baslik

baslik02

baslik01

 

 


3 SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 1

2. Ders - Papağanlara Cesaret Kazandırma

3. Ders - Konuşmayı Öğretmek

4. Ders - Recall Eğitimi

Recall 1. aşama: "Gel"meye ikna etmek

5. Ders - Diğer hayvanlarla ve çocuklarla geçinme

6. Ders - Yabancılarla Tanıştırma

7. Ders - Davranış Bozuklukları

Isırma
Eşyaları Parçalama
İnatlaşma
Sürekli Bağırma
Kötü Alışkanlıklar

8. Ders - DNA testi

4. SINIF

1. Ders - Numara Eğitimi 2

2. Ders - Matematik ve Genel Kültür Eğitimi

3. Ders - Recall Eğitimi 2

4. Ders - Freeflighting (özgür uçuş)

5. Ders - Papağanlar için Yemek Tarifleri

6. Ders - Üreme

7. Ders - Yavru Bakımı

tiyo TÜYO KÖŞESİ

>> Papağanınız eve ilk geldiğinde, üç dört gün boyunca su yerine papatya çayı verebilirsiniz. Papatya çayı kuşunuzun daha kolay stres atmasını sağlar. Hırlama eğitimi sırasında da size çok yardımcı olacaktır.

YEMEK ALIŞKANLIĞINI DEĞİŞTİRME

 

Papağanınız eve geldi, beslenme üzerine bir çok şey okumuştunuz ve kuş evladınıza en iyi şekilde bakmak için çok heveslisiniz; dolayısıyla büyük bir mutlulukla mama kabına binbir çeşit meyve sebze koydunuz. O da ne? Papağanınız değil yemek, meyve sebzelerin yanına bile yaklaşmıyor! Ya da alıp alıp aşağı atıyor! Ne verseniz yemiyor varsa yoksa çekirdek! Eee, şimdi ne olacak?

Sürü liderliği makalesinde okuduğunuz/okuyacağınız gibi, papağanlar sürü liderinin tavsiye etmediği yada "bak bu havuç, yenilir." diye öğretmediği mamaya dokunmazlar. Doğaları gereği ihtiyatlıdırlar; mama zehirli olabilir, mama, mama görüntüsüne sahip korkunç bir canavar olabilir vs. Dolayısıyla papağanınız verdiğiniz yiyecekleri direk reddedecektir. Bu sorunun temelinde ne yazık ki Türkiye'ye gelen papağanların çok kötü şartlarda "çok ama çok kötü" beslenerek (sadece ay çekirdeğiyle, çünkü ucuz) getirilmesi, pet shoplarda tutulması var. Doğal şartlarda bir papağan annesi babası tarafından ön eğitimden geçer, daha sonra sürüye katıldığında liderin gösterdiklerini kabul eder ve hangi filizleri, hangi meyveleri yeyip yememesi gerektiğini öğrenir. Ancak esaret altındaki papağanların böyle bir şansı yok. Güvensizlik duygusu ve stres içinde kafeslerde tutulup yolculuk ediyorlar, pet shoplarda satışa çıkarılmak üzere sergileniyorlar. Ve önlerine konan tek bir yiyecek var; ay çekirdeği. Bu tekinsiz ortamda güvenli olduğunu bildikleri tek yiyecek!

4Ancak papağanınızı bu durumda bırakıp "ne yapayım ay çekirdeği yiyor ancak, suyuna vitamin katarım olur biter" deyip işin içinden sıyrılmayın. Yapay vitaminler sadece sahte çözüm getirir. Kendinizi düşünün, yapay vitamin katkıları alarak, hayatınız boyunca sadece şeker yiyerek yaşayabilir misiniz? Daha doğrusu ne kadar yaşayabilirsiniz? Aynı şey papağanınız için de geçerli. Daha önce dediğim gibi, ay çekirdeği bizim için şeker ne ise odur. Ay çekirdeği bahsi tabiiki büyük papağanlar için. Ufak olanlar daha şanslı, en azından darı ağırlıklı, keten tohumu, susam gibi faydalı tohumlar da içeren bir çok mama satılıyor piyasada. Küçük papağanlara bu nedenle günlük meyve sebze desteği vermek yeterli oluyor. Ancak büyük papağanlar içler acısı bir durumda. Piyasada satılan hazır mamalar son derece yetersiz ve yine, markası ne olursa olsun, ay çekirdeği ağırlıklı. Üstelik genelde papağanlar ay çekirdeğinden başka bir şey yemediği için, diğer tohumlar göstermelik olarak mama kabında duruyor ve siz de böylece Avrupadan ithal ay çekirdeklerine dünyanın parasını bayılıyorsunuz :) Üstelik papağanınızın kötü beslenmesi onun ömrünü yarı yarıya azaltıyor. Belki papağanınız henüz yeni, ancak unutmayın, zaman geçtikçe birbirinize iyice bağlanacaksınız, bu durumda onun beslenme sorunları nedeniyle yaşayacağı sıkıntılar, hastalıklar ve kısa bir ömür geçirmesi sizi çok çok üzecek.

Bir papağanın yemek alışkanlığını değiştirmek, onların güvensiz doğası nedeniyle uzun zaman alır. Minimum 3 ay, maksimum bir kaç yıl! Ancak büyük papağanların yaşam ömürlerinin uzunluğunu düşünürseniz, bu uzun sürenin göze alınması gereklidir. Beslenme alışkanlığının değiştirilmesi derken, papağanınızın gerçekten her tür meyve sebzeye alışmasını kastediyorum. Yoksa şu anda papağanınız ay çekirdeğinin yanısıra elma da yiyorsa, bu yine iyi beslenme demek değildir. Öncelikli olarak yemesini istediğimiz gıdalar olacak, havuç, brokoli, ıspanak gibi. Ancak bu gıdalar papağanınızın acil besin ihtiyacı içindir ve düzgün bir beslenmenin sadece bir kısmını oluşturur.

Peki bu yemek alışkanlığını değiştirme işi için temel gereksinimlerimiz nelerdir?

-Sürü lideri olmak : Bir papağan ancak sürü liderinden gelen önerileri dikkate alır.
-Sabırlı olmak: Papağanların, alışkanlıklarını değiştirme hususunda çok yavaş olduğunu unutmayın. Dolayısıyla sabır çok önemlidir.
-Tutarlı olmak: Ona yeni bir alışkanlık kazandırmak için tutarlı bir şekilde eğitime (evet, bu da bir çeşit eğitim) devam etmeniz şarttır.
-Onun dilini konuşmak: "bak bu güvenli" demek için onun anlayacağı şekilde yiyeceklerin tanıtılması gerekir.
-Papağanınızın tercihlerini araştırmak: Papağanların birbirinden farklı karakterde olduklarından bahsetmiştim. Bu yemek tercihlerinde de böyledir. Papağanınız havucu haşlanmış ve sıcak sevebilir, haşlanmış ve soğuk sevebilir, çiğ sevebilir, iri parçalar halindeyken sevebilir, küçük küçük doğranmış halde sevebilir. Papağanınız brokoliyi sevmez ama karnıbahara bayılır. Benim bir papağanım muzdan nefret ederdi. Bunun alışkanlıkla ilgisi yok. Sadece tadını beğenmiyordu. Bu yüzden ben de muzla besin olarak eş değer, başka meyveler veriyordum ona. Sevdiği ve sevmediği şeyleri görebilmek için ona her sebze-meyveden tattırmanız gerekir. Yemek alışkanlığını değiştirirken önce hoşuna gitmiş, ilgisini çekmiş gıdalardan başlamak çok daha iyidir. Zaman içinde neyi daha çok sevdiğini, neyi sevmediğini anlayacaksınız. Bunun için bol bol gözlem yapın, vücut dilini iyi okuyun.

Şimdi yemek alışkanlığı değiştirmek için neler yapabileceğinize geçelim:

3- Meyve ve sebzeleri oyuncak haline getirmek:

Dolmalık biber alın elinize ve onun gözü önünde içini çok sevdiği mamalarla doldurun, sonrada asın bir yere. Papağanınız içindeki mamalara ulaşmak için biberi parçalayacak, dolayısıyla onun tadına yavaş yavaş alışmaya başlayacaktır. Aynı şekilde diğer meyve sebzeleri de oyuncak haline getirip kafesine ve oyun bahçesine asabilirsiniz. Havucu jüt ipiyle sarıp asın, elma parçalarını kebap yapıp ipe dizin, arasında kartonlar olan ıspanak tutamları asın vs. Yaratıcılığınızı kullanın ve meyve sebzeleri oyuncak niyetine kullanı. Papağanınız zaman içinde bunlarla oynamaya başlayacak, ve meyve sebzelri parçaladıkça tadına alışacak. Bu dediğim gibi çok uzun zaman alabilir ama yılmadığınız, devam ettiğiniz takdirde kesinlikle başarıya ulaşırsınız.

- Suyuna meyve suyu eklemek:

Tutarlı olun ve önce mesela, elma suyundan başlayın. (yada hangisini tercih ederseniz ondan) Suyuna önce %10 kadar elma suyu katın, ve yavaş yavaş günler, haftalar geçtikçe yüzdeyi arttırın. ta ki direk elma suyu koyduğunuzda içeceği zamana kadar. Bu ona, elmanın tadını tanıtacak. Ancak su eskidiği zaman değiştirmeyi de unutmayın. Eğer evde sebzelerin suyunu çıkaran türden bir alet de varsa, aynı taktiği sebzeler için de kullanabilirsiniz.

- Meyve sebzeleri göz önünde tutmak:

Mama kabında her zaman bir parça havuç, brokoli vs. hazır bulunsun. İster yesin, ister aşağı atsın, önemli değil. Siz hergün alıştırmak istediğiniz meyve sebzeyi onun mama kabına koyun. Rika'nın mama kabında her zaman bir hurma olur. Ancak bunca zamandır koyduğum hurmaya 1 defa dokunmadı. Ancak geçen gün, mama kabını değiştirirken bir baktım, hurmada üç beş tane ısırık ve oyuk var. Ve ben hurmayı koymaya başlayalı neredeyse 1 sene oldu. Belki eline alıp da hapur hupur yemesi, 1 sene daha vakit alacak. Ama tutarlı olduğum için, eninde sonunda istediğimi elde edeceğim.

- Meyvelerin içine sevdiği bir mamayı gizlemek:

Bir dilim elma, bir dilim portakal, kivi yada bir parça muzun içine ay çekirdekleri tıkıştırın ve koyun önüne. İçindeki çekirdekleri çıkarmak için gagasını meyvelerin içine daldırmak zorunda kalacak. Ben bunu nara ve incire bile yapıyordum. Rika incir ve nar yemeğe bu sayede alıştı. Ancak aklınızda bulunsun, bu servisi yapmadan önce kuşunuz biraz aç olsun. Aç karnına olduğu için içindeki mamalara ulaşmak için gagasını meyvelere daldırma konusunda daha hevesli olacaktır. Bir ekleme daha, meyvelerin içinde mama olduğunu ona ilk zamanlar göstermeniz gerekli. Meyveleri onun gözü önünde sevdiği mamalarla doldurmayı ihmal etmeyin bu nedenle. Çekirdeği ona uzatın ama vermeyin, onun yerine meyvenin içine tıkın ve meyveyi önüne koyun.

- Meyve sebzeleri onun önünde şapır şupur yemek:

Bu bazı kuşlarda işe yarar. Bilhassa kuşunuz yeterince evcilse ve oburun tekiyse. Karşısına geçin ve şaıprdata şupurdata meyve sebze yiyin. Size özenip tadına bakmak isteyebilir. Aynı şekilde, evde başka bir kuş varsa, o kuşun bir meyveyi "elinizden" nasıl yediğini gösterebilirsiniz. Yine özenmesini sağlar.

- Meyve sebze vakitleri belirlemek.

Bilhassa kuşunuzun kafesinde olduğu saatlerde, her gün "belli bir vakitte" mama kabını çıkarın ve yerine meyve sebze dolu kap koyun. İster yesin ister yemesin. Bu bir kaç saatin sonunda meyveleri geri alın ve yine normal çekirdekli mamasını koyun (içinde yine havuç falan olsun bu mamanında). Bu düzenli meyve sebze vakitlerine zaman geçtikçe alışacaktır. Sunulan meyve kabını daha ilginç hale getirmek için meyvelerin üzerine biraz susam, keten tohumu ve çam fıstığı hatta aspir tohumu da serpiştirebilirsiniz.

- Lapa maması hazırlamak:

Elmayı yada kiviyi, yada muzu vs. püre haline getirin ve içine soyulmuş, havanda ezilmiş ay çekirdekleri (yada en çok neyi seviyorsa onu, ceviz mesela) koyun. Önce içine kattığınız ezilmiş çekirdek/nut miktarı fazla olsun (hatta ilk seferler içinde bir kaç tane de bütün halinde parçalar olsun), lapayı yemeye alıştıkça, çekirdek/nut miktarını azaltın. Sonunda içine hiç çekirdek/nut koymasanız bile püreyi yemeye başlayacak. Sırf meyve püresi yemeye başladığında, pürenin içine, o meyvenin küçücük doğranmış halini de eklemeye2 başlayın. Önce çok az. Yavaş yavaş fazlalaşacak. Eğer küçük doğranmış versiyonları da yiyorsa artık, püreyi tamamen kesip, bir süre küçük doğranmış parçaları vereceksiniz. Bunda da bir sorun yaşamıyorsanız artık, parçaları yavaş yavaş büyütmeye başlayabilirsiniz. Ancak bu büyütme işleminin çok yavaş ve zor farkedilir olmasına dikkat etmelisiniz. Her öğünde farklı bir meyve için bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Ancak önce kendinize belli meyveleri seçin. Örneğin muz ve elma. Bunlara alıştıktan sonra diğerlerine geçin. Bu yöntem bilhassa çok seçici, mızmız papağanlarda çok işe yarar.

- Papağanınıza çorba pişirmek:

Mercimek çorbasından tutun da pirinç çorbasına, havuç ve brokoli çorbasına kadar her tür çorbayı papağanınıza verebilirsiniz. Ancak, sizin içtiğinizle onun içtiği arasında bazı farklar olmalı. Örneğin onun çorbasında yağ, süt, soğan ve ona zararlı olabilecek herhangi bir şey bulunmamalı. Ben kendime çorba pişirirken yağı sütü soğanı hep sonradan katarım. Bunları katmadan önce, pişen çorbanın bir kısmını papağanlara ayırırım, sonra ne katacaksam katarım. Mercimek çorbası bu şekilde çok kolay pişiyor mesela. Rika bayılıyor mercimek çorbasına, hele içine patates ve havuç da katmışsam :) Çorbaya istediğiniz gibi un katabilirsiniz. Papağanlar buğday, yulaf, mısır, pirinç unuyla yapılmış çorbaları rahatlıkla içebilir. Papağanınıza çorba ikram ederken tatlı kaşığıyla sıcak sıcak ikram ederseniz, daha hoşuna gider :)

- Pişirilerek verilecek sebzeleri sıcak ikram etmek:

Örneğin patates, papağanlara ancak pişmiş verilebilir. O halde neden patatesi sıcak sıcak ona ikram etmeyelim? Papağanlar sıcak gıdaları, soğuk olanlara tercih eder. Tabii sıcaklığı papağanınızın elini dilini yakmamalı. Rika paptesi, brokoliyi, havucu ancak sıcaksa yer mesela. Soğuk oldu mu dokunmuyor bile. Ancak patates dışındaki vitamin kaybı yaşabilecek sebelerin brokoli gibi, suda değil, buharda haşlanması gerektiğini unutmayalım. Sonuna kadar pişirmenize de gerek yok, sebze ısınsa yeterli. Sonra buharı tüter vaziyette veriln eline, yesin. Ancak papağanlardaki karakter farklılıklarını da unutmayın, bazı papğanalr sebzeleri soğuk tercih edebilir.

- Meyve/sebze yeme oyunu oynamak:

Bu oyuna ben bir sen bir ben oyunu diyorum. Papağanınızı T sopasına alırsınız ve "oyun vakti" dersiniz. (tahmin edeceğiniz gibi, bu yöntem sadece alışkın papağanlara uygulanabilir) Sonra hazırladığınız havucu (yada her ne seçtiyseniz onu) papağanınıza gösterirsiniz. "Bir ben!" dersiniz ve havuçtan küçük bir ısırık alırsınız, şapırdata şupurdata yersiniz, "bir sen!" dersiniz ve havucu ona uzatırsınız. Başlarda ısırmayabilir. Gagasıyla dokunsa bile aferin deyip "bir ben!" diye oyuna devam edin. Sonraları sizin yaptığıız gibi havucu ısırmaya başlayacak. Başlarda yemeden bir parça kopartıp yere atabilir. Önemli değil. Her şey zamanla. Bu şekilde havuç onda iyi bir intiba uyandırır, havuçun yenebilecek bir şey olduğunu görür. İlerleyen zamanlarda, havucu azar azar yemeye başlayacak. Bu aşamadan sonra ancak yediği zaman aferin alacak, ısırdığı zaman değil.

Düzgün beslenmeye geçene kadar

1Peki papağanınız meyve sebze yemeye geçene kadar onu en iyi nasıl besleyebilirsiniz? Daha önce beslenme makalesinde, en altta listelenen çekirdek ve nut gıdalara yoğunluk vermeniz gerekli. Link burada. Çekirdeği kademeli olarak azaltıp çekirdek dışında yediği şeylere ağırlık vererek, onu en azından ay çekirdeği bağımlılığından koparabilirsiniz ve bu sayede damak tadını değiştirmek için de bir adım atmış olursunuz. Rika artık ay çekirdeğinin suratına bakmıyor, ki, ilk bana geldiğinde ay çekirdeği dışında hiçbirşeyi ağzına almıyordu. Hadi o uzun süredir bende diyelim, eve yeni gelen Arya da, bana geldikten 4-5 gün sonra ay çekirdeğiyle ilgilenmemeye başladı. Favorisi kabak çekirdeği ve nutlar. Bunları yemesi, ay çekirdeği yemesinden çok daha iyi. Yani demek istediğim, papağanınız ay çekirdeğini "çok sevdiği için" tercih etmiyor. Alternatifini bilmediği için illa ay çekirdeği diye tutturuyor. Ona alterfnatif çekirdek/nut türleri gösterdiğiniz takdirde, kısa zamanda ay çekirdeğinden kopmaya başlayacak. Meyve sebze yemeye başlayana kadar "hafta bir defa" suyuna yapay vitamin ve mineral katkısı koyabiirsiniz. Ancak meyve sebze yemeye başladıktan sonra yapay vitamin ve mineralleri tamamen kesmeniz gerekecek.

Nehir

© 2011-2017 Papağan Okulu, Her hakkı saklıdır.
yuva | dersler | turler | okulun haylazları| iletişim