baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Arada papağanınızla birlikte yatağagirin, birlikte yorgan altında oyun oynayın. Bu iki bakımdan faydalı olur, birincisi papağanınız kokunuza daha kolay alışır, ikincisi, üstüne bir şey örtülmesinin, karanlıkta sizinle kalmanın kötü bir şey olmadığının farkına varır. İlk zamanlar biraz paniğe kapılırsa endişelenmeyin, oyun havasından asla çıkmazsanız, üç beş deneme sonrası alışır.

4. SINIF - 7. DERS

YAVRU BAKIMI

0Büyük papağanlar için, Türkiye'de çok küçük yavru bulmak zor derdim, ama son zamanlarda 4-5 yada 8-10 haftalık büyük papağan bebeği olduğunu söyleyen insanlardan mailler alıyorum. Bu yüzden bu konuya öncelik vermem gerektiğini düşündüm. İşin aslı bu çok acı bir durum: bu kadar küçük yavruların Türkiye'de olması demek, papağanların ana yurtlarındaki bazı vicdansızların, anne babasının elinden yavruları çalıp kaçak yoldan gönderi yapıyor olması anlamına geliyor. Yani evinizdeki bebeğin "yuvasından, ailesinden koparılmış bir zavallı" olabileceğini ve sizin de onu satın alarak yasa dışı bir eyleme destek vermiş olduğunuzu belirtmem gerek. Ülkemizde papağanların doğal hayatından çalınmamış olduğunun, sağlıklı bir şekilde ülkeye sokulmuş olduğunun tek bir kanıtı olabilir; papağanınız bileziklidir ve bileziğinin üstündeki numara, papağanınızla birlikte size teslim edilen evrakta kayıtlıdır. Ve evrak, uluslararası geçerliliği olan bir evraktır, Türkçe olarak falanca kişi tarafından doldurulmuş bir kağıt parçası değil. Eğer bu evrağa ve bileziğe sahip değilse, bebek papağanınızın annesinin babasının kanatları altından alınmış olma ihtimali çok yüksektir. Avrupa'da çiftliklerde yetiştirilen papağanların bilezikleri, evrakları, hatta DNA testleri mevcuttur, ve size papağanı satan çiftlik, papağanı size teslim etmeden önce sizi güzel bir eğitime tabii tutar, bebek bakımı konusunda sizi ayrıntısıyla bilgilendirir, onu nasıl yetiştireceğiniz ve sosyalleştireceğiniz konusunda size bilgi verir. Çünkü bebek bakmak "çok riskli ve zor bir iştir". Ve.. fiyatları pahalıdır. Eğer bebek papağanınızı en az 800 dolar gibi bir paranın altında bir fiyata aldıysanız, bilin ki papağanınız doğal hayatından koparılmıştır. Satın aldığınız kişi aldığınız papağanın anayurdundan biriyse ve mail gibi tekinsiz bir yolla bu kişiyle konuştuysanız, size tavsiyem adını sanını şu adrese verip kaçak bir iş yapıp yapmadığının kontrol edilmesini sağlamanız. (http://www.avianwelfare.org/) Üstünüze yüklenen vebalden hiç olmazsa biraz kurtulmuş olursunuz. Hiç kimsenin nesli tehlikede bir hayvanı ormanından koparmaya, eziyet etmeye hakkı yok.1

Ama bu başlığı açıyorum, çünkü satın aldığınız kişi yada kurumun size anlatmamış olduğu onlarca şey var bebek papağanlarla ilgili. Sonuç olarak bu bebek evinizde ve ona en iyi şekilde bakmanız artık sizin sorumluluğunuzda. Ona yetişkin bir papağana bakar gibi bakamazsınız, özel ilgiye ve bakıma ihtiyacı var. Evet, bebek bir papağanda "hırlama", "ısırma" gibi bir sorunla "şimdilik" karşılaşmazsınız ama, onun da farklı türde bir eğitim alması gerekiyor. Yetişkin papağanlara verilen eğitimi, yaklaşım tarzını onlara uygulayamazsınız.

Bu konu aynı zamanda bebekken satılan muhabbet kuşu, cennet papağanı gibi, Türkiye'de üretilen papağanlar için de faydalı olacaktır. Çünkü 15 günlük hatta 1 haftalıkken satılan zavallı muhabbetlerin ihtiyaçlarının ne olduğu hiç düşünülmüyor. Nasıl bir mantıksa, onlara da yetişkin papağanlarmış gibi kafes, yem, su vs. konulup agudu bugudu diye sevmenin yeterli olacağı düşünülüyor. Bu nedenle hem küçük hem de büyük papağan bebekleri için bu başlık altındaki makalelerin işe yarayacağını düşünüyorum. Bebek papağanlarla ilgili bu konuyu, büyük ve küçük papağan diye bir ayırım yaparak ele almadım. Çünkü çoğu konu büyük papağanlar için de küçükler için de aynı. Aradaki farklılıkları makale içinde yeri geldikçe belirteceğim. Bu yüzden 2papağanınız hangi tür olursa olsun, yazılanları kendi papağanınız için yazılmış gibi okuyun.

Bu geniş konuyu üç önemli başlık altında ele alacağız. Bakım, Beslenme ve Sosyalleşme. Bakım, bebeklik dönemlerinde papağanların bağışıklık sistemleri yeterince gelişmediği için titizlik gösterilmesi gereken bir konu. Beslenme, bebek bir papağan için hayati bir önem arz ederken, Sosyalleşme, papağanınızın ilerleyen zamanlarda psikolojik açıdan sağlıklı gelişmesi için önemlidir. Şunu sakın unutmayın, yapılan istatiksel araştırmalarda "elde yetişen bebek papağanların büyüdüklerinde, yetişkinken eve alınan papağanlara kıyasla çok daha fazla davranış problemlerine sahip olduğu" yani ısırma, saldırganlık, tüy yolma davranışlarının "çok daha sık" göründüğü ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Sosyalleşme konusu papağanınızın sizinle gelecekteki ilişkisi açısından kritik bir öneme sahiptir! Sakın bu konuyu hafife almayın.

1.BAKIM
2.BESLENME
3. SOSYALLEŞME

 

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim