baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanınıza sıcak günlerde oynaması için "buz" verebilirsiniz yada ona buz dolu bir kabı oynaması için kafesine koyabilirsiniz. Suyunu değiştirirken içine bir küp buz atmanızda hoşuna gidecektir.

2. SINIF - 6. DERS

TÜY, TIRNAK VE GAGA BAKIMI

Tırnak, gaga ve tüy bakımıyla ilgili eğitime geçmek için ele kola çıkan, kendisine dokunulmasına izin veren, size büyük çapta güvenen bir kuşunuz olmalı. Eğer kuşunuz bu eğitim düzeyine henüz ulaşmadıysa Temel eğitim teknikleri 1 ve 2 derslerini çalışın, sonra bu derse geri dönün. Papağanınız ufak da olsa, büyük de, kanatlarına, gagasına, ayağına dokunulmasına izin veriyor olmalı. Kuşunuz ayağını, kanadını rahatça elinize bırakıyor olmalı ki, yaralanma durumlarında ilk yardımı kolayca yapabilin. Yani tırnak ve tüy, gaga bakımının esas amacı aslında kuşunuza acil durumlarda rahat bakım yapabilmek. Bunun yanısıra, papağanınızı olası sakatlanmalardan korumak içinde arada bakıma almanız uygun olur. 2Bilhassa tırnaklar.

Tırnak bakımı

Fazla uzamış tırnaklar küçük papağanlarda parmak, hatta ayak incinme/kırılmalarına dahi sebebiyet verebilir. Büyük papağanlar ise, tırnaklarına arada kendileri bakım yapar, ancak bu tırnağı kısaltmak için değil, "sivriltmek için" yaptıkları bir bakımdır. Yaptıkları doğal ortamlarında olsalardı mantıklıydı aslında, o koca ayaklarıyla daha iyi tutunabilmek için sivri tırnaklara ihityaçları var. Ancak ev ortamında sivri tırnak, kolunuzun, ellerinizin, kıyafetlerinizin hatta perdelerin delik deşik olması demek :) Ayrıca küçük papağanlar gibi, tırnaklarını bir yere taktırıp parmakları incitmeleri riski de söz konusu.

Doğrusunu söylemek gerekirse, papağanına hem kafesinde hem de oyun bahçesinde yeterince doğal ağaç dalı sağlayan ebeveynler kuşlarının "fazla uzayan tırnaklarından" şikayetçi olmazlar. Çünkü tırnaklar doğal bir şekilde törpülendiği için hiçbir zaman çok uzun olmaz. Bu hem küçükler hemde büyükler için geçerli. Yine de, dediğim gibi, kısa da olsa uzun da, papağanlar tırnakları habire sivriltir. Eh, vahşi kuşlar, doğal ortamlarında ne yapıyorlarsa, ihtiyaç olsun olmasın ev ortamında da yapacaklar. Durum bu olunca arada papağanınızın tırnaklarını kütleştirmelisiniz ki, her yeriniz çizik içinde kalmasın, papağanınızı her elinize alışınızda acı çekmeyin.

Bir çok siteden "tırnakların kesilmesi" üzerine bir takım şeyler öğrenmişsinizdir mutlaka. Hatta piyasa da kuşların tırnakları için makaslar falan da satılıyor. Düzenli tırnak kesimi üzerine öğütler veren insanlar da mutlaka vardır. Ancak ben burada başka bir şey önereceğim. "Manikür". :)1

İşin aslı son iki seneye kadar bende arada bir papağanlarımın tırnaklarını keserdim. Sadece ucundan, kütleşecek şekilde. Fakat bunca senenin tırnak kesme ustalığına sahip olmama, bilmem ne kadar papağanın tırnağını kesmiş olmama rağmen, Rika'nın tırnağını yanlışlıkla birazcık derin kestim. Biliyorsunuz, papağan tırnaklarının içinde kan damarları vardır. Rika'nın tırnağı kan revan içinde kaldı tabii. Bu hem benim için hem de Rika için şok edici bir deneyim oldu. Rika tırnak makasına karşı korku hissetmeye başladı. Bende başka bir yöntem kullanmaya karar verdim. Törpü!

Tırnak törpüleme, hem papağanlar açısından son derece ilgi çekici, oyunvari, hem de ebeveynler açısından çok kolay bir yöntem. Tabii soracaksınız, küçük papağanların tırnaklarını nasıl törpüleyeceğiz, çok küçük ayakları var? diye. Küçük papağanlar için törpü yapmak çok basit bir iş işin aslı, en sağlıklısı ona güzel bir törpülü tünek almak, yada tüneklerinden birine 0-1 ayarında bir zımpara sarmak ve kafesine koymak. Ayakları küçük olduğu için tırnak törpüsüyle uğraşmanız biraz zahmetli. Ama bu şekilde, tırnaklar kolayca törpülenir.

Şimdi büyük papağanlar için tırnak törpülemeye alıştırma nasıl olacak onu görelim. Bu eğitimi, sultan papağanı boyutlarındaki küçük papağanlara da uygulayabileceğinizi sanıyorum. Denemedim, ama işe yarayacağını düşünüyorum.

- İlk gün papağanınızın ayağını elinize alırsınız, seversiniz, ve onu törpüyle tanıştırırsınız. Bu kısa bir tanışma olur. Törpüyü gagasına verin, bırakın oynasın. Ya da biri iki çevirip atsın.

- İkinci gün ayağını elinize alın ve törpüyü ayağına değdirin, çekin ve aferin deyin.

- Üçüncü gün ayağını elinize alın, törpüyle bir tırnağını hafifçe törpüleyin ve bırakın.

- Sonraki günlerde her gün bir tırnağı yapacaksınız. Yani toplam sekiz günde ayaklarındaki bütün tırnaklar törpülenmiş olacak. Eğitim süresi ise toplam on gün sürecek. Eğitimin sonunda törpüye alışmış bir papağanınız olur. Bundan sonrasında tırnaklarının hepsini bir günde halledebilirsiniz. Sıkıldığında bırakmak şartıyla. Gerekirse gün içinde kısa aralıklarla manikür yapın. Ama sakın papağanınızın sıkılmasına, törpüden korkmasına fırsat vermeyin. Aşağıda iki video var. Birincisi manikür olayına son derece alışık olan, ve olayın keyfini çıkaran Rika. İkincisi törpüye daha yeni yeni alışan Arya.

 

 

Tüy bakımı

Sıra tüylere geldi. Biliyorsunuz tüyler bir kuşun en değer verdiği parçasıdır. Günlerinin çok büyük bir kısmını tüy bakımına harcarlar. Onların bu kadar önem verdiği tüylere bizim de gereken özeni göstermemiz gerek.

- Tüyler güneş/gün ışığından D vitamini çekmek gibi bir özelliğe sahip. Bir kuşun ihtiyacı olan D vitamininin büyük çoğunluğu güneşten sağlanmalı. Ancak pencere camları gerekli vitaminin tüyler tarafından emilmesine engel. Dolayısıyla kuşunuzu hergün, yada en azından bir kaç günde bir doğrudan güneşle yada gün ışığıyla temas edebileceği bir yere çıkarmanız gerekir. Ancak unutmayın, güneşte fazla kalırlarsa da başlarına güneş geçer. KaAfesle çıkarıyorsanız dışarı, kafesin yarısının güneşte yarısının gölge kaldığına emin olun.

- Yaz günlerinde hergün, kış aylarında haftada bir defa kuşunuzun tüylerini su ile spreylemelisiniz. Suya biraz elma sirkesi yada susam yağı da katarsanız, parlak ve bakımlı tüyleri olmasını sağlarsınız. Yarım litre suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi, yada bir iki damla susam yağı yeterlidir. Spreyleme için piyasada satılan anti paraziter spreylerden "uzak durun". Bunlar ilaç. Ancak papağanınızda gerçekten parazit varsa kullanılmalı.

- Tüylerin durumunu arada bir tetkik etmelisiniz. Tüy yolma yada çıtlama davranışı olup olmadığını erken tespit etmeniz, sorunu daha kolay aşmanızı sağlar. Bunun dışında kırılmış, kan toplamış tüy olup olmadığına da bakmak gerek.

gaga Gaga Bakımı

Kuşunuzun gagası en hayati organı. Gagaya birşey olmaz diye düşünmeyin. Papağan gagaları çatlayabilir, kırılabilir, zedelenebilir. Ayrıca papağanınızda kalsiyum eksikliği olup olmadığını anlamak için de gagaya bakabilirsiniz. Sağlıklı gaga "mattır", "rengi canlıdır", "çatlak kırık yoktur" ancak gaganın üst kısmı tırnak nevinden bir madde olduğu için katmanlar, çizikler görünmesi, gaganın uzaması, kuşun kendisinin gagasını törpülemesi normaldir. Aşırı parlak gaga virütik bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Papağanınızın gagasında ayna gibi kendinizi görememeniz gerekir. Rengi soluksa vitamin eksikliği yada kalsiyum eksikliğinden şüphe duyulması gerekir. Gaga ucu çok çabuk kırılıyorsa, kalsiyum ekslikliğini de düşünmek gerekir. Sağlıklı gaga gelişir ama güdükleşmez. Üzerinde pütürlü nokta, leke, çatlak, kabarıklık bulunmaması gerekir. Yan tarafta Arya'nın gagası var. Arya'da hala bazı vitaminler eksik, ancak toparlanıyor. Yine de oldukça sağlıklı bir gagası var.

Gaga bakımı yapmak çok kolaydır. Arada sırada papağanınızın gagasına susam yağı yada badem yağı sürün. Gagasını besleyecektir bu yağlar. Doğal hayatlarında bir çok yağlı yada ıslak meyveye gagalarını daldırıyorlar. Ve gaga bakımları bu meyvelerin suyu yada yağıyla doğal bir şekilde gerçekleşiyor. Örneğin afrika grilerin ana besin kaynağı olan red palm meyvesi son derece yağlı bir meyve. Ev ortamında ona bu meyveyi sağlayamıyorsak, gagasına arada bir azıcık yağ sürmemiz faydalı olacaktır.

Bunun dışında kuşunuz arada esnediğinde gaganın içini kontrol etmeyi de unutmayın. Gaga içinde kabarıklık, kanlanma bulunmamalı.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim