gibi ellerinizle kuşunuzun tüylerine ve yemeğine dokunmamalısınız!
- Papağanınızın kafes altlığı "her gün" değiştirilmelidir. Fazla dağınık bir kuşunuz yoksa, bu süreyi iki-üç güne çıkarabilirsiniz ama daha fazla değil. Örneğin Rika kafesine çok az girdiği için kafesinin altı fazla kirlenmiyor. Bu nedenle ben onun kafes altını iki-üç günde bir değiştiririm. Ancak vaktinin çoğunu kafesinde geçiren bir kuşun (ki lütfen geçirmesin) kafes temizliğine üç kat daha fazla dikkat edilmesi şart. Kuşları hasta eden temel nedenlerden biridir kafes altının kirli oluşu.temizlik1
- Papağanınızın kafesinde ve oyun bahçesinde bulunan tünekler, oyuncaklar, kaplar vs. düzenli olarak "sirkeyle" temizlenmeli, silinmelidir. İlginç bir bilgi, kuşlar ayaklarından çok çabuk hastalık kapar. Çünkü  kirlilikle doğrudan temas etmeleri söz konusudur. Kirlilikten kastım her tür pis, çürük, tozlu vs. şeyin yanı sıra, "kendi dışkıları"dır. Bir kuşun ayağına kendi dışkısı bulaşırsa ya da tüneğindeki kuru dışkıya sürekli basıyorsa, papağanınızı büyük bir riske sokuyorsunuz demektir. Bastığı yerlerde gördüğünüz her dışkıyı, yemek lekesini hemen temizlemeniz gerekmektedir.
- Kafesin telleri haftada bir sirkeyle silinmeli ve dezenfekte edilmelidir.
-Ayrıca papağanınızın sıklıkla takıldığı mekanlar, pencere önü, kitaplığın üstü, yerler vs. düzenli olarak temizlenmeli, kuşun buralara kirli/tozluyken gitmesi engellenmelidir. Papağanlar oraya buraya girip çıkma hususunda ihtisas sahibi olduğu için evin genel temizliğine de dikkat etseniz iyi olur. (ben pasaklı biriyimdir, yine de yapabiliyorum, siz haydi haydi yaparsınız :))
- Papağanınızı düzenli olarak banyo yaptırmalısınız. Ama bunu dedim diye kuşu duşun altına, musluğun altına sokuvermeyin, gidin derslerden banyo linkine tıklayın, banyodan neyi kast ettiğimi öğrenin. (yani banyo konusu siteye eklenmişse :))
- Oyuncakları ve kuşunuzun takıldığı çevreyi de arada kontrol edin. Gözünüzden kaçmış paslı bir çivi ortalıkta başıboş dolanıyor olabilir, yada kuşunuzun ısırıp ortaya çıkarttığı bir tel ucu vs. Bunlar ciddi yaralanmalara neden olabilir dikkat.
- Papağanınızın suyu her zaman taze olsun. Günde en az iki defa suyunu değiştirin ve "içme suyu" kullanın. Musluk suyu değil.
- Yere düşmüş gıdaları yıkamadan ona vermeyin.
- Çürümüş, eskimiş, kalmış gıdaları ona "asla" vermeyin.

Şimdi kafes altında kullanabileceğiniz malzemeler konusunda bir kaç öneride bulunayım.

Öncelikle "tozlu" şeyler kullanmamalısınız. Talaş gibi. Tozlu şeyler papağanların ciğerlerini çok kötü etkiler. Kum ve temiz toprak kullanılabilir ancak bunların temizliği zordur ve masraflıdır. Çünkü sokaktan topladığınız kedi-köpek idrarıyla zenginleşmiş toprak-kumlar papağanınız için öldürücü olabilir. Toprak-kum kullanacaksanız, bunların paketli, temiz ürünler olması gerekiyor ki, dediğim gibi gereksiz masraf.
Kedi/köpek kumu, papağan altına kullanılmaz! Papağanalr kum yiyebilir, ve eğer ki kedi/köpek kumundan yerse, papağanınız için öldürücü olabilir. Kum kullanmakta ısrarcıysanız, paketli satılan kuş kumlarından almalısınız. (gereksiz masraf)
Papağanınızın altına sereceğiniz şey, kum dahi olsa, en fazla iki günde bir tamamen değişmelidir. Kumu elerim, pislikleri ayıklarım, diye düşünmeyin. Kafesin altına bir şey sermemizin iki temel nedeni var: birincisi, düşen pisliklerin bakteri üreterek kuşumuza zarar vermesini engellemek, ikincisi, kuşumuzun dışkısını gün aşırı "kontrol etmek". Sizin, evi temiz tutmak, kafes altını kolay temizlemek türü nedenleriniz temel nedenler değil yani. Kum, düzenli değişirse bakteriler konusunda kötü bir yöntem değildir ancak kuşun dışkısının kontrol edilmesini zorlaştırır. (kuşun dışkısının her gün kontrol edilmesi şarttır, hastalıklar bölümüne bakın)temizlik4

Gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Ucuz ve temizliği kolay bir yöntemdir. Ancak burada iki durum var: birincisi kuşun kafes altında "mutlaka" ızgara bulunmalı. Çünkü gazete kağıdında bulunan mürekkep (ellerinizi bile kapkara yapıyor düşünün), kuşunuzun tüylerine, gagasına diline değmemeli. (evet, ona parçalasın diye gazete kağıdı vermemelisiniz.) Kendisi kaçak olarak gazete bulup parçaladıysa sorun değil, dert etmeyin ama kafesinde halihazırda bulunan gazetelerle "sürekli" uğraşması hiç sağlıklı değil. Bu yüzden eğer kafes altında ızgaranız varsa ancak, gazete kağıdı kullanın. İkincisi, gazete kağıdı çabuk eridiği için kuşunuzun sıvı dışkısı, meyvelerden çıkan sular, döküntüler gazete kağıdının kolayca delinmesine neden olabilir. Bu durumda başınıza ekstra temizlik işi açılabilir. Bir tane daha ekleyebilirim, gazete kağıdının rengi koyuysa, dışkının sağlıklı olup olmadığını kontrol ederken zorluk yaşayabilirsiniz, buna da dikkat.

Ama benim size esas önereceğim kafes altı malzemesi naylon torba! Ama şu petrol artıklarından yapılan pazar torbaları değil. Kafesin büyüklüğüne göre gidip hazır çöp torbalarından aldınız mı sorununuz kalmaz. Yada marketlerden artan beyaz poşetleri de kullanabilirsiniz. Bu çok ucuz ve sağlıklı bir yöntem. Ayrıca poşet açık renk olduğu için kuşunuzun dışkısının durumunu gün içinde gözlem altında tutmanız da kolaylaşıyor.
Ben kafes büyüklüğüne uygun olduğu için orta yada büyük boy çöp torbası alıyorum. Bu torbanın kapalı tarafını kesip, ikiye bölüyorum, böylece bir torbadan iki seferlik kafes altlığı çıkıyor. (yada hem üst kat için hem de alt kat için) Gayet ekonomik. Temizlik de kolay oluyor, poşeti toparlayıp çöpe atıveriyorsunuz. Dev kafeslerde battal boy falan kullanılabilir. Küçük kafeslerde küçük boy. Her neyse, bunu söylememe gerek yok sanırım. :)

temizlik2temizlik3

temizlik4temizlik5

Kafes, oyuncak temizliğinde "sirke" kullanmanızı tavsiye ederim. Yapışmış dışkıları daha kolay çıkarmak için kuşlar için özel satılan temizlik ürünlerinden de alabilirsiniz. Ama sirke de gayet işe yarar. Kafesi yıkayacaksanız, sadece "sıcak su" kullanın. Dezenfekte etmek için de yine "sirke". ÇAMAŞIR SUYU/DETERJAN/YAĞ SÖKÜCÜ vs. türü temizlik malzemelerini KULLANMAYIN. Bunlar, papağanınız için öldürücüdür ve yıkasanız bile kokusu, tadı üstlerinde kalabilir. (onların çocuk gibi herşeyi yaladığını, ağzına aldığını unutmayın) Çamaşır suyunu ancak şu durumda kullanabilirsiniz: Kuşunuz hastalıktan ölmüştür ve yeni bir kuş alacaksınız. Aynı kafesi kullanmayı düşünüyorsunuz. Bu durumda, kafesi çamaşır suyuyla yıkayabilir, sıcak suyla çok iyi duruladıktan ve sirkeyle bir kez daha sildikten sonra, iyice havalandırmaya çıkarırsınız ve en az bir kaç gün sonra kafesi kullanmaya başlarsınız.

Çamaşır suyu ve diğer temizlik malzemeleri konusunda safça bir düşünceye sahibiz: "Ben hep çamaşır suyuyla yıkıyorum kafesi ve o kadar dikkat de etmiyorum, kuşuma henüz bir şey olmadı" türü bir düşünce şekli. Hayır, kuşunuzun akciğer sistemini "yavaş yavaş" çökertiyorsunuz demektir bu. Aynı galvaniz-çinko kafeslerin kuşunuzu ağır ağır zehirlediği gibi. Bu süreç on seneyi bile bulabilir. Ama sonu her zaman ölümdür. Böylece papağanınızın 30 senelik ömrü varsa, 10. senesinde ona elveda dersiniz. Buna hakkınız yok, biraz dikkat.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim